Jump to content
FiliBlox

Schimba denumirea procesorului tau

Recommended Posts

Salut, stiu ca nu duceti lipsa de tutoriale, dar vreau sa mai adaug cate ceva pentru comunitate.

Nu sunt metode mari de hacking, dar multe persoane ar fi interesate de acest lucru.

Daca considerati acest tutorial ca fiind inutil va rog sa il stergeti.

Dupa cum spune si in titlu voi posta o metoda pentru a-ti schimba numele procesorului.

Aceasta metoda functioneaza numai in cazul sistemelor de operare WINDOWS,odata ce va fi fomatat se v-a sterge denumirea data si va reveni la cea initiala.

1 ) Intrati in start > run si scrieti REGEDIT

2 ) Duceti-va in urmatoarele directoare:

HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\System\CentralProcessor\0

3 ) Cautati urmatorul string : ' Processor name string '

4 ) Faceti dublu click pe el, stergeti actualul titlu si puneti ce doriti.

5 ) Click pe ok, in unele cazuri este necesar si un restart dupa ce va fi inchis registrul.

IMAGINE: rstcenter.jpg

Daca aveti intrebari, lasati un comment si eu va raspund.

Link to comment
Share on other sites

Cand scriu comanda : GPEdit.msc - In fereastra deschisa se scrie GPEdit.msc apoi se apasa tasta ENTER sau se da clic pe butonul OK.

Imi apare asa...

mmc.exe - Unable To Locate Component

This application has failed to start because MSIMG32.dl was not found. Re-installing the application may fix this problem.

Sa imi descarc MSIMG32.dl sa il bag in system32 ?

Link to comment
Share on other sites

am eu un program facut in autoit care face asta. O sa ma uit daca mai am sursa si il postez

edit: nu mai am dar este ceva simplu:

RegWrite("HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\System\CentralProcessor\0", "ProcessorNameString", "REG_SZ", "Intel® Core i7 CPU E3770 @3.40GHz")

RegWrite("HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\System\CentralProcessor\1", "ProcessorNameString", "REG_SZ", "Intel® Core i7 CPU E3770 @3.40GHz")

Edited by pedala1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...