Jump to content
Guest Nemessis

RST Market

Recommended Posts

Guest Nemessis

Stergeti toti moderatorii cu acces la RST Market vedeti care sunt cei potriviti sa continue ca moderatori, eventual adaugati si altii noi si cu capul pe umeri si faceti ordine in topicuri ca tot vad posturi cu vanzari de conturi ebay, paypal si craigslist aprobate care raman si cu lunile fara sa zica nimeni nimic. Daca nu va descurcati stergem de tot RST Market si am rezolvat problema. Restul forumului nu ma priveste puteti sterge tot din partea mea dar marketul e prea sensibil ca si content ca sa nu intervin.

Link to comment
Share on other sites

Pula mea, nu e prima data cand se da accept la toate cecaturile din rst market, tocmai am dat 3 banuri inainte de a da delete topicurilor din approve list de la rst market.

2 vindeau conturi de paypal / cl / eBay si altu postase de 3 ori dupa ce a postat de alte 4 ori ieri!

Eu nu am timp nici sa ma spal in pula mea, da tot imi rapesc 20 - 30 de minute pe zi sa dau 2 - 3 banuri, sa ajut 2 - 3 ciumpalaci cat si cum pot/stiu.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu care cum da aprove la market dar am mai spus odata. Nu mai dati aprove la toate tampeniile, si eu unul nu sunt de acord cu faza, stai ca imi fac user nou si postez la market, eu cred ca userii aia ar trebui banati instant, fara discutii.

Ca sa nu avem conflicte fiecare user ar trebui sa posteze cu userul lui si sa isi asume responsabilitatea pentru ce vinde sau cumopara. M-am saturat sincer de posturi de genul vand root sau mailuri sau cum zice neme conturi pe toate site-urile unde e frauda la maxim si asta mai ales de la userii cu 1-2 posturi.

Propun sa fie banati automat cei cu putine posturi sau daca chiar vor sa vanda ceva sa nu le dea approve nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Legat de posturile de la RST Market, cand vad ceva aiurea, dau Delete, dar cand sunt multe nu sunt atent si e posibil sa mai fi acceptat eu vreo 2-3 naspa, dar le citesc de la cap la coada de obicei.

In fine, eu cred ca ar fi bine sa inchidem un timp RST Market, e posibil sa fie lume cautata din cauza rahaturilor de pe acolo...

//fraza editata (nu are legatura cu subiectul in cauza)//

Nu o sa am timp nici in viitorul apropiat, sper sa imi fac pe viitor, sa mai fac cate ceva...

Sa imi ziceti si mie daca vreti sa schimbati ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

//fraza editata (nu are legatura cu subiectul in cauza)//

===================

//fraza editata (nu are legatura cu subiectul in cauza)//

Inca ceva. E mare nevoie de filtrarea membrilor care o ard pe aici doar pentru frauda. E o chestiune de timp pana vreun Gigel de la diicot o sa obtina aprobarea si echipa pentru a supraveghea forumul din cauza oamenilor care o ard elegant pe craigslist si sa existe victime colaterale din randul celor care se ocupa doar de hacking pentru ca le face placere. Propun sa facem posturi capcana folosindu-ne de usere cu vechime dar abandonate timp de cateva saptamani cu vanzari de diverse conturi pp, ebay, CL etc care sa "treaca" de ochiul ager al staffului si toti cei care sunt interesati sa cumpere sau sa faca trade cu asa ceva sa primeasca ban permanent chiar daca sunt de la inceputul RST-ului inregistrati. Pentru asta e nevoie ca voi adminii sa le reamintiti membrilor ca atat vanzarea cat si cumpararea de astfel de conturi sunt strict interzise ca sa le fie clar tuturor si sa nu existe dupa aceea discutii. Daca puteti sa implementati in toate paginile un pop-up cookie based cu announcement despre interzicerea cumpararii/vanzarii de astfel de conturi care sa apara doar la primele 2 accesari ale site-ului ar fi perfect.

Un alt sfat e sa introduceti si pluginul de citire al mesajelor private dintre membri. Cu sau fara market se vor racola mereu prin mesaje private membrii RST pentru magarii legate de frauda iar asta nu e deloc bine nici pentru pustanii cu skilluri care o vor lua pe cai gresite din cauza influentei negative si a sumelor care ii vor incanta la prima vedere, nici pentru imaginea comunitatii si mai ales nici dpdv legal. Cu acces la mesajele private pot fi controlati fara urme toti cei care sunt suspecti de magarii sau sunt reclamati de ceilalti membri.

P.S. - scoateti indexarea de la Area51 de pe indexul RST ca apare autorul si numele articolului.

Link to comment
Share on other sites

Idea e foarte buna, ar fi bine sa putem reusi constientizarea userilor, cu toate ca scrie foarte clar in regulament, dar e si mai clar cand ii sare pop-up-ul in fata.

Eu unul pot sa fiu cat se poate de dur, dar nu vreau dupaia sa-mi sara nimeni in cap legat de tema asta.

Cat despre posturile capcana, sunt total de acord, doar ca ar trebui formulate destul de profesional si mi se pare umpic tras de par, singura "explicatie" ar fi sa zicem cum ai zis tu, ca ne-a scapat noua adminilor un asa post pentru o perioada scurta de timp, si ulterior sa verificam PM-urile si sa curatam pe cei in cauza.

Oricum trebuie sa ne gandim la o metoda de combatere a leech and run deoarece se practica foarte des in ultima perioada si principalul motiv este market-ul, tocmai de aceea eram de acord cu inchiderea lui, acum depinde si de restul echipei.

Edit: Si am uitat sa precizez, tranzactiile cu mailuri, de orice tip, incurajeaza masiv frauda, ceea ce nu e chiar ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Tranzactiile cu mailuri cat si tot marketul ca idee ii fac pe copii sa sparga cat mai multe site-uri maricele ca sa le extraga db. Ei castiga bani dar si experienta. Nu e chiar moral dar poamele bune odata cu inaintarea in varsta vor lasa prostiile deoparte si vor folosi experienta dobandita in scopuri constructive. Poamele rele... vor ramane oricum poame rele. Momentan pentru multi pustani fara surse de venit sunt niste bani care le prind bine si ii motiveaza sa sparga si mai mult, implicit sa si invete cat mai multe despre hacking. Scammerii oricum fac rost de mailuri cu sau fara RST.

Cand e vorba de frauda poti sa fii cat de dur vrei si nu ti se va rade accesul.

"Scaparea" posturilor e simpla. Scrii un post cu vanzari de mailuri dupa care il editezi si pui "vand cc". Asa putem explica scaparile staffului. Sau se da liber la market pentru o perioada scurta de timp si ii putem lua ca din oala pe cei care incalca regulamentul. In fine. Veniti cu mai multe idei.

L.E. - chestia asta trebuie sa ramana doar intre cei cu accesul la Area51 altfel mai prindem pula.

Link to comment
Share on other sites

Si in cazul in care zici tu e cam greu de scapat deoarece atat timp cat e activitate in thread eu unul vad.

Legat de motivatie, ai dreptate dar sunt unele mailuri ca sa le zic asa.. mai "profilate" - gen site-uri de vanzare/cumparare, sau tranzactii de tot felul care zic eu ca ar trebui cat de cat tinute din scurt. Desigur, acum nu o sa il arzi pe unu ca a luat id-uri de mess pentru conturi de facebook sau pentru vizite de youtube cu toate ca din astea nu invatat nimic.

E un topic destul de complex si ar trebui facut un plan pentru el, tocmai de aceea spun ca toti ar trebui sa posteze parerea, pentru a putea face un brainstorming si sa luam masurile cuvenite.

EDIT: BTW, de acces nu-mi pasa, doar ca o sa-mi fie ciuda ca nu voi putea scapa de otrava de pe forum. Asa macar pot.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Am uitat sa precizez din nou. Daca vreti sa inchideti marketul nu va opreste nimeni. Dar macar sa mai stergem din baietii veseli de la Valcea si Alexandria.

Link to comment
Share on other sites

User-ul "100" de aici e carder, mi-a zis direct. Zicea ca are forum de CC si mi-a propus sa isi faca reclama, daca are voie.

Eu nu m-am stresat, dar ideea era ca astfel, discutiile despre carduri si alte cacaturi se vor putea posta pe forumul lui, iar noi am mai scapa de ei si ne-ar lasa in voia noastra. Voi ce ziceti?

Luni fac la mine la facultate o prezentare despre securitatea aplicatiilor web (cacaturi de baza) iar dupa, o sa imi fac ceva timp de RST, si vedem exact ce facem.

Apoi, ramanem cu RST market doar pentru cei cu 50+ posturi?

Link to comment
Share on other sites

Am citit tot ceea ce ati scris si da, sunt de acord in mare cu tot ceea ce ati postat.

Cand a fost vorba de frauda / carding direct ban permanent.

Cred ca este foarte buna ideea cu dat liber 1-2-3 zile la Market in ceea ce priveste posturile mai 'delicate', toti cei care calca gresit sa fie trecuti pe o lista, nu sa se dea ban direct cum a postat ceva in neregula pentru ca ceilalti vor observa, se vor autosesiza si nu vor mai posta nimic legat de frauda si asa o s-o luam in mana. Trebuie urmariti 2-3 zile cei care au astfel de obiceiuri, iar dupa astea cateva zile date banuri permanente in stanga si-n dreapta inclusiv pe conturile pe care le mai au acesti indivizi.

Posturile capcana aici sunt de asemenea o idee buna, iar urmaritul mp`urilor intre ei iarasi este foarte ok.

100 posturi minim pentru a posta la Market pe viitor --- idee foarte buna. Astfel vom mai filtra toti agaricii veniti cu valu'.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Cred ca este foarte buna ideea cu dat liber 1-2-3 zile la Market in ceea ce priveste posturile mai 'delicate', toti cei care calca gresit sa fie trecuti pe o lista, nu sa se dea ban direct cum a postat ceva in neregula pentru ca ceilalti vor observa, se vor autosesiza si nu vor mai posta nimic legat de frauda si asa o s-o luam in mana. Trebuie urmariti 2-3 zile cei care au astfel de obiceiuri, iar dupa astea cateva zile date banuri permanente in stanga si-n dreapta inclusiv pe conturile pe care le mai au acesti indivizi.

Hai sa nu fie 2-3 zile si sa fie 2 saptamani ca sa putem curata bine forumul. Banam la inceput doar vanzatorii inclusiv cei falsi (adica noi), nu si cumparatorii, urmand ca si cumparatorii sa fie banati cand terminam toata treaba cu capcanele. Vreti sa pastram si un mic db cu ip + mail + user cand dam de carderi? Cine stie pe viitor cum va fi nevoie de ele.

Link to comment
Share on other sites

Asa sa fie cum zici tu Neme. Mai bine 2 saptamani pentru ca probabil nu toti din ei frecventeaza forumul zilnic, sa apuce sa vada 'noile reguli' si sa muste momeala. Iar o idee cu un db mic in care sa-i retinti iarasi este bine venita.

Acum mai ramane doar sa fie selectati userii vechi si inactivi de pe conturile care vor fi postate anunturi de vanzare / cumparare / prestare de servicii. Cum sugerati sa facem asta ? Interogare in DB-un principal by tex dupa Join Date si Last Activity ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Alegerea userelor necesita putina munca. Mai intai alegem userul potrivit cu ceva activitate pe forum dar care nu s-a mai logat de foarte mult timp si nici nu a avut cum sa isi faca prieteni pe aici. Dupa gasirea userului va trebui sa ii modificam putin ultimele posturi deja existente si sa le facem sa sune ca si cum omul s-ar fi ocupat deja de ceva timp de frauda. Sa nu uitam totusi ca multi de pe RST au neuroni in cap si verifica cat de cat activitatea unui user cu care vor sa faca trade asa ca trebuie sa acordam atentie la detalii. De-abia dupa ce userul respectiv este setat corespunzator incepem sa postam cu el. Postam in general noaptea dupa orele 22:00 si apoi ii dam ban cand unul dintre noi se trezeste primul si intra pe RST. O sa alternam intre a lasa ca metoda de contact mesageria forumului si id-ul de yahoo (dummy account ofc). Cand un membru al staffului posteaza vanzarea sau cumpararea falsa va trebui sa anunte ca el este userul respectiv ca sa ii putem diferentia usor de restul. Posturile noastre vor fi atat cu vanzari de conturi "interzise" cat si cu cumparare de astfel de conturi.

Astept idei din partea voastra.

Nytro scoate bre de pe index indexarea posturilor de la Area51.

Link to comment
Share on other sites

Scoateti userii care credeti ca pot posta si dati-mi mie un user cu ceva background pe aici sa activez putin cu el , mai creez cateva posturi convingatoare si mai trag cateva lipitori dupa mine .Pun o momeala si scot un peste.Am destule resurse pentru o asemenea activitate.Dar nu imi banati clona in 2 zile decat cand decidem ca se poate inchide gura.

Link to comment
Share on other sites

Pula mea, nu erau indexate, dar external.php ala scotea ultimele posturi din tabelul "post"...

INNER JOIN " . TABLE_PREFIX . "forum AS forum ON(forum.forumid = thread.forumid)

Am pus eu:

INNER JOIN " . TABLE_PREFIX . "forum AS forum ON(forum.forumid = thread.forumid AND forum.forumid <> 10 AND forum.forumid <> 11)

Daca e vreo problema, spuneti.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...