Jump to content
hirosima

ce alegi iphone 4s sau s3

Recommended Posts

M-am gandit sa discutam putin despre cele doua telefoane si mai mult decat atat despre cele doua platforme, ios si android. Desi ambele indeplinesc oarecum aceiasi functie, sunt diferite unul este open sorce iar altul nu. Care este mai puternic si mai bine structurat din punctul vostru de vedere!

Ascult parerea celor care detin unul din cele doua device-uri!

Eu am avut un iphone 4s cu ios 6.0.1 si nu ii puteam face jailbreak, ca sa imi pun programele si tot ce aveam nevoie. Fara jailbreak ios-ul este trist; sau va trebui sa cheltui o multime de banii pe aplicatii. Ma gandeam sa trec pe android, insa astept si parerea voastra.

Dupa parerea mea:

ios = windows

android = linux

Link to comment
Share on other sites

iOS sucks

*grabs popcorn*

Ontopic: Amandoua sunt bune dar fiecare pentru altceva. Parerea mea e ca daca vrei o platforma de development in care sa tot modifici orice la ea pe partea de source code, sa faci operatii linux-based, sa ai o gama larga de romuri si kerneluri personalizate care mai de care atunci alege android. Daca vrei doar sa arate bine, sa fie mai de fita si probabil si mai greu sa-l strici neavand prea mult acces la fisierele os-ului atunci alege iOS.

Sau alta idee e sa incerci ceva nou. Daca ai avut iOS sa incerci Android si invers. Asa te poti convinge chiar tu care e mai bun pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult - Sim Master.

Sunt genul de persoana care imi place sa tot modific partea de source code, sa incerc ceva diferit, sa mi-l configurez dupa bunul plac. Iar android este ar fi alegerea cea mai ideala, mai ales ca este o provocare noua pentru mine, tinand cont ca pana acuma am "butonat" numai ios.

Inca astept parerile voaste, cu ce ar trebui sa incep in lumea android, ce mi-ar fi util pentru inceput!

Link to comment
Share on other sites

sti cum e cu android ? e ca windowsu....faci 1000 de chestii in el pana la un moment dat cand incepe sa se blocheze si nu mai merge

aseara am luat un s1 sa fac o poza...telefonu la inceput mergea brici...acum la 5 luni am stat 10 minute sa intru in camera

ca sa nu mai zic de soft optimizat...pe apple ios`ul este optimizat pentru hardware`u telefonului, cand pe android...wtf..e universal

ios e mult mult mai stabil decat android,

ah da...si iphone isi pastreaza pretul la vanzarea SH cand o sa vrei sa scapi

gandeste la S1-22 de mil anu trecut cand a aparut...acum il iei cu 5-6 ... a aparut o data cu iphone 4 si iphone 4 inca se da cu 10 mil second

Link to comment
Share on other sites

sti cum e cu android ? e ca windowsu....faci 1000 de chestii in el pana la un moment dat cand incepe sa se blocheze si nu mai merge

aseara am luat un s1 sa fac o poza...telefonu la inceput mergea brici...acum la 5 luni am stat 10 minute sa intru in camera

ca sa nu mai zic de soft optimizat...pe apple ios`ul este optimizat pentru hardware`u telefonului, cand pe android...wtf..e universal

ios e mult mult mai stabil decat android,

ah da...si iphone isi pastreaza pretul la vanzarea SH cand o sa vrei sa scapi

gandeste la S1-22 de mil anu trecut cand a aparut...acum il iei cu 5-6 ... a aparut o data cu iphone 4 si iphone 4 inca se da cu 10 mil second

deci sa inteleg ca tu esti pro ios, din cauza stabilitati si a optimizari sistemului pentru tel!

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt fan iOS, insa 2 telefoane identice la configuratie (procesor, ram, etc) vor functiona diferit in functie de sistemul de operare. Cei de la Apple, fac iOS sa cuprinda doar ce au ei nevoie pe un iPhone. Kerelul folosit de Android, in schimb e acelasi si pe un Alcatel cu 500MHz si pe un S3.

Eu am telefon cu Android si iti zic sincer, consuma sistemul de operare foarte multe resurse, aparent nejustificat.

In alta ordine de idei, Androidul il poti personaliza dupa bunul tau plac, iar daca ai cunostinte mai avansate, poti lua frumos sursa si sa-ti faci "Hiroshimadroid". Daca nu te pricepi prea bine, poti descarca un emulator (Android SDK) pe PC cu care sa te joci, ca sa nu-ti strici telefonul tau. Parerea mea e ca daca nu stii cum functioneaza si nu te poti documenta, mai bine nu-ti bagi nasul.

Stabilitatea produselor Apple este data de faptul ca nu-ti ofera "sansa" sa umbli la setari care sa afecteze stabilitatea. La fel si pe Android, daca il folosesti asa cum a fost proiectat sa fie folosit, e stabil.

Morala: ca sa faci o alegere intre cele 2, chestiune de gust, preferinte si necesitati.

Link to comment
Share on other sites

Eu prefer samsung galaxy s3,deoarece iphone-urile in general mi se pare cam nerelative,adica putin meniul la fel,vreau sa spun.Iar la android,poti sa setezi cum vrei meniul,in ce culoare vrei,in fine nu e asta important dar avand in vedere faptul ca l-am comparat cu diferite telefoane de top ale momentului,designul la iphone e original,asta e singurul lucru care il avantajeaza.In schimb la s3 iar e la fel de bun.

Galaxy s3 are o dimensiune destul de mica fata de iphone 4s,iar durata de viata a bateriei la android dureaza in functie de utilizator.

In final ce sa zic,aleg samsung galaxy s3.

Link to comment
Share on other sites

Eu prefer samsung galaxy s3,deoarece iphone-urile in general mi se pare cam nerelative,adica putin meniul la fel,vreau sa spun.Iar la android,poti sa setezi cum vrei meniul,in ce culoare vrei,in fine nu e asta important dar avand in vedere faptul ca l-am comparat cu diferite telefoane de top ale momentului,designul la iphone e original,asta e singurul lucru care il avantajeaza.In schimb la s3 iar e la fel de bun.

Galaxy s3 are o dimensiune destul de mica fata de iphone 4s,iar durata de viata a bateriei la android dureaza in functie de utilizator.

In final ce sa zic,aleg samsung galaxy s3.

Daca S3 e mai mic ca dimensiune fata de iPhone 4S, eu ma transform in iPhone

Link to comment
Share on other sites

E simplu le compari:

Samsung I9300 Galaxy S III vs. Apple iPhone 4S - GSMArena.com

Si se observa cum iphone este mai slab dc s3, iar daca nu gresesc pretul iphone este cu 1/3 mai mare decat al galaxy s3.

Eu as merge mai departe comparand s3 cu htc one x si htc one x+

Samsung I9300 Galaxy S III vs. HTC One X - GSMArena.com

Samsung I9300 Galaxy S III vs. HTC One X+ - GSMArena.com

Astfel recomand htc one x+, dar a aparut doar la Vodafone pana acum, la alta retea daca nu vrei sa astepti poti face un compromis sa iei htc one x.

Recent mi-am luat si eu un tel nou, si am facut acesta comparatii, astfel mi-am luat htc one x.

Ai aici o comparatie completa intre cele 2 modele:

Samsung I9300 Galaxy S III vs. HTC One X: Alien vs. Predator - GSMArena.com - 10 pagini de teste.

Eu am ales one x pentru cpu si chipset, si pentru optimizarile softului facute de htc, cu sigurnta va conta cand pun backtrak pe el, dar daca poti lua one x+ este cea mai buna alegere.

Link to comment
Share on other sites

E simplu le compari:

Samsung I9300 Galaxy S III vs. Apple iPhone 4S - GSMArena.com

Si se observa cum iphone este mai slab dc s3, iar daca nu gresesc pretul iphone este cu 1/3 mai mare decat al galaxy s3.

Eu as merge mai departe comparand s3 cu htc one x si htc one x+

Samsung I9300 Galaxy S III vs. HTC One X - GSMArena.com

Samsung I9300 Galaxy S III vs. HTC One X+ - GSMArena.com

Astfel recomand htc one x+, dar a aparut doar la Vodafone pana acum, la alta retea daca nu vrei sa astepti poti face un compromis sa iei htc one x.

Recent mi-am luat si eu un tel nou, si am facut acesta comparatii, astfel mi-am luat htc one x.

Ai aici o comparatie completa intre cele 2 modele:

Samsung I9300 Galaxy S III vs. HTC One X: Alien vs. Predator - GSMArena.com - 10 pagini de teste.

Eu am ales one x pentru cpu si chipset, si pentru optimizarile softului facute de htc, cu sigurnta va conta cand pun backtrak pe el, dar daca poti lua one x+ este cea mai buna alegere.

Deasemenea ma gandesc la variana unui lg nexus 4, are 2 giga de ram procesor mai puternic, actualizari mai rapide, va trebui sa apara un accesoriu sa il poti incarca wireless, sistemul de operare mai nou. Dezavantajul ar fi ca nu are slot de microSD. nu ai acces la baterie. ,

Link to comment
Share on other sites

=))))))))))

4S fara nici o vorba

Deschideti voi 20+ aplicatii (Jocuri 3D , safari etc) pe S3.

OFF:

Am facut o comparatie intre 2 colegi : S3 si iPhone 5.

Cred ca daca o iau matematic, iPhone 5 ruleaza simultan numaru de aplicatii care duce S3-u in load LA O PUTERE.

Adica, S3-u se chinuia la vreo 15 aplicatii iar iPhone 5 rula vreo 58 de aplicatii( Safari, Chromium, Asphalt 7, temple run, inca cateva jocuri de care n-am mai auzit, etc) , cei drept, bateria la iPhone 5 se ducea destul de repede si se si incalzea putin

Stiu, multi o sa-mi sariti cu gura ca iPhone 5 e de fite, etc.Da frate, e de fite!Dar daca iti doresti un telefon care sa te tina si sa fie securizat,faci singur decizia.

ON: Revenind la subiect, stiu ca e o oarecare diferenta hardware intre 4S si 5 dar tot spre 4S inclin mai mult in comparatie cu S3.

Si ca sa nu mai postez cateva reply-uri , nu detin nici unul dintre cele mentionate.

Link to comment
Share on other sites

=))))))))))

4S fara nici o vorba

Deschideti voi 20+ aplicatii (Jocuri 3D , safari etc) pe S3.

OFF:

Am facut o comparatie intre 2 colegi : S3 si iPhone 5.

Cred ca daca o iau matematic, iPhone 5 ruleaza simultan numaru de aplicatii care duce S3-u in load LA O PUTERE.

Adica, S3-u se chinuia la vreo 15 aplicatii iar iPhone 5 rula vreo 58 de aplicatii( Safari, Chromium, Asphalt 7, temple run, inca cateva jocuri de care n-am mai auzit, etc) , cei drept, bateria la iPhone 5 se ducea destul de repede si se si incalzea putin

Stiu, multi o sa-mi sariti cu gura ca iPhone 5 e de fite, etc.Da frate, e de fite!Dar daca iti doresti un telefon care sa te tina si sa fie securizat,faci singur decizia.

ON: Revenind la subiect, stiu ca e o oarecare diferenta hardware intre 4S si 5 dar tot spre 4S inclin mai mult in comparatie cu S3.

Si ca sa nu mai postez cateva reply-uri , nu detin nici unul dintre cele mentionate.

Eu pana acuma am folosit doar 4s, insa tind sa cred ca android nu e chiar asa cum zici tu.

M-am uitat pe o statistica din Romania si tot mai multi trec pe android, din cauza pretului accesibil si a configuratiei foarte bune.

asteptam parere despre nexus 4 si s3

Link to comment
Share on other sites

sa nu mai deschid un nou topic, postez tot aici.

De curand am descoperit ca exista o versiune de s3 facuta pentru japonia cu 2 Gb de ram, numita Samsung Galaxy S3 III LTE 4G cu 2GB RAM.

Ma gandesc ca se cunoste inca 1 Gb de RAM mai ales pentru un telefon, si ciudat este ca nu l-au pastrat doar pentru ei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...