Jump to content
pyth0n3

Open Courses Start Here

Recommended Posts

Nici eu nu prea am timp sa fac cursul diseara , ar trebui sa programez un bot care preda, asadar programati-va si voi boti care studiaza.Nu e scoala aici ci un grup de persoane care vor sa imparta informatia cu un alt grup de persoane.Nimeni nu are timp toti sunt in running dar de fiecare data daca nu veti participa veti pierde bucati din puzzle si va fi greu sa intelegeti intrun final despre ce e vorba.Si eu am treaba dar o mai dau la o parte.

Link to comment
Share on other sites

@ps-axl Cand lipsesc de la facultate, am niste slide-uri pentru acele cursuri pe care le pot citii ca sa vad ce sa predat. In multe din acele slide-uri mai sunt si referinte catre cartile oferite ca si suport pe materia respectiva.

@pyth0n3 Nu am scris asta ca sa va atac munca. Stiu ca ceea ce faceti, faceti pentru comunitate si stiu ca sa investit timp si chiar bani pentru a putea tine aceste cursuri. Parerea mea e ca daca tot se face o treaba, sa se faca cat mai profesionist posibil. Ok, ratezi un curs, prinzi din urma ce sa predat. Nu e o problema asa de mare. Dar cand pierzi 2,3 poate ca iti zici: "Imi bag picioru in el curs, am pierdut prea multa informatie".

Probabil ca multi din cei inscrisi nu au trecut de 18-21 de ani si acum sunt in vacanta si au timp dar pentru ceilalti ar fi cinstit sa se retina undeva cursul predat. Ar fi bun si un fisier text in care sa se salveze ce sa discutat.

Nu zic asta pentru mine. O zic ca si principiu pentru a rezolva o problema. Personal, pot sa ma lipsesc de cursurile astea pentru ca stiu deja majoritatea chestiilor care se predau sau as putea invata singur orice se preda. Motivul pentru care as participa la aceste curusuri este pentru a afla informatii pe care poate nu le stiu, care mi-au scapat.

Stiu ca sa mai discutat chestia asta, utilitatea inregistrarii cursurilor.

Stiu ca am adus in vizor problema asta prea tarziu, cand sistemul este deja implementat si azi incepe primul curs si ca nu te simti mai bine cand stii ca ai muncit la ceva si vine "unu" si are ceva de comentat dar puteti sa o luati ca o sugestie pentru viitor si sa incercati sa vedeti utilitatea acestui feature.

Link to comment
Share on other sites

Asta e filmul Avengers. Bine ca am incercat sa descarc cu 50kb/s.

deci sa-mi bag pl, eu am facut torrent cu video-ul ala si nu stiu cum s-a intamplat...

http://i.imgur.com/JzFtM.png

imi cer scuze pentru cele petrecute:)

nu mai stati la seed...

LE: asta e needitat, daca vreti sa-l editati downloadati-va openshot de deschideti proiectul si dati export;)

GirlShare - Download Lectia 1 .torrent

Link to comment
Share on other sites

A mai intampinat cineva unele "probleme" legate de importarea calendarului in Google Calendar? La mine apare decalat cu o ora (21:00-21:30 in loc de 20:00-20:30).

Eliminati calendarul din Google si faceti un import fresh , am modificat timezone in (GMT+3:00) ar trebui sa va arate orarul in baza tarii in care va aflati atunci cand ii veti face import.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Am vazut inregistrarea lui shaggi , daca lasati userii sa comenteze cand vor ,e boschetareala .

Profesorul trebuie sa dea start la comentarii cand vrea si elevii sa fie intrebati pe rand daca au nelamuriri .

Ex : Intrebare profesor - "Cine in recapituleaza pasii ?"

La pasul 3

Raspuns elevi :

stefan27 : se traduce codul C in assembly

shaggi : se traduce in binar

nedo:traducerea codului assembly in binar

DarkyAngel : link

Raspuns profesor : asta e al doilea

Link to comment
Share on other sites

E greu sa intrebi pe rand de mai multe ori 20 sau 30 de persoane si e pierdere de timp atunci cand scrii o lectie . Ar fi corect sa raspunda doar cine nu a inteles.Ar trebui mai multi Op care sa dea voice si devoice atunci cand este necesar pentru fiecare user in parte.@daatdraqq daca crezi ca poti administra mai bine userii creaza un cont , si iti voi seta permisiile necesare.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Nu mi se conecteaza la nici un seed. Urcati careva pe ge.tt.

lectia 1.rar

@pyth0n3 , nu am timpul necesar si nu cred ca as face treaba mai buna ca voi .Am atras doar atentia ,in anumite cazuri se pot creea confuzii grave din cauza aglomeratiei de raspunsuri pe chat .E un proiect laudabil si va apreciez foarte mult pentru asta .

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Corect, daca isi dau toti cu parerea in timp ce se tine lectia, deruteaza oarecum si rezulta boschetareala de care zici tu, dar pentru o prima sesiune a fost mai mult decat bine, profu' a reusit sa se faca inteles (m-a deranjat mai tare cel care se plangea mereu ca i se incalzaste nu-stiu-ce decat cei care interveneau, pe parcurs interventia lor poate deveni constructiva, lipsa de resperct, boschetareala a fost din partea celuia cu supraincalzirea).

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Uitati si materialul care s-a discutat.

http://www.modnet.org/sessions/php-2/

Am decis impreuna cu pyth0n3 sa restrictionam downloadul sa fie cu coduri. Fiecare cod poate fi folosit de un numar limitat de ori, dupa care expira. Daca nici unul din coduri nu va mai merge, atunci puteti sa ne contactati prin PM si va dam un cod nou.

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

Din pacate si acum am avut mici probleme de organizare in chat.Cautam personal care poate fi prezent si in grad sa administreze chat-ul.Asta nu inseamna sa dai ban pentru ca ai aripi ci sa cunosti sa pastrezi curatenia.Gura unui user se poate inchide si cu un simplu devoice sau mute.Important e sa nu uiti sa ii dai dreptul sa vorbeasca atunci cand va trebui sa puna o intrebare.Contactati-ne direct , valutarea o va face grupul Project Manager si daca se va demonstra ca sunteti de incredere veti primi Op in diverse chat room-uri.

In rest va reamintesc ca urmatorul curs va fi AnsiC unde vom incepe sa scriem primele bucati de cod si sa facem primele calcule aritmetice.

August 22, 2012 @ 19:00 - 20:30

Daca aveti intrebari sugestii sau propuneri contactati-ne si vom incerca sa programam aceste lucruri in cazul in care se vor dovedi utile .

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...