Jump to content
diablo666

Recomandare placa video

Recommended Posts

Buna seara

vreau sa achizitionez o noua placa video pt pc pana in 350 lei..probl e ca placa de baza suporta PCI E 1.0x16 iar placile video sunt 2.0

Este vreo dif. intre ele??conteaza atat de mult? Ati putea sa-mi recomandati ceva?

pt moment m-am oprit la placa asta > Placa video Gainward nVidia GeForce GT630, 1024MB, GDDR5, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E 426018336-2593 - eMAG.ro

Mai jos aveti 2 poze cu placa video si cea de baza

http://iceimg.com/i/ce/98/11cacf980d.png

http://iceimg.com/i/83/8f/9358a7d023.png

Link to comment
Share on other sites

.... imi pare rau sa iti zic da pc-ul tau e .... praf !

placa de baza nu cred ca iti suporta o placa video cu pci 2.0 ...

mai bine iti iei o placa de baza de banii aia cu o placa video integrata si o placuta de rami ddr3 !

dar daca vrei sa te joci jocuri calumea ti-ar trebui si o placa video !

Placa de baza

ASRock G41M-VS3 R2.0 Placa de baza - PC Garage

Rami DDR3

KingMax 2GB DDR3 1333MHz CL9 Memorie - PC Garage

Placa video

Asus GeForce 210 silent 1GB DDR3 64-bit low profile v2 Placa video - PC Garage

Ti-am postat sa vezi daca te-ar interesa ! Nu vreau sa fac reclama la site sau ceva de genu ... daca doresti sa iti comanzi si vrei prin rambus iti ia 12 lei prin Fan Curier ! Bafta !

Edited by nAb.h4x
Link to comment
Share on other sites

am un comp imprumutat, nu m-am chinuit sa inteleg ce e pe el, i-am pus o placa video PCIE 2.0 da chiar nu stiu, am inteles ca daca placa de baza e 1.0, cea video functioneaza in regim de 1.0. E adevarat? Nu stiu ca nu mi-am batut capul cu asta. Daca e adevarat poti face o achizitie in speranta ca iti iei o placa de baza mai tarziu. Pareri?

Mi-am luat Gainward, a crapat dupa 2 zile, se pare ca ventilatorul nu prea considera ca trebuie sa isi creasca viteza si eu ii lasasem setarile vitezei pe dinamic sa nu faca galagie. Am schimbat-o cu un Asus cu radiator, fara ventilatoare, mi s-a mai recomandat ideea asta din mai multe locuri. Pe de alta parte cei de la service mi-au recomandat Asus fata de Gainward.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Categoric Asus. Ca si firma, din punct de vedere hardware fac lucruri de nota 10. Nu aveau intoarceri la service, nu probleme capitale, totul reglat din fabrica cat mai bine si usor pt utilizatorul final.

Placa video daca e 2.0 o sa mearga in viteza maxima de 1.0, pentru ca de atat de capabila placa de baza. Astfel specificatiile placii video se reduc cu mult fata de original. Parerea mea, e sa cauti o placa video SH, o iei si ieftin si castigi pe partea de performanta. Ca si idee iti recomand de la Gigabyte seriile nVidia 8 si 9 si recentele GT5xx sau GT6xx. Eu am un 8600GT de la GeForce, care ruleaza in prezent jocuri recent aparute si nu am avut probleme cu ea.

Mult succes :)

Link to comment
Share on other sites

Uita-te pe placa de baza, ce rev. este.Daca e PCB r2.0, de computerul ala mai poti trage un an sau 2.Uite ASUS - Motherboards- ASUS P5LD2

Placa video, pune un ATI 7770, sau un GTX650Ti, depinde de ce buget ai.

Baga 4 sau 8 giga de ram, un procesor E8500, E8600, Q6600, si eventual un ssd.

Pentru seriile 8 si 9 de la nvidia, si "echivalente" de la ATI, ai nevoie si de o sursa serioasa, caci sunt "curentofage".

Oricum, pentru a ne forma o idee, posteaza restul configuratiei calculatorului, si cam ceea ce faci cu el, jocurile preferate (si rezolutie monitor), aplicatii, etc, precum si un buget.

Link to comment
Share on other sites

Uita-te pe placa de baza, ce rev. este.Daca e PCB r2.0, de computerul ala mai poti trage un an sau 2.Uite ASUS - Motherboards- ASUS P5LD2

Placa video, pune un ATI 7770, sau un GTX650Ti, depinde de ce buget ai.

Baga 4 sau 8 giga de ram, un procesor E8500, E8600, Q6600, si eventual un ssd.

Pentru seriile 8 si 9 de la nvidia, si "echivalente" de la ATI, ai nevoie si de o sursa serioasa, caci sunt "curentofage".

Oricum, pentru a ne forma o idee, posteaza restul configuratiei calculatorului, si cam ceea ce faci cu el, jocurile preferate (si rezolutie monitor), aplicatii, etc, precum si un buget.

Sursa: sunt si placi doar cu radiator care nu cer putere in plus din sursa, acu nu zic de cele mai bune de pe piata, eu am un Asus GT440, nota 6.7 in system rating, dar sunt super multumit de ea. Cu radiator. Cele cu ventilator (am avut 2 zile un Gainward GT450) iti vor cere un minim de 400W-600W reali (400-450 in cazul meu, iaca nu mai am cutia sa verific).

Link to comment
Share on other sites

Iti sugerez un APU...iti consuma maxim 100 w si nu vei fi nevoit sa dai un 2 milioane pe o sursa noua si vreo 4 milioane pe o placa video decenta.cu un apu te poti juca orice joc..pana si cele aparute in 2012....aaa.....ca nu te poti juca la detalii super high..si poti doar pe mediu...asta se intelege din prima.un prieten are placa video de 17 milioane...si nu prea este multumit...asa ca in final...stii cum este...fiecare cu gusturile lui ...si cu asteptarile lui.

Link to comment
Share on other sites

diablo666 vad ca nu intri prea des sa vezi ce iti sugereaza baietii.m-am uitat mai atent la placa ta de baza si nu are rost..este inutil sa iti iei o placa video...avand in vedere ca placa ta de baza suporta un maxim core 2 duo extrem(ceea ce cu siguranta nu ai bani sa til cumperi)+nici nu mai ai de unde sa cumperi....acum tu ai pe placa aia un dual core sau poate mai rau..single core procesor...cea mai buna solutie...este sa te gandesti sa vinzi kitul cpu_motherboard+ram..la cineva....si sa iti iei ceva mai..recent...tehnologie pe ddr3..si bun si ieftin..daca faci greseala sa investesti in computeru acela,vei regreta cat de curand.o zi buna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...