Jump to content
AndrusKanu

Problema dimensiune poze

Recommended Posts

se micsoreaza unde? probabil ca le-ai salvat tu inca odata. In photoshop de exemplu exista optinea de save for web and devices care reduce marimea pozei destul de bine.

Se miscoreaza in acelasi folder in care au fost puse de prima data. Nu folosesc photoshop.

Incearca sa deschizi pozele cu altceva decat Windows viewer , am patit-o si eu , dar am instalat picasa si si-a revenit .

Nu cred ca e vorba de asta, cand dau la properties imi afiseaza dimensiunea cea mica.

Edited by AndrusKanu
Link to comment
Share on other sites

iti mai vede pozele dupa micsorare? Sunt mici alea de 2 mega sau arata la fel?

Nu ai explicat cum adica se micsoreaza.

poate ai un worm dinala clasic care iti pune cate un exe de 75 de kilo langa fiecare poza, cu acelasi nume ca si poza. Mai ales daca toate pozele tale au exact aceeasi dimensiune de 75k.

Link to comment
Share on other sites

practic imposibil. Decat daca ruleaza un program cu scopul strict de a micsora poze... Nu stiu ce ai pe comp da nici virusii nu fac dinastea (micsorarea cere tehnica si cunostinte despre compresie jpeg etc). Chiar nu pot sa zic decat reinstaleaza windows, naiba stie ce iti ruleaza in calculator. Aaa, de curiozitate fa un print screen din task manager.

Serios nu cred ca o mai pateste cineva in felul asta...

Link to comment
Share on other sites

interesant ca ai calculatorul super curat, windows 7 umple procesele.

sa zic astea nu stiu ce fac:

- ubd.exe

- ATKOSD.exe

- WDC.exe

- distnoted.exe

- HControl.exe

- HControlUser

Nu stiu ce sa zic, sa faci tu niste teste sa iti dai seama daca orice poza noua de pe comp se schimba?,..... sa pui windows curat.... totusi il ai mult mai curat decat il am eu dupa ce pun driverele.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a vedea ce proces modific? pozele, descarc? ?i execut? aplica?ia Process Monitor, pentru care adaugi urm?torul ”Filtru” (Ctrl+L):

Path   |   begins with   |   X:\path\to\pictures   |   then   |   Include

Dup? ce adaugi filtrul, apas? „Capture” (Ctrl+E), iar în folderul X:\path\to\pictures\ salveaz? câteva poze: la scurt timp Process Monitor î?i va ar?ta toate detaliile despre aplica?ia care modific? fi?ierele din acest folder.

ps. Desigur, adresa folderului este un simplu exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...