Jump to content
raze

Help..tutoriale

Recommended Posts

Buna comunitate RST! As dori si eu sa imi spune-ti de unde pot descarca tutoriale video html, php, de preferat in romana

Va rog frumos sa nu imi sari-ti in cap cu ,, Mai intai invata engleza ..." . Stiu engleza , da totusi as prefera ca video-urile sa fi in romana , pentru a intelege perfect.

Link to comment
Share on other sites

Buna comunitate RST! As dori si eu sa imi spune-ti de unde pot descarca tutoriale video html, php, de preferat in romana

Va rog frumos sa nu imi sari-ti in cap cu ,, Mai intai invata engleza ..." . Stiu engleza , da totusi as prefera ca video-urile sa fi in romana , pentru a le intelege perfect.

Clar ca stii engleza, nici nu ne-a trecut asta prin cap. Ia vezi "matale" ce am facut in quote-ul de mai sus cu bold.

Mai erau "neste oamini" pe aici care faceau sqli dinalea, de care este .... sau acatiste pe mysql, desi ei nu stiau nici macar sa se conecteze la un mysql amarat din php.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

da de ce tutoriale video si nu scrise? e greu sa citesti?

am peste 500 tutoriale pe site in romana si vad ca la multa lume le e lene sa le citeasca (zic ca sunt prea multe) dar de fapt sunt doar 40% din ce ar trebui sa stie un programator web... (Daca as pune si video si text mi-ar trebui vre-o 2-3000 tutoriale ca sa pot acoperii toate materiile web minimal...)

Link to comment
Share on other sites

500?? din care majoritatea se repeta aceleasi lucruri si cele care sunt de descarcat nu mai merg... Si tex , scrie te rog frumos si perfect romaneste daca se poate ;) . Eu v-am pis o intrebare, nu am chef de critici

ia da mai multe detalii, ce se repeta si ce nu mai merge? le-am testat personal pe fiecare inainte de publicare iar fisierele de descarcat sunt pe acelasi server deci nu au cum sa dispara sau sa nu mearga...

monitorizez site-ul ala zilnic, raspund pe forum si la mesajele raportate de useri pe privat, am corectat tot ce mi sa raportat gresit... deci daca gasesti ceva care nu merge nu ezita sa folosesti interfata de acolo pentru a raporta problemele... in concluzie fi mai explicit cand spui "cele care sunt de descarcat nu mai merg" (poate te referi la mesajele sau linkurile care sunt puse acolo pe forum, alea nu depind de mine si e si normal sa nu mai mearga, alea nu fac parte din cele peste 500 articole din site)

in ce priveste repetitia, e posibil ca unele parti exemplificative sa se repete deoarece sunt scrise de autori diferiti, dar intotdeauna am evitat sa accept articole la subiecte pe care le aveam deja publicate, deci nu inteleg la ce te referi prin "majoritatea se repeta", poate doar la o abordare a unui exemplu din alt punct de vedere.

Sincer, si eu ti-am dat o sugestie, nu te-am criticat, si astept acum sa imi raspunzi mai detaliat la ce ai spus tu.

Link to comment
Share on other sites

500?? din care majoritatea se repeta aceleasi lucruri si cele care sunt de descarcat nu mai merg... Si tex , scrie te rog frumos si perfect romaneste daca se poate ;) . Eu v-am pis o intrebare, nu am chef de critici

Vezi ca deja esti cam nesimtit, nu rezisti mult cu atitudinea asta.

Link to comment
Share on other sites

Stai un pic .. eu nu am nici o atitudine proasta.. eu ma referam la tutoriale, articolele postate pe RST! nu stiam ca tu ai site ( am inteles ca te referi la site-ul tau parca ...) daca ti-am gresit cu ceva birkoff , eu imi cer scuze..

ok, a fost o neintelegere atunci, eu ma refeream la tutorialele de pe site-ul din semnatura mea (am crezut cand am inceput discutia ca sa inteles prin "la mine pe site am..." - rst nu e site-ul meu :P )

PS: nu am doar 1 site, am mai multe, dar in contexul acestui topic discutam despre Tutoriale Web

deci incepe sa citesti ce e acolo (recomand sa incepi de la ultima pagina spre prima (cele vechi sunt de incepatori, cele noi mai de avansati, deci ca sa intelegi ceva asa recomand sa incepi)

Tutorialele de acolo sunt scrise de mine + inca 50 de alti programatori care au colaborat la site (oricine e binevenit sa publice acolo, doar sa citeasca regulile de acolo inainte) asa ca ai o documentatie in limba romana destul de bogata pentru inceput.

Stiu ca ce am scris mai sus e reclama pe fata, dar e pentru o cauza nobila (pentru cei care vor sa invete programare web si tehnici de securitate web) :P

Revenind la tutorialele de pe rst, si aici gasesti unele destul de bune (alea bune in engleza si desigur copiate de cine stie unde) doar ca nu au o ordine anume, trateaza subiecte despre care trebuie sa ai habar (adica sa ai ceva ani buni de programare in spate ca sa intelegi) si de aceea probabil multi dupa ce citesc 1-2 vad ca nu prea inteleg nimic din ele si cauta in alte parti... Oricum si aici e o sursa bogata de documentare (pentru cine stie ce sa caute si cum sa caute) doar ca e mai amestecata (nu mura-n gura)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...