Jump to content
TheTime

[Propunere] Revista RST

Recommended Posts

Salut.

Voiam sa deschid acest topic mai demult, dar nu prea mi-am facut timp. Dar azi, incurajat putin si de propunerile bune ale lui begood, am zis sa-mi dau glas gandurilor.

Propunerea mea se refera la intemeierea unei reviste de specialitate, marca RST, care sa contina informatiile de calitate care se aduna pe acest forum de-a lungul unei luni, poate si ceva articole exclusiviste, concursuri si premii.

In functie de disponibilitatea mai-marilor de pe aici, dar si de interesul utilizatorilor de a cumpara o astfel de revista, va pot ajuta cu obtinerea ISSN-ului, cu aranjarea revistei, cu plimbatul pe la edituri, etc.

Dintre beneficiile imediate care-mi vin in minte:

- o filtrare atenta a materialelor de pe forum, pentru cei care nu au toata ziua la dispozitie sa caute prin munti de spam;

- ceva de pus la CV pentru cei care reusesc sa publice articole intr-o astfel de revista;

- o noua aura adusa site-ului, aura ce sper eu ca va ajuta la construirea unei imagini de site serios, care poate ajuta la invartirea mai multor bani pe RST Market;

- promovarea articolelor de calitate; e cineva care nu s-ar simti mandru sa-si vada numele intr-o revista?

- promovarea limbii romane! poate vor disparea topicurile scrise in argoul enervant care se dezvolta pe internet.

La ecourile negative nu prea m-am gandit pana acum, dar sunt sigur ca tex sau benny_loppa vor veni cu o critica foarte dura si acida a ideii, care sa suplineasca acest capitol. Glumesc...

Ei bine, cam asta e... astept pareri, eventual intrebari.

Link to comment
Share on other sites

Sa mai discuta despre asta. Nytro a venit cu ideea in prima faza dar revista nu a mai iesit din cauza ca nu a fost implicare foarte mare din partea utilizatorilor. Cineva trebuie sa scrie acele articole...

Eu as scrie unul dar din cate stiu proiectul a cam fost abandonat.

Link to comment
Share on other sites

La ecourile negative nu prea m-am gandit pana acum, dar sunt sigur ca tex sau benny_loppa vor veni cu o critica foarte dura si acida a ideii, care sa suplineasca acest capitol. Glumesc...

Nu stiu ce anume te face sa crezi asta, daca te-ai fi uitat dupa ceva info despre mine, ai fi vazut ca numele, adresa, numere de telefon & stuff sunt publice si nu stau doar in spatele unui nickname. Nu am nicio treaba cu hacking-ul, sau cel putin nu cu hacking-ul din viziunea multora (sau a jegurilor de jurnalisti)

Am tot scris si pe rtfm, dar in ultimul timp nu am mai avut nicio tragere de inima pentru ca 90% dau copy/paste.

Ideea in sine este buna si m-as implica, dar cum spune si pyth0n3, nu exista nici timpul nici oamenii potriviti pentru asta.

Daca reusesti sa strangi ceva oameni pentru ideea asta, da-mi un PM. (desi, sunt sceptic)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...