Jump to content
Starker

Definitie Proxy + Folosire Proxy in browser

Recommended Posts

OK, stiu ca pentru multi de pe forum nu va fi folositor acest post dar pentru incepatori poate fi un "ajutor".

Am scris in paranteze si ce inseamna respectivele acronime pentru un plus de informare.

Sa incepem cu definitia unui PROXY server :

PROXY este un server creat special pentru conectarea externa a unui numar limitat sau nu de utilizatori.

Intr-o retea LAN ( Local Area Network ) existenta, pentru ca toate calculatoarele legate la acea retea sa aiba acces la internet este suficient ca unul singur sa fie on-line.

Utilizând sistemul PROXY server, un calculator din retea ce doreste accesarea unui URL ( Uniform Resource Locator ) va transmite cererea calculatorului setat ca PROXY ( cel legat la internet ), acesta va obtine resursa de pe internet si o va returna calculatorului ce a solicitat-o.

Asa am definit un PROXY server in LAN !

Bineinteles ca un PROXY server se poate folosi si cu conexiune prin internet, nu numai in LAN.

Serverele PROXY pot fi private sau publice. O lista cu servere PROXY gratuite putem gasi cu usurinta pe internet.

Serverul PROXY accesand URL-ul cerut avem urmatoarele avantaje si dezavantaje :

Serverul PROXY cu conexiune prin internet :

Avantaje :

- URL-ul va stoca IP-ul ( Internet Protocol ) PROXY-ului

( deci nu v-a avea idee de IP-ul nostru )

Dezavantaje :

- e un drum in plus parcurs de informatie care mareste timpul de incarcare a paginilor web

( in functie de locatia serverului, timpul adaugat poate fi destul de sesizabil )

- unele servere, pentru a nu se conecta automat anumite programe, cer din cand in cand cod captcha, care uneori poate deveni stresant

Serverul PROXY cu conexiune in LAN :

Avantaje :

- neconectarea tuturor calculatoarelor la internet, doar intre ele

- administrarea traficului de informatii, a accesului in anumite intervale de timp etc.

Dezavantaje :

- deasemenea se realizeaza un drum al informatiei in plus, dar timpul adaugat poate fi aproape nesesizabil

OK, acum ca stim ce inseamna, cum functioneaza, care sunt avantajele si dezavantajele unui Server PROXY, va voi explica cum sa il folositi in browser. Se alege un server proxy dintr-o lista dupa care :

In Google Chrome :

- click pe "cheia" de la settings > Options > Under the Hood

- click "Change Proxy Settings"

- click "LAN Settings"

- bifeaza "Use a Proxy Server for Your LAN"

- scrie la Adress adresa proxy-ului, iar la port portul respectiv

- click OK x 2

In Mozilla Firefox :

- din meniul Firefox : Tools > Options

- Advanced > Network > Settings

- click pe "Manual Proxy Configuration", scrie la HTTP Proxy adresa proxy-ului, iar la port pune portul respectiv

- bifeaza "Use this proxy server for all protocols"

- click OK x 2

In Opera :

- din meniul Opera Tools > Preferences

- Advanced > Network > Proxy Servers

- bifeaza "HTTP", la adresa scrie adresa proxy-ului, iar la port scrie portul respectiv

- click OK

In Internet Explorer :

- din meniul Internet Explorer > Connections > LAN Settings

- bifeaza casuta de la "proxy server", scrie adresa proxy-ului iar la port scrieti portul respectiv

- click OK

Folosirea PROXY-ului va ofera o anonimitate pe internet dar nu totala !

Sper sa va fie de ajutor. Astept completari / corectari / pareri.

Edited by Starker
Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa postez si un txt sau site cu proxy-uri pe 80 dar am zis ca in timp probabil nu vor mai fi bune. Portul este mentionat de la sursa de proxy. Voi face si un edit cand mai am putin timp liber. "Ai mai putea mentiona despre serviciile de proxy online(Anonymouse si altele)." multumesc, voi tine cont de asta la noul edit.

Link to comment
Share on other sites

daca are chef sa careva sa imi explice si mie,proxy transparent ce inseamna?

La proxy transparent fara ca tu sa faci setari pe calculator tot traficul de pe anumite porturi este redirectat spre /prin proxy

//un exemplu de folosire :in institutii --pentru a monitoriza traficul,a pune reguli de acces samd

Un scenariu:

-folosesti ca gateway o masina linux

-instalezi si configurezi un squid --aici poti sa faci diverse reguli

--masina x, y, z sa aiba acces intre orele

--sa fie acceptat doar traficul spre .ro

--masina x sa fie redirectat spre o pagina unde ai mesajul "E cazul sa muncesti nu sa stai pe net"

--samd

-redirectezi traficul cu iptables

exemplu


iptables -t nat -A PREROUTING -i eth1 -p tcp --dport 80 -j DNAT --to x.x.x.x:3128
iptables -t nat -A PREROUTING -i eth0 -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-port 3128

-instalezi softuri aditionale in functie de necesitati ( spre exemplu vrei sa vezi traficul facut de useri SARG)

Edited by jojo123
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...