Jump to content
Undeath

Android versus iOS

Recommended Posts

Va rog sa nu incepeti cu comentarii aiurea daca nu sunteti in tema cu subiectul. Chiar urasc sa vad ca apar 5 useri care zic 2 propozitii fara pic de argumentare sau logica. Nu strica subiectul si nu devia.

Vreau parerile voastre cu referire la competitia : Android versus iOS - fiind un security team - sa fim in tema.

Care dintre aceste doua sisteme de operare destinate telefoanelor este mai accesibil hackerilor ? Ce poti face cu Android - el fiind opensource - si nu poti cu iOS ? - viceversa

09305d43b175dfbb24df30867849b37550525648.jpg

Am vazut aplicatii destinate wirelesshacking , roothacking , smshacking - toata seria "hacking" pentru android , din complexe in cat mai complexe. Am vazut afirmatii gen android vs ios = linux vs windows.

Intr-un cuvant , care dintre aceste doua OS-uri sunt mai accesibile in hacking & security ?

Astept parerile voastre !

Link to comment
Share on other sites

E facuta prost comparatia. Am un nokia lumia si suporta cam tot ce e acolo, in afara de flash player si silverlight

PCWorld Romania e o "publicatie" ratata plina de jurnalisti de cacat.

Pentru hacking & security recomand android. In fond, Android este un linux pe arhitectura ARM. Iti instalezi pe el o aplicatie pentru a face sshd, compiler si apoi intrii remote si iti pui pe el ce vrea muschiul tau.

Link to comment
Share on other sites

Sigur, androidul este singurul care a auzit de removable storage! :))

Am folosit o gramada de telefoane pe android pana am ajuns la Nokia Belle. Dragoste la primul touch!

Androidul este un sistem de operare prost, pentru ca:

- are mai multe gauri in securitate decat restrictii;

- este folosit de foarte multa lume, deci este si o piata buna crearea de malware;

- este prost optimizat; are nevoie de dual core sau mai sus ca sa ruleze decent, quad core pentru aplicatii "pretentioase".

Dar are multe aplicatii, majoritatea gratuite, iar el ca sistem de operare face cam cat costa.

Daca vreti sa scrieti malware, android e alegerea potrivita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...