Jump to content
TomescuMihail

Automatica si Calculatoare sau Informatica@Universitate

Recommended Posts

Am si eu o intrebare: daca nu stiu mai nimic in afara de Html, se merita sa ma duc la o facultate de calculatoare (orice facultate) pe ramura de software? Adica or sa ma ia de la 0 sau or sa spuna "presupunand ca stiti C++ (dau un exemplu) haideti sa facem un program care sa faca nustiu ce.....". In liceu am facut retelistica si hardware, +Html, dar vreau sa ma axez pe software

semestrul intai tragi tare si recuperezi. o sa fie greu, dar merita.

Link to comment
Share on other sites

Sunt la Poli, Calculatoare, anul 3.

Da, am avut si zile cu 12 ore (de la 8 la 8); da, am deadline-uri peste deadline-uri. da, toti profii considera ca materia lor e cea mai importanta. da, studiez chestii care probabil nu imi vor folosi niciodata si da, nu prea ai cu cine socializa.

Dar, am avut colegi care au lucrat la Google / Microsoft pe vara in SUA, am colegi care castiga din al doilea an de munca mai mult decat alti oameni in 40 de ani de cariera, gasesti profesori care te lasa cu gura c?scat?.

Nu trebuie sa inveti nimic in avans, la facultate esti luat de la 0 cam cu totul. (Se incepe cu programare, apoi structuri de date, apoi proiectarea algoritmilor, poo etc). Singurele materii la care se presupune ca ar trebui sa ai habar ar fi mate si fizica (daca nu stii putina mate/fizica din liceu, crede-ma ca la facultate o sa ti se para chineza).

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatii si pentru timpul acordat

Edit: din cate am inteles de aici de la voi, eu care nu prea am habar de programare nu prea am ce cauta la Bucuresti la Poli, ar fi mai indicat sa ma duc la Iasi, sau sa incerc totusi la Bucuresti?

check out this

Nu trebuie sa inveti nimic in avans, la facultate esti luat de la 0 cam cu totul. (Se incepe cu programare, apoi structuri de date, apoi proiectarea algoritmilor, poo etc). Singurele materii la care se presupune ca ar trebui sa ai habar ar fi mate si fizica (daca nu stii putina mate/fizica din liceu, crede-ma ca la facultate o sa ti se para chineza).

Nu prea le ai nici cu intelegerea unui text scris :)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea le ai nici cu intelegerea unui text scris :)

Stai calm ca le am cu intelegerea unui text scris, am intrebat din cauza acestei parti:

Da, am avut si zile cu 12 ore (de la 8 la 8); da, am deadline-uri peste deadline-uri. da, toti profii considera ca materia lor e cea mai importanta. da, studiez chestii care probabil nu imi vor folosi niciodata si da, nu prea ai cu cine socializa.

Daca eu nu prea stiu nimic si imi baga cate 12 ore pe zi crezi ca pot sa pricep mare lucru? Eu cam asa am pus problema ;)

No offense

Link to comment
Share on other sites

Informatica @ Universitate:

Anul I, semestrul I:

- Programare procedurala (limbajul C)

- Logica matematica (pula Boole, porcarie)

- Algebra (cacat)

- Analiza (cacat si mai mare)

- Algoritmi si structuri de date (sortari, arbori, util)

- Arhitectura calculatorului (cum arata un procesor, interesant, laborator de ASM, util)

Anul I, semestrul II:

- Programare orientata pe obiecte (C++, important)

- Analiza II (cacat)

- Algebra II (cacat)

- Algoritmica grafurilor (prea teoretic, naspa)

- Geometrie (tot cacat)

- Limbaje formale si automate (nu prea stiu despre ce e vorba)

Anul II, semestrul I:

- tehnici web: HTML, CSS si Javascript (practic)

- geometrie computationala (cam teoretic, cred)

- calculabilitate si complexitate (optimizari, util)

- tehnici avansate de programare (java, foarte util)

- sisteme de operare (Linux, C++ sub Linux, super tare)

- probabilitati (nu stiu exact, cred ca mate, deci naspa)

Anul II, semestrul II:

- statistica (profa buna, porcarie in rest)

- retele de calculatoare (Java sockets, RMI si serializare, util)

- metode de dezvoltare software (porcarie la care trebuie orice proiect)

- inteligenta artificiala (nu stiu exact, laborator de Prolog)

- programare logica (prof naspa, laborator de Maude, un limbaj ciudatel dar interesant)

- baze de date (teorie la curs, laborator de Oracle)

Cam atat deocamdata, daca vreti alte informatii, cereti.

Link to comment
Share on other sites

Da, de acord o fi rata mare, dar stii ce cred eu? Eu cred ca multzi din astia erau dinainte olimpici la mate,info, etc si tot ce-au invatzat au invatzat cu mult inainte, din carti si din pregatirea la olimpiade. Cunosc destule cazuri. Deci revin la ideea.....daca vrei sa-nvetzi si-ti place, o faci si singur.

Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni de pe acest forum. Insa. Ti-ai pus vreodata intrebarea de ce atat de multi olimpici, oameni cat se poate de rationali fiind, au ales sa vina aici si nu altundeva, avand in vedere ca rezultatul final, din punctul tau de vedere, este acelasi?

Link to comment
Share on other sites

Sunt la Poli, Calculatoare, anul 3.

Da, am avut si zile cu 12 ore (de la 8 la 8); da, am deadline-uri peste deadline-uri. da, toti profii considera ca materia lor e cea mai importanta. da, studiez chestii care probabil nu imi vor folosi niciodata si da, nu prea ai cu cine socializa.

Dar, am avut colegi care au lucrat la Google / Microsoft pe vara in SUA, am colegi care castiga din al doilea an de munca mai mult decat alti oameni in 40 de ani de cariera, gasesti profesori care te lasa cu gura c?scat?.

Nu trebuie sa inveti nimic in avans, la facultate esti luat de la 0 cam cu totul. (Se incepe cu programare, apoi structuri de date, apoi proiectarea algoritmilor, poo etc). Singurele materii la care se presupune ca ar trebui sa ai habar ar fi mate si fizica (daca nu stii putina mate/fizica din liceu, crede-ma ca la facultate o sa ti se para chineza).

La ce serie ? :))

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce a uitat s? adauge Em este c? cel pu?in în primul an de facultate, curba de înv???re este foarte abrupt?. Prea multe chestii într-un timp relativ scurt. Apoi începi ?i te obi?nuie?ti cu ritmul.

La Universitate faci 3 ani, la Poli 4.

@Matei: suntem la CC amândoi :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt clasa a 12-a si inca nu m-am hotarat, as vrea la poli la automatica sau electronica, daca imi puteti spune la ce se da admiterea va rog frumos, cu fizica nu prea le am(partea de toceala)...

Daca aveti alte alternative astept.

Multumesc anticipat!

Edited by shaggi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...