Jump to content
diablo666

Win8 Will Suck Hardcore!

Recommended Posts

UAC-u ala a fost inspirat din linux si e un obstacol major impotriva exploit pack-urilor ieftine. Dar pe cine intereseaza securitatea cand poate salva 2 secunde din timpul lor?

Sa zicem ca ai fonturi instalate pe XP ( oi fi photoshopist sau ceva ) si merge bugul cu schimbarea aparenta a extensiei din .exe in .png. Sa zicem ca descarci o poza d-asta si defapt e un rootkit, ce dracu faci? tu rulezi ORICE aplicatia cu drepturi de administrator deci nu-ti apare nimic, se instaleaza in voie si-ti arata si-o poza sa fii tu fericit.

Pe win7 daca ai UAC on iti apare frumos "DO YOU WANT TO RUN THIS?" si o sa stii sigur ca-i virus pentru ca nu ar trebui sa-ti apara UAC la o poza.

Exemple sunt sigur ca se vor gasi dar eu zic ca la fel ca in linux, e bine sa ai foarte mare grija ce faci cu drepturile de admin.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca toti comenteaza ca xp e de rahat, ca vista/7 este mai bun, da este mai bun daca il folosesti pentru vizionat filme si ascultat muzica(il folosesc pe laptop) dar daca nu vrei sa dai click la fiecare cacat(gen new java update), daca nu vrei sa iti faca freeze pe o aplicatie care o rulezi cu peste 250 de thread-uri pai atunci ramai la xp.

Link to comment
Share on other sites

depinde si ce vrei sa faca,mi-a fost util sa ma intrebe daca vreau update, atunci cand stateam dupa telefonul mobil si aveam trafic limitat, sti u,extra 1mb=1euro ;).E ca si la faza cu webdesign,inca sunt multi care folosesc firefox 5! deci trebuie avem grija atunci cand facem un website sa le mearga si lor, wtf!

Link to comment
Share on other sites

depinde si ce vrei sa faca,mi-a fost util sa ma intrebe daca vreau update, atunci cand stateam dupa telefonul mobil si aveam trafic limitat, sti u,extra 1mb=1euro ;).E ca si la faza cu webdesign,inca sunt multi care folosesc firefox 5! deci trebuie avem grija atunci cand facem un website sa le mearga si lor, wtf!

E fix dupa necesitate, fiecare foloseste ce vrea si are nevoie dar nu poti sa vii si sa zici ca xp e de cacat pentru ca nu are glass effect pe butoane sau mai stiu eu ce.

Link to comment
Share on other sites

@Codelicious Si ce faci tu cu acel calculator, uimeste-ma la ce il folosesti?

@phreak Sunt de acord cu ce spui tu dar nu imi spune mie sa am grija la asa ceva, nu am anti-virus de 2 ani si nu stiu daca m-am infectat vreodata pentru ca ma uit ce descarc si de unde descarc, pentr ca ma uit la startup-uri din cand in cand si nu am autorun enabled+instalez toate updateurile.Iar cu exploit packurile, ce obstacol major frate cand un exploit pack exploateaza o vulnerabilitate intr-un program care iti va rula payloadul, ai testat vreodata un exploit pack sa vezi ca nu iti apare nimic cand te infectezi chiar daca esti pe windows 7? uite eu cum dracu de nu m-a infectat nici un exploit apck si nimic pana acum? isntalati in plm updateurile al adobe/java cand va apare icoana si sunteti safe ca nu sta nimeni sa foloseasca exploit 0day pe voi.

Link to comment
Share on other sites

prea multa cearta si diferente :)). Ai laptop/pc vechi, te p*** pe win7( e useless), ai pc nou=>win xp(kinda useless)

Sa mori tu, hai ca deviem si nu ajungem la nici o intelegere, oricum nu dai nici un raspuns cu ceva in plus, daca ai de gand sa postezi macar posteaza motivele pentru care alegi 7 si nu xp.

Link to comment
Share on other sites

Am folosit si windows Xp cu licenta si nu este nici o diferenta fata de:

Login

Ps: Desigur daca nu iti iei toate editiile cu programe instalate si rahturi care mai mult te fut decat sa iti salveze timp ca toate programele sunt outated si 90% este si infectat acel windows.

Si eu tot windows-ul ala il folosesc prin august anul trecut l-am instalat si de atunci nu am mai reinstalat windows-ul

Am incercat multe windows-uri de pe filelist la care scria in titlu "Win XP CLEAN" si dupa ce instalam antivirusul ma trezeam ca detecta un fisier ("ggdrive32.exe") ca fiind virus,

Fiecare foloseste ce doreste :)

Link to comment
Share on other sites

Stapanul Bill Gates a desfacut prea tare lantul si cainii care sau nascut sub stapanirea Microsoft au inceput revolta

90% din useri ruleaza programe in windows ca traficantii cocaina.Macar traficantii isi cunosc marfa.

Definiti "BUN" Ar trebui sa faca blowjob sa fie bun? Windows este pentu toti userii normali care nu au folosit vreodata in viata lor o alternativa si asa ar trebui sa ramana ,adica Bill nu poate sa faca window care face numai blowjob deoarece nu la toti le place blowjob , altii vor zoo channel spre exemplu.Daca sunteti destepti perfectionati sistemul in asa fel incat sa va satisfaca placerile si gata , cred ca sa rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

ce sunteti asa suparati unii din voi in legatura cu win8?

nu va mai satisface windows 7 nevoile?

a... stai ... am uitat ca unii isi schimba sistemu de operare doar de dragu de a fi in pas cu moda, nu din necesitate.

si va rog eu, lasati sfaturile gen "de ce nu face bill gates 2 sisteme de operare daca vrea si pentru tablete?". mai cititi si voi in stanga, in dreapta, si poate o sa aflati ca un sistem de operare ca windows are peste 5 milioane de linii de cod, fara sa pun aplicatiile cu care vine gen IE sau windows explorer care totalizeaza inca vreo 20 de milioane de linii de cod.

morale povestii e ca tzi s'o parea tie usor, dar una e sa faci un sistem de operare, si alta e sa faci un post de cacat si dezimformat pe un forum, asa ca vedeti'va fiecare de treaba voastra mai bine.

bafta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...