Jump to content
Syckchet

Castiga 400.000 de dolari intr-o luna din adrese web.

Recommended Posts

Cum a castigat 400.000 de dolari intr-o luna din adrese web. Afacerea care l-a facut multimilionar.

YtcB7.jpg

Michael Mann (45 de ani), originar din Statele Unite, cumpara zilnic aproape 300 de domenii de internet. Povesteste ca a ajuns multimilionar datorita obsesiei si impulsiei de a achizitiona adrese web, scrie Business Insider.

Castiga si 400.000 de dolari pe luna. Recent a cumparat aproximativ 15.000 de adrese de Internet in mai putin de 24 de ore, noteaza site-ul american. Le vinde la scurt timp dupa, pentru doar cateva sute de dolari, uneori chiar mii. In acest mod ajunge la profituri uriase.

“Sunt pur si simplu lacom”, marturiseste el. “Vreau sa detin intreaga lume”, adauga investitorul.

Lovitura domeniilor web a inceput la finalul anilor `90, cand a platit pentru site-ul Menus.com in jur de 70 de dolari, pe care l-a vandut ulterior cu 50.000 de dolari.

Michael Mann a devenit astazi multimilionar datorita investitiilor online. El a fost creatorul platformei BuyDomains, pe care a vandut-o catre grupul Highland Capital, in 2005, pentru fabuloasa suma de 80 milioane de dolari.

Cea mai recenta achizitie a sa, DomainMarket.com, genereaza lunar 400.000 de dolari, potrivit Business Insider.

Source

Edited by Syckchet
Link to comment
Share on other sites

voi credeti ca tot ce zboara sa mananca ? care tutorial iti pune in pe tava 1000E pe luna dapai 400.000$, omu' ala a avut o idee originala de a se imbogatii doar nu credeti ca merge la toti chestia asta ..... incercati sa cumparati domenii .ro si si poate va iese ceva :D (eu nu am $$$ sa ii arunc, incercati voi nu se stie niciodata)

Link to comment
Share on other sites

E o diferenta intre analogia ta si ce se intampla defapt.

Sa ai insulina ca sa traiesti este o necesitate, pe cand un domeniu nu este ....

Daca nu ai insulina mori... daca nu ai un domeniu ... ?, e imoral sa vinzi materiale medicale la suprapret (desi se intampla .... :|).

Si in plus, are dreptul constitutional(si in America cred) sa il vanda la ce pret vrea el. Nu ii obliga nimeni pe aia sa cumpere. Eu imi dau casa la vanzare cu 200 de miliarde de euro ... cine vrea sa o cumpere sa posteze aici ...

El nu vinde domenii la sarantoci, crezi ca i-a durut pe aia ca i-au dat 50.000$, nu dai atatia bani pe un domeniu decat daca 50.000$ e o suma insignifianta pentru tine.

Si aia care au cumparat domeniul sigur l-au valorificat mult mai bine decat ar fi putut el vreodata ... so it's a double win.

Edited by Cryo
Link to comment
Share on other sites

E o diferenta intre analogia ta si ce se intampla defapt.

Sa ai insulina ca sa traiesti este o necesitate, pe cand un domeniu nu este ....

Daca nu ai insulina mori... daca nu ai un domeniu ... ?, e imoral sa vinzi materiale medicale la suprapret (desi se intampla .... :|).

Si in plus, are dreptul constitutional(si in America cred) sa il vanda la ce pret vrea el. Nu ii obliga nimeni pe aia sa cumpere. Eu imi dau casa la vanzare cu 200 de miliarde de euro ... cine vrea sa o cumpere sa posteze aici ...

El nu vinde domenii la sarantoci, crezi ca i-a durut pe aia ca i-au dat 50.000$, nu dai atatia bani pe un domeniu decat daca 50.000$ e o suma insignifianta pentru tine.

Si aia care au cumparat domeniul sigur l-au valorificat mult mai bine decat ar fi putut el vreodata ... so it's a double win.

Nu face ce vrea el cu domeniile alea.

Domeniile care sunt marca inregistrata sau apartin unei firme pot fi foarte usor cumparate inapoi la pretul pietei(pretul stabilit de register pentru tld-ul respectiv) iar procedeul asta este ilegal.

Daca ar fi cum credeti voi...ati inregistra ibm.cc sau mai stiu eu ce alt tld stiind ca x firma vrea sa il cumpere si ati castiga milioane de dolari, ei bine nu sta chiar asa, ii faci o oferta publica pentru domeniu si daca iti cere o suma care nu iti convine atunci il dai in judecata si castigi, sunt sute de exemple pe net.

Nu tot ce zboara se mananca.

El probabil castiga prin nume variate folosite de imarketeri, gen greatshop.com sau mai stiu eu ce alt nume si variatii, un fel de flippasite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...