Jump to content
cosminn93

Ajutor !

Recommended Posts

Tin sa mentionez ca ce voi scrie in topic-ul acesta nu are legatura cu frauda/furt si alte magari la care romanii sunt profesori !

Era un new user pe aici care zicea ca le are cu legea sau ma rog nu numai el si alti care le aveti si imi puteti spune si mie ce sanctiuni se poate aduce daca :

Unu face schimb cu altu de o pereche de casti sa zicem sau un telefon etc si unu e de la mama draq altu din alta parta gen buc ploiesti etc .. si unu trimite la adresa respectiva iar celalalt ii da prin gurytz@

Deci daca il lasi cu buza unflata pe ala ...lesinatu ala poate depune plangere ceva ?

Multumesc si ma repet ca nu este frauda nimica ...nu are legatura !

Link to comment
Share on other sites

da normal ca poti sa patesti ceva:))). Aceatsa fapta este incadrata ca si furt. Daca a trimis si prin Posta Romana... sa te astepti cat de curand de o vizita a baietilor veseli de la cea mai apropiata sectie de politie de langa tine.

LE: Tex are dreptate... in cazul in care ar fi platit in avans si nu ai fi trimis ar fi fost furt. O sa ma mai gandesc maine cand ma trezesc din betie:)))

Edited by RyukClau
Link to comment
Share on other sites

Nu este furt. Furt se incadreaza in 208-209 cp ; Este inselaciune sau abuz de incredere.

//edit, sa nu fac dublu post de pomana:

Daca e prin Fan curier ?

Undeva este un act ca s-a trimis un pachet, asta daca nu l-ai primit cumva cu ... porumbel voiajor, lol.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

da normal ca poti sa patesti ceva:))). Aceatsa fapta este incadrata ca si furt. Daca a trimis si prin Posta Romana... sa te astepti cat de curand de o vizita a baietilor veseli de la cea mai apropiata sectie de politie de langa tine.

Sa ma astept /:)

Nu fac eu prosti dastea !

Repet sa nu se inteleaga ca fac aluzie la furt si dastea :))

Daca e prin Fan curier ?

Asa's romanii nu ai ce sa le faci, numai sa ciordeasca si sa dea tepe stiu :-j .

ON: dute si te impusca

uita.te la el !

Prietene eu doar am intrebat ce se poate intampla si daca vrei sa sti un prieten a tras in plasa pe niste prosti care au pus botu si a facut.o prin FAN curier !

Oricum nu au ce sa ii faca dar am intrebat ca fapt divers !

APP catre tine si cei care au luat plasa : Daca esti prost nu iesi pe net sau din casa !

Edited by cosminn93
Link to comment
Share on other sites

Depinde cat de prost e hotul sau/si celalalt.Oricum "lesinatul" ala de si-o luat teapa e prost din prima. Cum sa faci ma afaceri pe incredere cu alt roman? Daca valoarea nu e mare, si "lesinatu`" stie sa piarda cu demnitate , nu ar trebuii sa fie probleme.Peace ;).

Daca stai sa o gandesti este ceva de genu : cuvantu meu catre cuvantu tau !

De unde sa sti eu ce a.ti vb voi pe mess si ce v.ati inteles?

Gen e ca si cum ti.as trimite un cadou de mos craciun :))

Link to comment
Share on other sites

S-ar incurca cu multe pana sa vina cu politia la usa.. eu am patit-o si te plimba ca pula prin nisip...

"-Vino maine sa depui declaratie"

"-Dute la sectia din puliprava"

"-Dute si adu dovada ca l-ai trimis"

"-Am inregistrat cererea, ne vom ocupa cat de repede posibil"

Peste 2 lui:

"-Am pierdut declaratia, tre` sa mai dati una"

si dupa 8 luni cand nu mai aveam nici o speranta, ma suna sa ma duc sa il identific... dupa sa incep procedurile mortilor lor sa ma plimb ca idiotu`..

I-am zis ca nu mai depun plangere ca mi-au venit bani mai tarziu.. dar ala s-a speriat si mi-a dat bani pe loc :D

Asa ca stay chill pentru cateva luni:))

Link to comment
Share on other sites

Pai ceea ce povestesti tu acolo cu exemple ,ilustreaza inselaciunea

si daca sunt dovezi clare de inselaciune se va intocmi dosar penal pe numele celui invinuit,trimis in judecata ..bla bla si asa mai departe ..daca inca nu a facut puscarie , ii da cu suspendare pana la maxim 2-3 ani , daca e recidivist poate sa primeasca ani grei de lipsa de libertate

Oricum daca schimbul se face pe mess , sansele sa se ajunga in justitie sunt mici .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...