Jump to content
crs12decoder

Intrebari ciudate - Interviews

Recommended Posts

Ori eu nu am inteles intrebarea ori voi nu ati inteles

"Date fiind 20 de becuri destructibile, care se sparg la o anumita inaltime, si 100 de etaje, cum determini inaltimea la care becurile crapa?" - Qualcomm, post de inginer

Urci cu becu' in mana:)))

Totusi cred ca nu are legatura cu cladirea:)

Edited by shaggi
Link to comment
Share on other sites

5) "Cati oameni folosesc Facebook in San Francisco la ora 2:30 pm, intr-o zi de vineri?" - pusa de Google unui cadidat la postul de Vendor Relations Manager

0 , pentru ca vinerea la ora 2:30 majoritatea sunt in cluburi si restul dorm , mai ales in San Francisco

"Date fiind 20 de becuri destructibile, care se sparg la o anumita inaltime, si 100 de etaje, cum determini inaltimea la care becurile crapa?" - Qualcomm, post de inginer

La asta m-am gandit ca becurile crapa ele singure la o anumita inaltime :|

Edited by sandabot
Link to comment
Share on other sites

Bazele de date ale politiei in mod clar contin foarte multe date referitoare la inaltime. Daca as avea acces la ele, pe asta as folosi-o ca metoda principala.

da, dar am inteles ca doar pt studenti

google%2Bmugshot.jpg

si tot pt studenti(de fapt pt premianti) mai detin date referitoare la circumferinta piciorului in jurul gleznei

prison+ball+chain.jpg

5) "Cati oameni folosesc Facebook in San Francisco la ora 2:30 pm, intr-o zi de vineri?"

raspuns: cati simt nevoia si pot face acest lucru si nu sunt opriti/nu se abtin

sau

cu cel putin o persoana mai mult decat in aceiasi perioada de timp a anului trecut (dat fiind cresterea populatiei si extinderea retelei facebook)

m-am tot gandit la intrebarea asta, insa lipsa datei calendaristice a acelei zi de vineri face imposibila stabilirea nr de utilizatori chiar si din statisticile celor de la facebook. deci pt mine un nr exact este imposibil de gasit. (ajunsesem cu o formula la 1,267,022 utilizatori, dar mi-am dat seama ca am gresit la o impartire)

Edited by sulea
Link to comment
Share on other sites

@LLegoLLaS, nu depinde de suprafata pe care cad ca nu se sparg la cadere, ci din cauza altitudinii (presiune probabil).

@sanda, 2:30 PM = 14:30 ma, nu 2 noaptea.

@dae, la aia cu autobuzul nu se specifica daca se circula pe stanga sau pe dreapta (just like in England) ca sa poti deduce care e partea cu usi. Parerea mea e ca nu se duce nicaieri autobuzul (vezi tu sa se miste poza ? ceva de genu' ar raspunde angajatorul).

@sulea, la aia cu circumferinta probabil se poate calcula in functie de greutate si inaltime (sunt trecute in poza, avizul celor de la biologie) sau poate ca toate bilele alea au circumferinta inelului standard (avizul tinerilor politisti).

#La aia cu ancora apa nici nu creste si nici nu scade. Ancora are aceeasi masa si in barca si in apa.

#La cea cu florile raspunsul e 3.

EDIT : La asta cu ancora cred ca am gresit. Inaltimea apei este influentata de volumul ancorei, nu (numai) de masa.

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

La asta cu ancora cred ca am gresit. Inaltimea apei este influentata de volumul ancorei, nu (numai) de masa.

In realitate inaltimea apei(nivelul) este influentata DOAR de volumul ancorei atunci cand ancora se afla in apa.

Problema deja presupune ancora ca avand o densitate > densitatea apei.

Deci daca ancora e in apa, poate sa aiba si 2 tone sau 2 kg, tot acelasi volum de apa il dezlocuieste.

Cand ancora e in barca situatia se schimba.

Link to comment
Share on other sites

Ei cauta ingineri, nu un pusti de 10 ani care sa urce scarile si sa arunce becuri. Vor sa monteze becul, nu vor sa-l arunce. Orice bec se sparge si de la un metru daca-i dai drumul, e sticla, ce m?-sa.

Probabil e vorba de presiunea aerului. Daca bagi un bec la rece la un moment dat se va sparge, despre asta cred ca e vorba. Stim cu totii ca la inaltime este mai frig. Nu sunt inginer, nu pot sa ma gandesc la mai mult de atat.

Bun,dar date fiind cele 100 de etaje deja deducem ca este vorba de o cladire,becurile indica faptul ca acea cladire este in stadiul de "functionare" apa,curent,gata de locuit. Fiind inauntru nu se pune problema frigului.Daca nu este asta,de ce ar mai fi becuri? De ce nu oi care sa crape? :\ lol

Eu cred ca nu depinde de presiunea aerului in totalitate.

Am mai citit inca o data,nu zice ca becurile se sparg ci crapa,si oricum ar parea prea usor sa luam un copil care sa ne arunce becurile,cum zicea Gecko.Cladirile inalte sunt expuse cutremurelor de pamant facand ca becurile sa crape la etajul 1,100 sau intre. Undele seismice fac acest lucru sa fie posibil.

Depinde ce ar vrea angajatorul sa scoata de la noi,intrebarea poate fi privita din foarte multe puncte de vedere.

Edited by poq
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...