Jump to content
AlStar

Frameworkuri...

Recommended Posts

Depinde ce vrei sa spui prin asta. Daca vrei sa inveti programare doar la un nivel de baza, apoi te apuci sa studiezi framework-uri DA, nu e tocmai ok, in sensul ca nu o sa intelegi ce fac mai exact acele framework-uri, cum functioneaza.

Daca in schinb inveti bine programare, si observi cu ochii tai ca poti face tu ceea ce face un framework o sa privesti altfel situatie, o sa incepi sa iei in considerare optimizarile si anume ca de fapt nu ai nevoie de tot acel framework si ca daca implementezi tu o parte din framework o poti implementa mai optim pentru proiectul tau.

Apoi, din moment ce ai stii sa faci ceea ce face acel framework, nu va fi nicio problema sa studiezi codul acelui framework, sa iei cateva idei, sau chiar bucati de cod, pentru ca le-ai intelege.

Daca din start, cu o linie de cod, faci ceea ce ar face 1000 de linii de cod, habar nu ai ce se intampla de fapt si nu ai nici accesul de care ai avea nevoie, in caz ca treci direct pe framework-uri.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu cu programarea nu-s "pretenas" de multa vreme si, umbland pe ici colo, mi-am adus aminte sa arunc un ochi peste frameworkuri.

Avand in vedere ca nu-s foarte experimentat in programare, m-ar afecta negativ incercarea utilizarii frameworkurilo?

Problema e in felul urmator, daca esti incepator si treci direct la framework sa zicem Zend e o mare probabilitate sa ajungi programator de zend framework nu de php(nativ), e posibil sa te lovesti dupa un timp de faptul ca nu stii sa scrii cod nativ, nu zic ca nu e bine sa incercti un freamwork, te ajuta mult, iti dezvolta "privirea" asupra codului scris corect si gandit, insa inainte invata sa scri cod nativ php

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Partea cu "furatul" din framework-uri nu e legata tocmai de furat, ci mai mult de invatat.

Acele framework-uri de obicei sunt scrise pe persoane cu multi ani de experienta in domeniu, si de multe ori sunt surse bune de documentatie, surse din care poti invata multe:

- optimizari de cod

- aranjare si documentare cod

- scriere profesionala de cod

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa pui mana pe o carte, de C/C++, sau un limbaj "pur" sa ii ziceam asa, de baza. Sa sti acolo treburi fundamentale "prietenas" sa iti imaginezi ce se intampla, sa iei pixu in mana la un cod mai lung sa il parcugi cu valori date de tine si vezi cum merge treaba. Lucruri fundamentale, apoi functi, clase etc. "Prietenas" eu iti recomand sa iti cumperi una, ca cu pdf-uri de pe net iti crapa ochi in monitor si tot nu intelegi nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...