Jump to content
7H3PRO

Python sau Java?

Recommended Posts

Vreau sa invat un limbaj de programare nou, nu conteza care, si vreau sa stiu care e mai bun si de ce, python sau java. Daca ati avea experienta in ambele ar fi super. Eu folosesc mai mult windows, am auzit ca python se intelge mai bine cu linux.

C#.

1. e de la Microsoft. Deci e Windows, ceea ce folosesti tu.

2. e incredibil de usor cu inteliSense sau cum se numeste autocompletarea aia a codului cand scrii.

3. documentatie compacta si logica. Exemple extrem de multe pe internet. Video-tutoriale pe youtube. Conferinte and shit.

4. printre cele mai folosite limbaje = loc de munca usor, proiecte misto, cariera.

5. E c. Invatand, o sa recunosti usor majoritatea limbajelor de programare; pentru ca toate se bazeaza pe c.

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_C_Sharp_and_Java

dar nu mai sta pe ganduri, pt ca e o prostie. Fi destept si incepe de acum. Alege C# din josul paginii. Ai si java pe unde pe acolo si mai multe.

http://www.youtube.com/user/thenewboston/videos?view=1

Si da-i cu google: "microsoft visual studio express" si trage-l gratis pt 30 de zile.

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

Pai can instalez java apare un banner cu tot felu de device-uri multe nici nu le-am atins vreodata. Iar de python... peste tot aud ca un hacker e musai sa stie python si ma bate constiinta ca eu sunt mai laudaros.

Am deja vs express activat moaca, fac in vb.net toate prostiile dar ca sa le folosesti trebuie .net framework. si mai e si cel mai usor de invatat limbaj din lume din cate am auzit. Am vrut sa fac si aplicatii win8, dar cand m-am inregistrat pe msdn cereau bani.

O sa ma bag pe C#. Vad ca seamana cu pawn, un limbaj de programare pentru servere de San Andreas multiplayer. Serverele de obicei doar conecteaza playerii in joc, tu programezi restul pentru ca sunt scoase misiunile, masinile... si de asta au unlimbaj de programare propriu(nu sunt foarte sigur ca e propriu).

Link to comment
Share on other sites

@fulminator: Nu toti suntem la fel, nu toti avem aceleasi gusturi deci nu mi se pare normal sa recomanzi ceva ce-ti place tie altcuiva ca limbaj de baza. Lasa-l sa experimenteze pana se opreste la ceva care ii place.

Culmea, eu nici nu am pretins ca dau sfaturi obiective, desi am enumerat cateva motive rationale de a invata C#. Eu am sugerat C# pentru ca intr-adevar, imi place mie. Normal ca este un sfat subiectiv. Daca nu ai observat, in primul post el chiar a scris: rog de la cei cu experienta. Nu pot sa spun ca am experienta in C#, am facut doar niste GUI-uri in forms si wpf, si chiar acum lucrez la o interfata de control a unui stepper. Pot sa spun ca am ales pentru prima data Java pt GUI si NU AM REUSIT SA ARANJEZ CONTROALELE. Efectiv, dupa o zi intreaga de cautat si citit pe internet, si vb pe mIRC, NU AM REUSIT sa pun butoane si textBoxuri pe GUI. Atunci am aruncat Java la gunoi si am intrat in VS, unde am facut ca prostii: drag&drop. SI nu mi-e rusine de asta, pt ca am putut atunci sa ma concetrez la alta parte de cod, cea logica.

Acum spune daca ti se pare ceva normal sau nu sa recomand ceea ce imi place mie. Daca alegerea limbajului de programare ar fi pe criterii obiective, atunci nu ar mai fi atatea, ca ar fi doar unul singur. Iar eu il las, nene, sa experimenteze pana cand gaseste unul pe gustul lui, dar, iarasi, el voia o recomandare, iar eu i-am dat-o. Daca incepea si nu i-ar fi placut, ar fi schimbat.

On-topic: felicitari, tocmai ai pierdut 2,5 zile. timp in care treceai deja de partea basic la c#.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...