Jump to content
v3ctor

PC pentru gaming , sfaturi/propuneri configuratie !

Recommended Posts

Nu sunt gamer deala inrait , dar cum au aparut si vor aparea multe jocuri anul asta si anul viitor interesante zic eu , as dori sa incerc cateva si online si off de toate felurile , problema e ca batranul meu laptop nu le suporta pe nici care , cand ma plictisesc joc jocuri de acum 2-3 ani desi la multe ii fac oc sa mearga decent .

Asa ca m-am decis sa imi cumpar un PC pe un buget de aprox 3000 Ron in asta intra doar unitatea , fara monitor si periferice in care m-am gandit sa ma investesc vreo 1000 RON separat .

Ieri si alaltaieri am purces prin magazinele altex , media galaxy , domo etc toate de se gasesc prin mall (eu cunosc 2 magazine , ala de la benzinarie de unde cumpar orice cand fac plinu si mall-u cand am cumparaturi majore) , ce am vazut acolo au fost calculatoare scumpe care iti iau ochii cu procesoare bune gen : i5 , i7 , multi rami si cand mergi mai joc sa citesti bamm , placa video de toata jena exact ce imi trebuie mie , sursele niste chinezarii obscure , pe langa asta ma gandesc ca daca au i5 i7 si mai stiu eu ce amd-uri trebuie sa aiba pe ele si sisteme bune de racire , care da ati ghicit nu erau precizate , am mers sa intreb staffu lor despre detalii suplimentare , habarn nu aveau de nimic absolut 0 , nu am pretentia de la un angajat de sta pe 8 mil sa se plimbe printre rafturi si sa zica cate o poezie despre fiecare aparat sa imi dea mie detalii tehnice avansate dar macar chestii de baza care nu is precizate , le-am cerut daca se poate sa imi dea un manual atasat pentru respectivul calculator daca ei nu stiu ca imi caut eu ce ma intereseaza nici macar bunavointa asta . Plus ca toate avea niste carcase dealea de se faceau in anu 2000 . Si pentru cine se intreba , m-am uitat numai la caculatoarele pentru gaming , la alea home office nici nu m-am uitat . La ce imi ofereau ei aveam impresia ca eu cer un cos de mere dar primesc unul jumate mere jumate prune .

Ok , schimbare de plan , am decis sa imi configurez eu propiul sistem pe bucati la sfatul mai multor prieteni care zic ca ies mai ieftin si obtin performante mai bune , toate bune si frumoase , am facut un research mic si am descoperit ca emag astia de is ai mai faimosi la calculatoare s-ar gasi si la mine in Timisoara , acuma eu nu stiu nimic despre ei , cine ii cunoaste sa imi spuna cum se comporta la consultanta , daca is competentii si detalii de genu .

O alta problema este ca eu am cunostiinte in domeniul asta medii , adica nu prea stiu exact pe ce configuratie sa merg si nici nu stiu bine compatibilitatea componentelor .

Cine ma poate ajuta cu orice legat de alegerea unui calculator competent i-as fi recunoscator , de asemenea daca stiti voi magazine mai bune ca emag care fac pc pe componente sau au gata facute sa imi spuneti (de preferat ar fi ca magazinele sa se gaseasca in Timisoara sau apropiere) . Va multumesc pentru timpul acordat , nu ma grabesc cu achizitionarea , deci mai e timp :)

Link to comment
Share on other sites

PCGarage, mergi si ii rogi pe baietii de pe forum care sunt foarte amabili sa-ti faca un wishlist. Nu trebuie sa ai magazinul in orasul tau. Ti-l poti asambla singur sau le poti cere lor sa ti-l asambleze, eMag are niste scoruri de te doare capul, pana si Altex e mai ieftin, stau FOARTE prost cu garantia si cu serviciul clienti, ti-as propune sa-ti iei cat de repede gandul de la ei, mi-am facut PC-ul tot pe piese cu ajutorul PCGarage si wishlisturilor, sau iti faci tu un wishlist si ceri pareri despre el. De evitat : sursele ieftine si carcasele ieftine + ventilatoare zgomotoase. Daca ai nevoie de racire opteaza pentru cea pe apa sau cumpara un cooler okay aftermarket, prin okay ma refer de la 200 de ron in sus daca vrei performante si stabilitate in overclock. Nu iti lua rami ieftini si prosti, mergi spre DDR3. Daca iti mai raman bani ia-ti si un SSD de 60GB pentru Windows (am spus Windows pentru ca ai pomenit cuvantul gaming) , totul se va misca mult mai bine. Sper ca te-am ajutat.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos de reply si de PcGarage am citit ceva insa nu le-am dat atentie ca nu sunt la mine in oras , dar daca ofera suport pe forum e ok . Legat de SSD cineva a spus ca 60 Gb nu e destul pentru ca daca voi instala sistemul pe el vor exista multe jocuri sau programe care isi instaleaza fisiere in acelasi partitie unde e pus si sistemul si 60 de gb se termina repede , mai bine pun inca vreo 400 RON si imi iau unu de 120 .

Daca e calculator bun , nu intetionez sa ii fac oc pentru ca nu ar avea rost , oricum sistemul de racire vreau sa fie cat mai performant . Multumesc inca o data .

Edited by v3ctor
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am studiat personal treaba cu SSD , am ajuns la concluzia ca este doar un moft , adica nu ofera performante suplimentare reale , ex grafica , ci doar deschiderea mai rapida a ce pui pe ea , de ex pun sistemul de operare pe ea , in loc sa il deschid in 30 sec cu un HDD normal il deschid in 15 sa zic , un joc la fel , oricum personal mi egal ca il dechid in 40 sec sau in 20 , dar odata intrat in joc nu ma mai ajuta cu nimic ceea ce defapt ma intereseaza sa pot juca cat mai comod si HG sa zic , stau bine cu rabdarea . Poate ma insel :)

Edited by v3ctor
Link to comment
Share on other sites

In 3000 lei iti faci un PC destul de bun.

Cel mai bine ar fi sa te orientezi pe AMD\ATI (cel mai bun raport calitate\pret)

Minim un Quad la vreo 3400

Video 1024 MB\256 biti\800 Mhz proc. grafic (minim) cu dx11

HDD eventual 2x500 GB in RAID 0 (viteza mult mai mare, si o alternativa mult mai buna decat un SSD...care dupa cum spuneai si tu...e un moft)

RAM...pentru moment ti-ar ajunge si 4 GB la 1300 Mhz (ram-ul este ieftin....bagi pe parcurs daca mai ai nevoie)

Optional si o placa audio Creative X-Fi daca esti mai meloman....e o diferenta de la cer la pamant intre ea si una On-Board

DVD-RW....sincer nu ai nevoie (pe net gasesti tot ce ai nevoie, iar instalari de WIN le poti face de pe stick) deci poti folosii banii pentru celelalte piese.

Placa de baza...orienteaza-te spre una cu suport Crossfire si daca se poate si cu "Virtualization Technology".

Cu un PC de genu asta....joci orice in FULL Detail\FULL HD (1920x1080 rez)

Link to comment
Share on other sites

,,Placa de baza...orienteaza-te spre una cu suport Crossfire si daca se poate si cu "Virtualization Technology"."

Am vazut ca majoritatea placilor de baza au crossfire , stiu ca da switch intre placa video inegrata si dedicata in functie de cerinta . Am vazut totusi placa de baza care contine crossfire dar nu are placa video integrata , cum vine asta ? La ce da cross atunci ?

,,In 3000 lei iti faci un PC destul de bun."

Mai astept cateva luni sa ma mai documentez sa vad ce mai apare cum oscileaza preturi ce cerinte sunt pe piata jocurilor si sa vedem cand apare dx12 , sigur va veni cu un set nou de placi video :)

Edited by v3ctor
Link to comment
Share on other sites

Crossfire = 2 Placi video separate in paralel pe sloturi PCI-Ex 16x, deci...in functie de placa de baza obtii 50%-100% din puterea celei de-a 2-a placa video, n-are nici o treaba cu video integrat....ala este in cazu in care n-ai bani de-o placa video calumea...sa ti se aprinda monitoru, n-are performante reale:)

Virtualization Technology = nuclee virtuale oferite de placa de baza in functie de nucleele procesorului.

De ex ai un....Six-Core...ti se mai adauga inca 2, deci vei avea 8 nuclee. (nu mai tin minte exact care-s ratiile)

Edited by Beginner112
Link to comment
Share on other sites

Crossfire = 2 Placi video separate in paralel pe sloturi PCI-Ex 16x, deci...in functie de placa de baza obtii 50%-100% din puterea celei de-a 2-a placa video, n-are nici o treaba cu video integrat....ala este in cazu in care n-ai bani de-o placa video calumea...sa ti se aprinda monitoru, n-are performante reale:)

Virtualization Technology = nuclee virtuale oferite de placa de baza in functie de nucleele procesorului.

De ex ai un....Six-Core...ti se mai adauga inca 2, deci vei avea 8 nuclee. (nu mai tin minte exact care-s ratiile)

Merci de info , de Virtualization stiam si eu asa , dar de cross nu stiam asta , ms :) , deci sa inteleg ca daca placa mea de baza are cross atunci trb sa cumpar 2 placi video dedicate ?

Link to comment
Share on other sites

@pinguinulturbat Am urmarit recomandarea ta cu PCG treaba sta asa , marea mea problema este ca nu am reprezentanta la mine in oras , era mult mai usor sa merg la ei sa le arat lista cu ce vreau si sa ma consult , asa online este mai greu , pe langa asta , daca am probleme cu ceva anume trebuie sa trimit prin curier napoi la ei si alte cele , multa bataie de cap , pe langa asta asamblarea la ei e cam scumpa : 124,00 RON + transportul pana la mine care mai costa ceva

Legat de emag am auzit si eu ceva reclamatii la ei (in acelasi numar si la PCG) , dar sa sti ca sunt si foarte multe persoane multumite , preturi nu sunt exagerat de mari adica poate sunt dif de 2-3 lei dar am vazut componente mai ieftine pe emag decat pe PCG si invers , pe langa asta la emag asamblarea este 20 RON si e la fel ca aia de la PCG din ce am citit .

Oricum alta nelamurire este si magazinul de unde sa cumpar , chiar mai mare decat componentele sincer ...

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand e-tc.ro ... sunt seriosi oamenii, eu doar de la ei cumpar de ani de zile...si nu m-au dezamagit niciodata, sunt foarte seriosi si la garantii, schimba pisele instant pe baza a un simplu "defect report" (te pune sa scrii undeva ce are) si atat, primesti noua piesa.

La preturi....ai sa te convingi si tu cum stau, montajul ti-l poti face si singur (e la mintea cocosului, toate piesele au un singur sens de montaj, n-ai cum sa gresesti) iar curieratu este ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei un sistem gaming, in clipa de fata cea mai buna performanta o ofera procesoarele intel.

Pune si tu un intel i5 ivy bridge, o placa de baza cu chipset z77, o placa video ati 7770 cu 1-2 giga de ram,si asta ar fii.

Review-uri de componente gasesti pe lab501 - This is hardware !, si baietii sunt tare amabili, poti cere ajutor.

De ansamblat poti ansambla pc-ul acasa, e usor, trebuie doar putina atentie.

Referitor la magazinele on-line, dupa ce ai decis configuratia, cauta unde gasesti cele mai bune preturi, pe site-uri de genul price.ro, compari.ro, etc

Eu am cumparat si de la emag, si de pcgarage, si de la vexio, si de la evomag, si de la mediadot, si in general au fost ok.

Link to comment
Share on other sites

iti recomand configuratia mea:

"Sistem echilibrat" - wishlist de Cipry N.

(scoti de acolo ce nu iti trebuie,monitor tastaturi etc)

iti pot oferi suport,pcu ala e cumparat la inceputul anului,il poti inlocui cu un ivy bridge.Nu te baga pe AMD Radeon din moment ce iti pui procesor intel (din experienta)

@ Sithalkes nu mai recomanda aiura ce nu stii (''1-2 giga'' auzi.Pcu nu-l faci in fiecare an si nu pui piese ca pe dacie,mai ales avand in vedere ca bugetul e decent pentru o baza buna a unui pc de gaming med-hi)

Edited by LLegoLLaS
Link to comment
Share on other sites

iti recomand configuratia mea:

"Sistem echilibrat" - wishlist de Cipry N.

(scoti de acolo ce nu iti trebuie,monitor tastaturi etc)

iti pot oferi suport,pcu ala e cumparat la inceputul anului,il poti inlocui cu un ivy bridge.Nu te baga pe AMD Radeon din moment ce iti pui procesor intel (din experienta)

@ Sithalkes nu mai recomanda aiurea ce nu stii (''1-2 giga'' auzi.Pcu nu-l faci in fiecare an si nu pui piese ca pe dacie,mai ales avand in vedere ca bugetul e decent pentru o baza buna a unui pc de gaming med-hi)

prietene LLegoLLaS, in momentul de fata, detin o placa video ati 7770, cu 2 giga de ram, un ivy bridge, si merge de zbarnaie.intrucat omu nu a specificat ce fel de jocuri joaca, si rezolutii, am spus o chestie relativa;daca va juca doar pe un monitor, e ok si nvidia, insa daca ai plac "curse de masini" nfs arata bestial pe 3 monitoare(doar ati "stie" eyefinity, e drept ca-s cam varza cu driverele, da tot lucreaza la ele).Nu ma apuc sa ma contrazic cu tine, caci schimb cam de 2 ori pe an pc-ul, si primul 486 mi l-am ansamblat singur, acu vreo 20 de ani.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

@LLegoLLaS e frumos imi place :) , ce iti mai place oc ;)

Si legat de configurat de mine sistemul , chiar nu ma bag , stiu ca vi se pare usor , dar nu cred ca e chiar asa , fiecare sistem in parte se configureaza diferit , vreau sa pun multe chestii pe el radiatoare coolere si nu vrea sa montez ceva gresit sa se arda , pe langa asta baietii se ocupa de aranzarea cablurilor cum trebuie , mie nu imi iese asa .

Edited by v3ctor
Link to comment
Share on other sites

Pt oc serios ai nevoie de un procesor seria K (recomand 2500K sau Ivy bridge) si un cooler cel putin la fel de bun ca al meu.

Evita totusi sa folosesti acel zerotherm pe placa de acolo, intr-o configuratie push-pull nu vei putea folosi sloturile 1 si 2 RAM

"prietene" Sithalkes.Ram-ul placii video nu inseamna tot,aminteste-ti de latimea de banda prin care e folosita memoria respectiva.Nu toata lumea schimba ca tine de 2 ori pe an.Te-as ruga sa pastram o discutie civilizata.

Am recomandat nvidia pentru ca sunt netsuperiori ca si drivere (cum bine spui si tu),compatibilitate sporita cu Intel fata de AMD Radeon.Pana acum am avut doar amd si stiu ce spun.In plus AMD pe linux e cam useless.

@vctor: wire management il poti face singur cu putina rabdare si 2 ore la dispozitie.Respecta doar o ordine.

MB>CPU>PSU etc

Edited by LLegoLLaS
Link to comment
Share on other sites

Oh credema ca nu am indemanare/rabdare si nici nu ma pricep asa bine , stiu ca e manual care indica fiecare unde se baga , am configurat doar 1 singur sistem pana acum si asta a fost cu multi ani in urma . O sa fie multe chestii in el , am marit putin bugetul pentru niste coolere interesante si daca ei is profesionisti si asta fac tot timpul inseamna ca sunt mai buni ca mine si doar is componentele lor , eu zic ca e o reprezenta serioasa si cu siguranta il pot face mai bine ca mine . Pentru 20 RON nu merita sa ma complic .

Link to comment
Share on other sites

Si eu mi-am cumparat recent un nou PC de gaming. Initial mi-am impus un buget de 4000 lei dar la final am ajuns la 5700 dar nu-mi pare rau deloc pentru ca mi-am luat si periferice de calitate (mouse tastatura monitor etc ). Eu iti sugerez sa cumperi componente de calitate la cele mai mici preturi chiar daca asta inseamna sa le cumperi de la mai multe magazine. Eu personal am cumparat de la azerty.ro mediadot.ro si doar placa video de la pcgarage ca era la oferta. Dupa ce am dat comenzile am bagat aceleasi produse in cos la emag si totalul era cu 700-800 lei mai mult decat cel care l-am obtinut eu cumparand de la mai multe magazine.

Cei de la Emag sunt niste hoti.

Link to comment
Share on other sites

Si eu mi-am cumparat recent un nou PC de gaming. Initial mi-am impus un buget de 4000 lei dar la final am ajuns la 5700 dar nu-mi pare rau deloc pentru ca mi-am luat si periferice de calitate (mouse tastatura monitor etc ). Eu iti sugerez sa cumperi componente de calitate la cele mai mici preturi chiar daca asta inseamna sa le cumperi de la mai multe magazine. Eu personal am cumparat de la azerty.ro mediadot.ro si doar placa video de la pcgarage ca era la oferta. Dupa ce am dat comenzile am bagat aceleasi produse in cos la emag si totalul era cu 700-800 lei mai mult decat cel care l-am obtinut eu cumparand de la mai multe magazine.

Cei de la Emag sunt niste hoti.

100% de acord, Emag...niste bulangii imensi !

e-tc.ro au fost salvarea mea pana acum :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...