Jump to content
sicilianul

"Particula lui Dumnezeu" a fost gasita.

Recommended Posts

Mai multi cercetatori de la Organizatia Europeana pentru Cercetare Nucleara (CERN) participa la o conferinta de presa, unde ar putea anunta ca bosonul Higgs, supranumit "Particula lui Dumnezeu", a fost descoperit.

Savantii de la Geneva au anuntat ca sunt aproape siguri ca au descoperit bosonul Higgs. Acestia au precizat totusi ca trebuie sa mai faca teste pentru a fi 100% siguri ca au gasit ceea ce cautau.

Anuntul a fost primit cu aplauze furtunoase.

Profesorul Peter Higgs, cel care a prezis existenta acestui particul, a precizat ca nu se astepta ca aceasta descoperire sa aiba loc in timpul vietii sale.

Prima oara cand fizicienii au afirmat ca bosonul Higgs exista a fost in 1964. Peter Higgs, profesor la Universitatea Edinburgh si cel dupa care a fost numita particula, participa si el la conferinta de miercuri.

In acest moment, cercetatorii sunt in proportie de 99.99% siguri ca particula a fost gasita. Acest lucru este cunoscut si sub denumirea de "nivelul patru sigma".

Vom trai fara sa respiram. O particula-minune creata de cercetatori va salva milioane de vieti

Conducerea de la CERN le-a cerut savantilor sa atinga "nivelul cinci sigma" ceea ce inseamna sa fie siguri in proportie de 99.99995% ca bosonul Higgs a fost descoperit.

Aflarea "particulei lui Dumnezeu" este considerata esentiala in descifrarea Universului.

Fizicienii sustin ca rolul ei este de a da masa particulelor care alcatuiesc atomii. Fara aceasta masa, particulele ar calatori prin cosmos cu viteza luminii, fara a fi capabile de a se uni pentru a forma atomi, care alcatuiesc tot ceea ce cunoastem din Univers, de la oameni la planete.

Una din cele mai cunoscute povestiri biblice este adevarata. Descoperire neasteptata in Etiopia

Rolul acceleratorului de particule de la Geneva este de a ciocni fascicule de protoni la viteza luminii, pentru a recrea conditiile care au existat cu o fractiune de secunda dupa Big Bang.

Daca teoriile fizicienilor sunt corecte, cativa bosoni Higgs ar trebui sa fie creati in fiecare trilion de ciocniri, inainte de a se descompune rapid.

Aceasta descompunere ar urma sa lase in urma o "amprenta" care sa fie observata pe graficele cercetatorilor.

Desi pana in prezent au fost avut loc peste 1.600 de trilioane de ciocniri, mai putin de 300 de potentiali bosoni Higgs au fost produsi.

Acum, mai multe surse sustin ca doua echipe diferite de savanti, care au organizat separat experimente, au reusit sa descopere urme ale particulei.

Sursa: "Particula lui Dumnezeu" a fost gasita. Savantii de la CERN au facut anuntul oficial

Stiu ca titlul e tipic jurnalistilor, dar am zis sa nu modific si sa pastrez originalul. Cred ca aceasta descoperire ar alinia mai mult teoriile si toate presupunerile despre Univers de la inceputul lui, decat sa aduca ceva nou in stiinta. Stiu ca de aici se poate degenera cu mult, dar sa speram ca nu intr-un caz gresit

Link to comment
Share on other sites

asa si ce legatura are cu securitatea ?! Trebuia sa postezi la off-topic.

Topicul asta al tau ce cauta la securitate: https://rstcenter.com/forum/52608-topul-mondial-al-vitezei-pe-internet-pe-ce-loc-s-situat-rom-nia-n-2011-a.rst ? Trebuia sa postezi la Off-topic (ca sa te citez). In fine.

Au gasit de mai multa vreme numai ca nu erau siguri de ce aveau in fata, acum o sa trebuiasca sa ii studieze in detalii toate caracteristicile. Citisem undeva ca ar avea masa de 130 de ori mai mare ca a protonului si totusi a fost atat de greu de obtinut.

Link to comment
Share on other sites

Pai de multi ani se tot studiaza aceasta particula. Daca nu ma insel de prin anii '40 sau '60 cand le-au scapat celor din 51 mici informatii. Abia acum se fac publice anumite informatii. Cred ca asta e doar varful iceberg-ului.

@bt.ionut Du-te si ia-ti grade, iar cand le gasesti sa vii sa imi zici Comandante!

Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi....numai prostii...

on: sunt adept al fizicii, le sustin teoriile, dar din cate am vazut, multi fiziciani sunt ATEISTI. Asa ca de unde scoatem particula asta cu numele de "particula lui D-zeu", daca nici nu cred in el?...mai multa katerinca:|

Link to comment
Share on other sites

@Danyel08: Nu mai da cu preupusul, nu va mai jucati cu informatiile pe care nu le controlati, pentru ca in prima faza pareti niste idioti, si a doua s`ar putea sa pierdeti. Esi tu 100% sigur ca savantii sunt ateisit? I`ai intrebat tu? Sau ai presupus, sau vazut la tv?

Iti zic eu ca ai presupus, pentru ca asa e omul, i`a fost bagat in cap ca stiinta nu are ce cauta langa cretinta, si plm... si de aici toate ideiile idioate.

Fratilor documentati-va inainte sa deschideti gura. Ca doar va alimentati prostia,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi....numai prostii...

on: sunt adept al fizicii, le sustin teoriile, dar din cate am vazut, multi fiziciani sunt ATEISTI. Asa ca de unde scoatem particula asta cu numele de "particula lui D-zeu", daca nici nu cred in el?...mai multa katerinca:|

prostia voastra a intrecut limita, daca se numeste particula lui dumnezeu crezi ca are legatura cu dumnezeu? ii se zice asa pentru modul in care guverneaza cu celelalte particule

Link to comment
Share on other sites

Why is the Higgs boson called the "God particle?"

The popular nickname for the elusive particle was created for the title of a book by Nobel Prize winning physicist Leon Lederman -- reportedly against his will, as Lederman has said he wanted to call it the "Goddamn Particle" because "nobody could find the thing."

"'God particle' is a nickname I don't really like," says Archer. "It's nothing to do with religion -- the only (theoretical) similarity is you're seeing something that's a field that's everywhere, in all spaces."

What is the Higgs boson and why is it important? - CNN.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...