Jump to content
io.kent

parerea mea!

Recommended Posts

Ok, sper sa am diseara timp...

1. Fac o lista cu intrebari din domeniul securitatii IT

2. Intrebarile nu isi vor gasi raspuns usor pe Google si vreau raspunsuri "explicate" si vor fi din: putina programare, securitate web, sisteme de operare, retelistica, cunostinte generale

3. La intrebari se va raspunde pe mesenger pentru a ma asigura ca raspunsul vine prompt si nu se cauta ore pe Google

4. Dau ban tuturor care au dat like postului meu si celor care sunt de acord cu test la inregistrare

5. Astept sa ma contacteze (voi face un ID de mesenger pentru asta)

6. Le pun acele intrebari si daca nu raspund corect raman pe dinafara

Asa e corect. Din moment ce unii au cont "free", altii de ce sa trebuiasca sa dea un test pentru a intra?

Si cu aceasta ocazie ii verificam si pe cei care doresc acest lucru.

De acord?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa procedati in felul urmator :

Faceti un script cu intrebari despre securitate / programare / $nivelul la care vreti sa se ridice forumul si dati un test tuturor userilor care sunt inregistrati deja

Dupa care analizati procentajul obtinut si luati o decizie.

Puteti sa faceti un test de inteligenta nu foarte costisitor sa nu limitati accesul la forum foarte mult , sa trebuiasca rezolvat in x timp si daca un user este picat sa ii banati toate datele care le puteti obtine de la un user

Desi metoda mult mai la indemana mi se pare asta:

Sa puna adminu' limita de posturi pe anumite zone ale forumului , userul sa poata citi tot forumul doar sa aiba restrictii de a posta pe anumite zone ale forumului cu interes mai mare! (ex: market)

Link to comment
Share on other sites

Nu incurajati decat cautarile pe google. Nu are rost sa faceti asa ceva. Orice pusti de 7 ani va cauta raspunsurile la ORICE intrebare/test puneti voi.

In + unii nu vini aici doar pentru "Secutitate/Programare/Matematica". Cred ca sunt multe persoane valoroase si inteligente care nu stiu ce inseamna ^ sau COAILI etc. Nu cred ca diferenta dintre valoarea utilizatorilor este data de un test stupid cu raspunsuri de pe google.

Link to comment
Share on other sites

Nu incurajati decat cautarile pe google. Nu are rost sa faceti asa ceva. Orice pusti de 7 ani va cauta raspunsurile la ORICE intrebare/test puneti voi.

In + unii nu vini aici doar pentru "Secutitate/Programare/Matematica". Cred ca sunt multe persoane valoroase si inteligente care nu stiu ce inseamna ^ sau COAILI etc. Nu cred ca diferenta dintre valoarea utilizatorilor este data de un test stupid cu raspunsuri de pe google.

Pai si atunci pentru ce alt ceva vin aici, din moment ce acesta e un forum de securitate? Eu zic sa ne axam pe tema noastra si pe cele care au legatura cu ea (programare, networking etc.) si, in mod evident, testul de la inregistrare sa fie tot din aceste domenii.

Link to comment
Share on other sites

deci: nu are sens sa se implementeze da ce plm facem aici, dezvoltam? las-o dracu de treaba, sa intre cine vrea si sa ramana cine poate. E bine cum e

Test cu script/// da ce dreaq facem forum de scripteri?

test de hacking/// facem forum de laudarosi care au spart ceva sau... plm... glumeam mai devreme da hai ca topicul n-are sens. acu ani de zile se punea aceeasi problema, pan la urma totul se rezuma la un simplu forum care e public ca orice alt forum de pe lumea asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...