Jump to content
me.mello

[URGENT] Ajutor Youtube vrea sa inchida youtube-mp3.org

Recommended Posts

Salutari RST,

De curand administratorul serviciului web youtube-mp3 a fost contactat de un avocat de la compania youtube, cerand inchiderea serviciului de descarcare respectiv convertire pe server-side a video-urilor dupa youtube.

Poate multi nu stiti, insa acest serviciu web este cel mai rapid, robust si simplu serviciu web din cele existente, care pastreaza orice fisier care a fost pentru prima data convertit pe server, astfel cel de-al 2lea user numai trebuie sa astepte descarcare si implicit convertirea acelui fisier media in mp3 pe server, iar daca acesta nu a mai fost descarcat deja, procesul de descarcare + convertire este undeva la maxim 40-50 secunde pe o rata de 128 biti, iar descarcarea fisierului media tip .mp3 din server in pc-ul clientului este foarte rapida...undeva la cateva secunde.

Mai pe scurt oricine introduce un link al unui video dupa youtube va descarca varianta mp3 in cateva secunde, acum serviciul este "read only" adica descarcarea si convertirea pe server sunt inchise, poti doar descarca o melodie care a fost deja convertita cum am precizat si mai sus.

De ce imi pasa mie, si de ce am postat aici?

Daca va mai amintiti am facut un programel pentru voi https://rstcenter.com/forum/51842-cadou-de-pasti-have-fun.rst, bazandu-ma pe acest serviciu web, si mai mult decat atat ownerul im este amic foarte bun, m-a ajutat cu o serie de lucruri in viata si pot spune ca o parte din cariera mea o datorez acestui individ.

Aseara pe la 9 ora romaniei am vorbit ultima data cu el, si era foarte panicat si speriat, din punctul lui de vedere, si al guvernului german el nu a gresit cu absolut nimic, insa Versus o companie gen Google nu poti sa ii comentezi chiar asa in fata cand vezi ca iti vine un avocat al unei companii care detine un monopol cu fel si fel de argumente care te face sa te stergi cu legea la fund.

Trebuie sa va spun ca in viata mea nu credeam ca google vreodata o sa faca asa ceva, eu totusi pana la un verdict raman cu impresia ca si ei sunt pusi de cineva, dar acum ma gandesc la faza megaupload...care a fost inchis de FBI...dar aia a fost cu totul altceva.

Ce va rog eu pe voi.

Niciodata nu am apelat la nimeni de aici sa ma ajute inafara de programare..dar va rog frumos...daca aveti bloguri, forumuri,chiar si facebook sau twitter si doriti sa ajutati cu ceva postati aceasta problema sau trimite-ti e-mail la cohenh@google.com sau adresa publica oficiala a youtube press@youtube.com

Dupa cum vedeti google a inceput sa ia atitudine cu chestii de genul, daca intradevar stiti despre acest serviciu si va folositi de el, incercati sa intelegeti situatia si poate sa si ajutati.

De asemenea poate mi-a scapat ceva asa ca va rog cititi articolul oficial despre aceasta problema aici We need your help! , dupa cum vedeti in partea de jos a paginii veti vedea articole asemanatoare cu oameni care s-au implicat si au postat.

Cititi cu atentie, si daca vreti ca acest serviciu sa prospere incercati sa va implicati cum puteti, e vorba doar de libera exprimare.

Sa aveti o zi buna, si va multumesc.

Edited by me.mello
Link to comment
Share on other sites

Another. In prima faza eu stiu ca te anunta la ce esti expus daca mai continui...

Dear visitor of TuneTune,

As you may have heard already, Google has send out cease-and-desist to some sites that contain the same functionality as TuneTune (Source).

Google threatens with "legal consequences" to sites that won't comply.

A few months ago, the servers of TuneTune had already been blocked from accessing YouTube.

We created a work-around at that time, but it is very money and time-consuming to continue this way.

We decided to shutdown TuneTune to prevent legal consequences from Google, the company with the slogan "don't be evil". We would like to thank you all for the great support since the launch of TuneTune and we hope we've been able to be of a good service to you all.

With regards,

Jeroen & Mark

Contact us at info@tunetune.net

Link to comment
Share on other sites

Aici va inselati multi, prin simplu fapt ca vizitati site-ul Youtube sunteti de acord cu niste termeni si conditii, legile unei tari nu au nici o legatura cu termenii si conditiile cu care sunteti de acord.

In instanta nu o sa ii puteti da dar ei da pe voi, o sa va intrebati de ce spun asta, e simplu, materialele de pe youtube pe langa faptul ca au un "autor", yt are drepturi asupra materialelor respective.

In alta ordine de idei ei pot oricand sa inchida orice conexiune intre un IP si site-ul acestora, daca vreti sa puteti folosi in continuare un serviciu de genu trebuie sa il orientati spre user(un addon/plugin/ajax request).

Nu il sfatui sa se duca in instanta pentru ca o sa pierdeti si o sa fiti nevoiti sa platiti si avocatii lor(care taxeaza cu miile pe ora), e ca si cum te-ai duce tu in curul gol sa te bati cu 20 de luptatori de krav maga, orice ar fi sa stiti ca nu iesiti bine daca nu va reganditi strategia.

Link to comment
Share on other sites

Tot e aiurea. Adica eu cand intru pe un video de pe Youtube defapt descarc acel video. Acum ca il ofer la alt cineva reprezinta o problema? Oricum e public.

//Am uitat sa va zic: sunt prieten cu Sergey Brin. Stai ca-l sun acum.

Edited by bcman
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

De fapt care e problema? Ca un site isi apara propriul content? Nu vad nici un abuz aici. Gandeste-te ca unele case de discuri isi pun clipurile pe YouTube cu conditia ca acestea sa nu fie distribuite pe alte platforme nici macar prin embed. Daca oricine poate descarca acele clipuri inseamna ca le si poate urca pe alte platforme sau le poate distribui prin retelele peer 2 peer ceea ce contravine si cu drepturile de copyright ale casei de discuri. Prietenul tau ar trebui sa isi creeze propriul content mai intai si dupa ce creste o sa vada ce inseamna sa vina cineva si sa faca bani folosindu-i banda de net si contentul pe care el l-a generat investind timp, bani si resurse tehnice.

Link to comment
Share on other sites

M-ati inteles cu totul gresit, defapt va-ti luat dupa commenturi.

Clarification:

- We never used the YouTube API to pull any videos from them.

- We truely believe that our service is legal. German Courts have ruled that an online recording tool is not different from any tv recorder or something compareable.

- The German Department of Justice publicly adviced to download content off YouTube.

- Press contact: press@youtube-mp3.org

Nu se doreste sa se ajunga in instanta sub nici o forma...bazandu-se pe cele de mai sus, administratorul nu vrea sa inchida serviciul, considera ca e legal din mai multe puncte de vedere precizate si mai sus de altfel.

Parerea mea este ca ar putea sa filtreze video-urile in asa fel incat sa nu fie descarcate de oricine, asa cum au cei de la myspace.

Dupa mine acest om nu a gresit cu absolut nimic, iar cei de la google au gasit de cine sa se ia, sunt atatea youtube downloadere care descarca continut un continut care este liber si nu este diferit de alte servicii sau aplicatii desktop asemanatoare... alea oare nu sunt "ilegale"? Dar de cele platite care sunt de ani de zile, cu aia ce fac?

Nu am postat aici pentru a cere ajutorul unui avocat sau sa instig la activitati ilegale, am facut-o sperand ca gasesc ajutor in oamenii care poate ca gasesc de folos acest serviciu, plus o favoare unui amic aflat la ananghie, daca treaba se inrautateste cu siguranta il va inchide el si nu cei de la youtube, este vorba de libera exprimare.

We need your help!

Google Cracks Down on YouTube-to-MP3-Ripping Sites | PCWorld

Musique : pas touche aux sons de YouTube !- Ecrans

youtube-mp3.org: Internetdienst erhält Abmahnung von YouTube - News - gulli.com

Google blokkeert YouTube MP3 conversiesite - Digitaal - Telegraaf.nl [24 uur actueel, ook mobiel] [Digitaal]

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine acest om nu a gresit cu absolut nimic, iar cei de la google au gasit de cine sa se ia, sunt atatea youtube downloadere care descarca continut un continut care este liber si nu este diferit de alte servicii sau aplicatii desktop asemanatoare... alea oare nu sunt "ilegale"? Dar de cele platite care sunt de ani de zile, cu aia ce fac?

Si eu am un astfel de program, ii zice browser. Google chiar nu intelege ca Flash e client side si ca uitandu-te la un videoclip pe YT, defapt il descarci?

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu e decizia lui de a continua acest serviciu, e a lui google, ii e foarte greu de a se apara impotriva unui process cu o forta juridica imensa.

Daca doriti ca acest serviciu sa fie activ, va rog sa semnati aceasta petitie de mai jos inceputa de owner al youtube-mp3.org, este nevoie de 15 000 de voturi, iar in momentul asta sunt circa 13 500.

Google Inc., YouTube LLC: Allow third party recording tools for YouTube:

Petition: Google Inc., YouTube LLC: Allow third party recording tools for YouTube | Change.org

Va multumesc tare mult pentru deranj.

Edit: @vanish: Omule acest serviciu nu este al meu, in al 2lea rand este o organizatie non profit, investitia nu se va recupera, sau daca da, va fi infima si maxim din publicitate, crede-ma ca nu am nevoie de publicitate, iar eu ma agit pentru CEVA, si anume libertatea pe internet, cu fiecare pas libertatea noastra pe net ne este pusa in pericol de niste organizatii care nu numai ca ne tin datele personale fara acordul nostru, dar ne si priveaza de anumite servicii desi legea sta altfel, acest serviciu in scurt timp a fost utilizat de milioane de oameni gratis si intodeauna va fi gratis, ca de bani credema nu sunt asa pasionat prin asemenea chestii si nici philip, ar trebui sa afli asta inainte sa arunci vorbe la adresa personala.

Eu iti multumesc ca ne sustii cauza, citeste si parerea oamenilor despre acest lucru accesand linkul petitiei sa vezi cam ce zic ei acolo.

Edited by me.mello
Link to comment
Share on other sites

fiind postat la off-topic consider ca a-ti facut ceva bani din motiv ce va agitati asa si va dau urmatoarea rezolvare: reprofilati-va basescu este la putere si vrea 24% din voi FBIUL lucreaza acum cot la cot cu agentul Ghita, au sediu la noi in tara.. sunt de acord cu ce zici o sa ader si eu la miscarea asta dar nu vad pe viitor nimic bun, sper ca "votul" meu sa fie important...:(

cum mi-a zis un prieten : trimite mesaj la email-ul european a lui base si sa vezi cum se rezolva ala cu presidency.ro sau ceva de genul iti face si skyjet

Edited by vanish
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Daca prietenul tau considera ca este legal serviciul lui atunci poate sa doarma linistit si sa se judece cu Google. Daca are dreptate este posibil sa castige. Daca nu are dreptate atunci va suporta consecintele si eventualele amenzi si taxe de judecata. Faptul ca Google vrea site-ul lui inchis si nu se uita si la alte servicii identice nu e problema voastra, plus ca nu stiti voi daca ceilalti de pe piata sunt in aceeasi situatie ca si prietenul tau. Asta cu "sa moara si capra vecinului" e valabila doar in fata blocului. In instanta ii doare in pula pe judecatori de capra altuia.

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus o data, desi e vorba de proces la mijloc, el nu doreste sa se judece sub nici o forma, deci serviciul va fi inchis in acest caz...problema am precizat-o mai sus e o companie prea mare cu care sa te judeci ce are o forta juritica imensa, tocmai de aia a facut petitie, dar vad ca baietii cer mai mult, aseara cand am postat mai sus trebuiau 15k acum 25,maine cine stie.

Omu' isi mentine parerea ca ar fi legal, insa nu vrea sa ajunga in instanta...e prea multa futere, timp bani si intodeauna se va gasi ceva, cum spunea si benny mai sus nu stii cu ce argumente te va lua ca la tine in tara sunt alte legi dar de fapt ale noastre conteaza.

Petition: Google Inc., YouTube LLC: Allow third party recording tools for YouTube | Change.org

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...