Jump to content
aelius

Curatenie forum

Recommended Posts

Threaduri sterse:

---------------------

Am sters cateva threaduri in care erau postate poze cu unii dintre utilizatorii RST. Este o regula care zice clar ca nu avem voie sa postam pozele utilizatorilor. Daca noi ca moderatori sau admini nu respectam regulile facute, atunci nu putem avea pretentia ca utilizatorii de rand sa respecte ceva.

De asemenea, au mai fost sterse cateva threaduri in care se folosea un vocabular de ghena. Aceste threaduri nu fac altceva decat sa promoveze mizeria si sa ne aduca imagine negativa.

Daca un user nou deschide un thread la offtopic si vorbeste urat, nu cred ca e nevoie sa mai posteze inca 10 useri in acelasi thread si sa injure. Exista un link de report la fiecare post in parte, link ce ar trebui folosit pentru a semnala problemele catre moderatori sau admini. Threadul respectiv ar trebui sters direct, sau daca nu exista permisiune de stergere, moderat imediat mesajul respectivului pana un administrator este online. In felul asta putem evita indexarea mizeriei de catre motoarele de cautare.

Sectiune offtopic:

---------------------

Sunt multi utilizatori care cred ca in sectiunea Off-topic se poate scrie absolut orice. Dat fiind faptul ca forumul este destinat oamenilor care au ceva habar de IT sau vor sa invete, ar trebui evitata postarea tuturor prostiilor existente pe internet. (si nu numai)

Subiect threaduri:

---------------------

La deschiderea unui nou thread, incercati sa puneti un subiect care are legatura cu mesajul din thread. Cred ca este aiurea sa deschidem threaduri precum https://rstcenter.com/forum/54611-ajutor-ajutor-ajutor-ajutor-ajutor.rst

Chat / PM-uri

---------------------

Puteti discuta despre ce vreti pe chat. Daca vreti sa va adresati injurii, aveti PM-uri, yahoo messenger, skype ... etc. Sunteti liberi sa o faceti acolo. Nu vad de ce am infesta tot forumul cu aberatii si de ce am deranja ceilalti utilizatori care stau aici cu un scop (knowledge sharing)

Banuri

---------------------

Daca primiti ban si considerati ca a fost fara motiv, nu va faceti 100 de accounturi cu cuvinte obscene si nu injurati in threaduri. Va faceti un account nou si deschideti un thread in care explicati frumos de ce considerati ca ati primit ban pe nedrept. In mod sigur cineva va verifica si va scoate banul daca acesta a fost dat pe nedrept.

"Avem a multumi" pentru intelegere.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

@tex nu ma deranjeaza ca ai sters thread-ul maimutei, dar o persoana care a avut fara exagerare 80+ conturi de pe care a facut numai troll si da dovada de prostie cu fiecare litera tastata nu am sa o cataloghez nici o secunda un membru al forumului.

Nu are ce cauta pe rst, credeam ca am fost destul de clar din primele 50 de ban-uri care i le-am dat, si urmatoarele 25 dupa ce a pus neme regula cu vanzarea xss`urilor, etc etc etc...

Femeia in cauza nu merita nici un scuipat, a vrut sa faca caterinca cu noi pe forum, asta i-am oferit, tre sa fie chiar penibila sa fie data afara pe usa si sa intre prin ghena.

In fine. Sunt total deacord cu ce ai scris si eu deja am pus asta in practica de vreo 2 saptamani.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca sunt prea multi "copii", si nu am nimic cu ei, dar macar de s-ar uita si ar intelege ceva. Asa ar ajunge mai buni ca noi si ar merge totul mai bine. Dar na....in orice padure e si uscaciune. Da la noi parca treaba sta exact invers. Parerea mea e ca trebuie adaugat un filtru pentru copii direct de la inregistrare. Sper sa fie cineva cu o idee cum se poate implementa asta. Nu cred eu ca e vreunu "batran" in domeniul asta si ar vrea sa isi bata pla de forum.

Link to comment
Share on other sites

Nu ne costa nimic sa incercam sa rezolvam o chestie pe cale amiabila. Sunt 80.000 membri pe forum (nu m-am uitat cati sunt activi). Daca am sta la discutie si am raspunde la fiecare misto sau ineptie a unui user (avand in vedere ca fiecare isi poate face cati useri vrea), ne-am lungi 10 ani iar forumul ar deveni o mizerie evitata de toata lumea. Scopul este sa incercam sa facem ceva frumos din comunitatea asta.

Sincer, nu ma intereseaza cum arata o persoana, atata timp cat poate sustine o conversatie civilizata. Asta e, eu sunt mai nasol, tu esti mai frumos, poate am alte atuuri pe langa gramada de defecte.

//offtopic

Apropo de dame: Cand va alegeti o femeie cu care vreti sa ramaneti, nu va uitati la design. Dupa 20 de ani o sa imbatraneasca, implicit va arata urat si veti ramane si cu urata si cu proasta in casa.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...