Jump to content
p3tru

question...

Recommended Posts

1. Unde pot vedea statusul unui dosar la tribunal de la Iasi, online? (am uitat, stiu ca se putea)

2. Care sunt sanctiunile pentru neprezentare la o citatie, in calitate de martor, si cum pot scapa de statutul de martor, fara sa dau in probleme... ?!

merci.

le: m-am informat despre pct.2

Edited by p3tru
Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa scapi de prezentarea la tribunal . Daca nu te prezinti de 3 ori la rand fara sa motivezi iei amenda si te aduce cu politia .

Te prezinti si spui ca nu iti mai amintesti bine ce s-a intamplat .Dureaza 2 minute si ai scapat , nu te mai citeaza .

Sau daca ai bani angajezi avocat si se prezinta el in numele tau .

Link to comment
Share on other sites

Plm, nu gasesc dosarul, nici macar nu imi apare la Parte cu 3 numere, oare are treaba ca e de la ZGlyZWN0aWEgZGUgaW52ZXN0aWdhcmUgYSBpbmZyYWN0aXVuaWxvciBkZSBjcmltaW5hbGl0YXRlIG9yZ2FuaXphdGEgc2kgdGVyb3Jpc20/

Atunci vezi poate nu e la Tribunalul Iasi, o fi la alta institutie, curte de apel sau eu stiu, altfel sigur trebuie sa ti-l gaseasca dupa nr dosarului sau numele partilor. Sau cine stie, o fi clasificat:-? desi dupa ce incep audierile si tot ar trebui sa fie public.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa scapi de prezentarea la tribunal . Daca nu te prezinti de 3 ori la rand fara sa motivezi iei amenda si te aduce cu politia .

Te prezinti si spui ca nu iti mai amintesti bine ce s-a intamplat .Dureaza 2 minute si ai scapat , nu te mai citeaza .

Sau daca ai bani angajezi avocat si se prezinta el in numele tau .

E complicat sa jure pe biblie si sa spuna ca nu-si mai aduce aminte, daca el isi aduce aminte. Depinde de om acum.. poate el poate.

Nu stiu daca avocatul te poate reprezenta. Cel mult te poate asista. Martor ai fost tu, nu el.

Cat despre scapat de prezentare. Nu prea cred ca e posibil.

DAR!

Te poti prezenta, si poti spune absolut orice vrei tu dar fara sa juri pe biblie.

Daca te pune sa juri pe biblie, zici ca nu vrei sa juri. E impotriva convingerilor tale si nu vrei. Nu te poate forta.

Iar marturia o vei face fara juramant. Vei spune ca nu-ti mai amintesti nimic, si chiar daca minti, vei avea constiinta impacata.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu m-a pus sa jur pe nicio biblie , nici nu cred ca aveau .

Oricum asta nu era un impediment ca sa mint cu seninatate,nu pentru ca aveam ceva de ascuns ci pentru ca mi-e scarba de sistem .

Calitatea de martor trebuie sa o ai cand alegi tu sa o ai , nu cand vrea o judecatoare nefututa sa te aduca cu japca .

Trebuie sa decizi singur daca vrei sa nu sa spui ceva intr-un proces .

Si chestia cu trimsul citatiei acasa fara sa fie pusa intr-un plic inchis mi se pare o incalcare grava a intimitatii omului .

Daca vede un vecin mai carcotas citatia aia ti se pune instant eticheta de infractor chiar daca tu esti martor intr-un proces de circulatie .

Pana nu se vor schimba astea , o sa mint cu seninatate de cate ori o sa am ocazia .

Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu m-a pus sa jur pe nicio biblie , nici nu cred ca aveau .

:)). Bibila era prea mainstream si poate au zis ca e mai marfa fara :))

Pai, poate a fost un caz izolat. In principiu, martorii jura pe biblie. Dar pot opta sa nu jure. Sa depuna marturie asa.

La procesul pe care l-am avut cu cineva, toti martorii au jurat pe biblie mai putin unul care a spus ca e contrar convingerilor lui. Normal ca marturia(impotriva intereselor mele) nu a fost luata in considerare in mod express de catre judecatoare, tocmai din acest motiv.

Dar cel putin a scapat ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...