Jump to content
helllboyyy

Incarcare laptop baterie masina

Recommended Posts

Salut. Am un acer aspire V3-571G, il pot incarca direct/tine in priza(fara baterie) direct la (masina 12v aproximativ 60A) sau la baterie de ups 12v 7A. Incarcatorul:19v 4,74A 90W . precizez ca are si placa video dedicata nividiage force GT 630. Macar sa-l tin la incarcat cu bateria in el, la una din alimentari se poate?

Link to comment
Share on other sites

daca il leg direct la baterie de 12v 7/12 A? si o folosesc ca baterie externa? este vreo sansa sa mi-l arda?

edit: vad ca un invertor de 500w e in jur de un milion. Se merita sa iau, in sensul ca consuma mult,pentru o baterie portabila? cam care e consumul lui in w/h?

edit:Daca un invertor are randament de 90%, asta inseamna de exemplu ca daca el scoate 1000w, va consuma in gol 100 w? sau consumul in gol este direct proportional cu consumul nominal.

De exemplu, un invertor de 500w cat va consuma in gol? acest consum(propriu) va creste odata cu inserarea de consumatori,sau va ramane la fel indiferent ca s-a atins maximul de 500? ma refer strict la consumul invertorului. multumesc

Edited by helllboyyy
Link to comment
Share on other sites

Sunt niste trasnformatoare foarte bune ce nu duc la arderea brichetei. Iti tranfsorma curentul din baterie in 220, este de dimensiuni mici. Am sa iti aflu exact numele trasnformatului pe care l-am achizitionat eu mai demult, care nu mi-a facut nici-o figura la drumuri lungi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...