Jump to content
dr.d3v1l

Electrician sau electronic

Recommended Posts

Electrcian e un om, electronic e un obiect... tu care zici ca-i mai bun?

Presupun ca te refereai la electronist. Ambele sunt bune, depinde ce iti place mai mult si ce vrei sa faci... Deduc ca vrei sa te decizi ce sa devii, daca gresesc, corecteaza-ma.

Electricianul se ocupa cu retele electrice (intreprinderi, fabrici, case, etc), cu aparatura de putere mare (gater, motoare electrice, generatoare etc), in timp ce electronistul se ocupa cu aparatura electronica gen casetofoane (mai exista?), computere (mai rar, e prea complex), televizoare etc.

Link to comment
Share on other sites

Electrcian e un om, electronic e un obiect... tu care zici ca-i mai bun?

Presupun ca te refereai la electronist. Ambele sunt bune, depinde ce iti place mai mult si ce vrei sa faci... Deduc ca vrei sa te decizi ce sa devii, daca gresesc, corecteaza-ma.

Electricianul se ocupa cu retele electrice (intreprinderi, fabrici, case, etc), cu aparatura de putere mare (gater, motoare electrice, generatoare etc), in timp ce electronistul se ocupa cu aparatura electronica gen casetofoane (mai exista?), computere (mai rar, e prea complex), televizoare etc.

da vream sa zic electronist :( .. vreu sa stiu doar asa ... unde se poate gasi munca ..
Link to comment
Share on other sites

Pai de lucru depinde... niste exemple ar fi:

Electrician: EON( renel sau cum naiba se mai cheama), fabrici, uzine, santiere, mai faci cate un ban in plus tragand fire prin casa la oameni.

Electronist: service audio-video si... cam atat imi vine in minte. Mai faci bani reparand monitoare, TV si alte electronice la oameni...

Link to comment
Share on other sites

Ambele sunt meserii excelente. De munca gasesti cam peste tot insa ca salariu depinde de domeniu, firma, etc. In energie se plateste cel mai bine (distributie). Si o rectificare, electronistul nu se ocupa doar de casetofoane, TV si alte bazaconii casnice (astia sunt depanatori). Majoritatea lucreaza in electronica industriala, un domeniu extraordinar de vast si complex.

Alege ce doresti, e la fel de bine.

Revin cu un edit: La ora actuala orice utilaj existent in industrie indiferent de domeniu, presupune o electronica extrem de avansata plus informatica. In industrie chiar e criza de electronisti. De la un timp au inceput sa aduca din Ucraina si Rusia.

Asta asa ca idee. ;)

Edited by yo9gjx
Link to comment
Share on other sites

Ia in calcul si faptul ca este mai greu sa devii electronist decat electrician. Si eu mult mia fascinanta viata de electronist decat cealalta.

Acuma depinde de ce iti plate.

Daca iti place sa pui prize, sa te joci cu becul in casa, sa faci instalatii electrice, sa te urci pe stalpi alea alea ar trebui sa alegi electrician.

Daca iti place sa patrunzi mami profund in lucruri sugerez calduros electronist, asa vei afla cum sta treaba cu circutele mici, piesele tale din calculator si tot ceea ce tine de gadgeturi, daca vrei sa faci microcontroller-e si apoi sa le programezi si alea alea.

Link to comment
Share on other sites

ca si electrician este foarte interesant daca vei urma si energetica, electronica este foarte frumoasa dar mult mai complexa , plus ca de la o vreme rar gasesti companii care sa face service la nivel de cmponenta

Electrcian e un om, electronic e un obiect... tu care zici ca-i mai bun?

Presupun ca te refereai la electronist. Ambele sunt bune, depinde ce iti place mai mult si ce vrei sa faci... Deduc ca vrei sa te decizi ce sa devii, daca gresesc, corecteaza-ma.

Electricianul se ocupa cu retele electrice (intreprinderi, fabrici, case, etc), cu aparatura de putere mare (gater, motoare electrice, generatoare etc), in timp ce electronistul se ocupa cu aparatura electronica gen casetofoane (mai exista?), computere (mai rar, e prea complex), televizoare etc.

-- ma intreb oare daca un electronist nu poate face service unui pc oare cine ?

Link to comment
Share on other sites

-- ma intreb oare daca un electronist nu poate face service unui pc oare cine ?

Am zis ca mai rar. Multi nu se complica. Daca ti se arde o componenta pe placa de baza de exemplu, majoritatea iti vor recomanda sa-ti schimbi placa de baza. Schemele se gasesc destul de greu, circuitele sunt extrem de complexe si finetea de care trebuie sa dai dovada e... "robotica". In general pentru computere sunt service-uri nationale sau regionale care se ocupa de o anumita gama de computere, iar angajatii de obicei au parte de traininguri si suport direct de la producator.

PS: dupa cum vezi, nu am dat nici un caz anume, am generalizat. Ca de obicei, exista exceptii.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar trebui sa mai iau odata decizia asta as face la fel ca acum 35 de ani,electronist.Nu exista electronist care sa nu stie electricitate,si ce repara electronistul nu va repara niciodata un electrician.

Am avut 15 ani atelier de reparatii radio-tv,dupa care am plecat din tara si am lucrat si ca electronist si ca electrician.

Cel mai bine platit este electronistul,fara discutie,dar este foarte greu sa mai gasesti de lucru in ziua de azi,in tara probabil deloc.

La ora actuala este foarte improbabil sa mai poti repara un televizor,sau un calculator,chestie de schimbat o placa de baza si chestii din astea,pentru ca totul este facut la nivel de roboti industriali,pina si masinile au computere de bord care sint practic nereparabile,se inlocuiesc si gata,iar tendinta este sa se faca totul la miscroscop,deci in foarte putini ani nu vei mai avea ce sa repari.

Oameni care au nevoie sa schimbe un bec,o instalatie electrica in casa,sau masina, este mai probabil sa gasesti inca o perioada de timp,si asta inseamna un salariu.

Parerea mea este ca cea mai buna meserie in ziua de azi este in domeniul auto,orice in domeniul auto,mai ales ca masinile de azi sint destul de complexe si nu isi mai permite nimeni sa isi bage nasul sau sa sufle jiglerelee cu pompa de la bicicleta,dar pentru asta ai nevoie de vocatie,ca de altfel in orice meserie.

Opinia mea este sa alegi electronica si obligatoriu informatica,oricum stiind electronica vei sti si electricitate.Un electronist este in stare sa citeasca scheme complexe si inclusiv sa le realizeze practic,de unde se intelege ca va fi floare la ureche sa citesti planurile unui arhitect si sa-i faci instalatia electrica.

Edited by bruttus139
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...