Jump to content
robertutzu

Ce distrib. de linux recomandati pt. uzul zilnic?

Recommended Posts

prostii, Backtrack, Ubuntu, Mint etc. toate sunt la baza Debian.

Eu am un homemade cu baza Debian (Woody) din 2006 si am adaugat in Synaptic depozite de la alte distributii tot .deb si multe alte independente.

De atunci am facut doar update la pachete. Pune orice cu baza .deb ca sa ai acces la soft variat fara sa cauti mult sau sa te chinui cu conversii si dependinte. Acum depinde ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Depinde ce still iti place, ma refer la Desktop Enviroment,

<--- Unity

The Linux Mint Blog ? Blog Archive ? Linux Mint 13 “Maya” released! <-- Mint cu Mate si Cinnamon

http://distrowatch.com/images/cgfjoewdlbc/suse.png <-- OpenSuse KDE

Sunt si Enviromenturi mai light ca LXDE

Eu am incercat foarte multe, KDE e window$ like, arata fain dar mie imi mere cam greu, am folosit LXDE pentru ca e mai Light.

Am testat multe distributii in ultima vreme, dar nu stiu ce sa iti zic cand vine vorba de recomandari... parerea mea e sa le testezi tu dupa gustul tau.

Cel mai simplu mod (parerea mea) e sa descarci Unetbootin. Descarci un linux si cu unetbootin il pui pe stick... e ca si un live CD.

Iti mai recomand distrowatch un site unde gasesti o groaza de distributii... si chesti.

Cele mai user friendly ditributii pt mine nu inseamna ca e si pentru tine, gusturi si gusturi.

Link to comment
Share on other sites

Arch (+o saptamana de citit manuale, documentatii, wiki-uri, posturi pe forumul oficial)

Mie mi se pare cea mai buna distributie pentru invatacei, si partea si mai buna e ca dupa ce te-ai terminat de invatat pe el, ai un OS cu care faci fix ce vrei, cum vrei.

In plus, tinand cont ca e atat de cutting-edge, o sa se strice des (nu zilnic, dar mai frecvent decat alte distributii), deci ai sa ai ocazia sa-l repari (si sa te dai cu capu de tastatura/monitor/birou/mouse/unitate/perete/lampa/orice alt obiect contondent, cu orele)

Link to comment
Share on other sites

Arch (+o saptamana de citit manuale, documentatii, wiki-uri, posturi pe forumul oficial)

Mie mi se pare cea mai buna distributie pentru invatacei, si partea si mai buna e ca dupa ce te-ai terminat de invatat pe el, ai un OS cu care faci fix ce vrei, cum vrei.

In plus, tinand cont ca e atat de cutting-edge, o sa se strice des (nu zilnic, dar mai frecvent decat alte distributii), deci ai sa ai ocazia sa-l repari (si sa te dai cu capu de tastatura/monitor/birou/mouse/unitate/perete/lampa/orice alt obiect contondent, cu orele)

Ciudat, auzisem despre Arch c? ar fi o distribu?ie stabil?.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...