Jump to content
R4zvan

5 alimente naturale care te ajuta sa te lasi de fumat

Recommended Posts

Ardeiul iute

Este o solutie excelenta ca sa-ti stapanesti pofta de fumat. Acesta are un efect benefic asupra sistemului respirator si te face sa nu mai simti nevoia de o tigara. Este recomandat sa il presari peste mancare sau sa pui cate un varf de cutit in apa pe care o bei.

Alimentele alcaline

Acestea schimba ph-ul corpului si ii taie din aciditate. De asemenea, acestea iti schimba preferintele in materie de arome si mirosuri, iar asta inseamna ca nu vei mai tolera fumul de tigara. Mananca un bol de cereale si nu vei mai simti nici pofta, nici nevoia de nicotina. Include in alimentatia zilnica broccoli, spanac, migdale, smochine, stafide, sfecla si alte alimente alcaline.

Lobelia

Este de mare ajutor in lupta cu efectele adverse care apar atunci cand renunti la nicotina, motiv pentru care se gaseste in multe produse anti-fumat.

Ghimbirul

Este foarte important in perioada in care te lasi de fumat, deoarece te ajuta sa lupti cu problemele digestive care apar, precum indigestia, crampele sau constipatia.

Remediu chinezesc anti-fumat: Amesteca o ridichie rasa cu doua lingurite de miere. Aceasta compozitie taie pofta de tigara si calmeaza efectele adverse ale lipsei de nicotina.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Totul depinde de cine e langa tine.

Daca persoanele care se afla langa tine te incurajeaza sa te lasi, te vei putea lasa mai usor.

Daca persoanele care se afla langa tine pur si simplu nu le pasa si chiar te indruma la fumat nu o sa te lasi vreodata.

Cunosc persoane care s-au lasat de fumat dupa mai bine de 15 ani de fumat, ajutati de parinti sau de alte persoane au trecut cu bine.

Nu fumez, nu voi fuma, cei care o fac ar trebui sa fie constienti ca asta le afecteaza sanatatea. Degeaba zic ei ca nu le afecteaza deloc sanatatea sau ca se simt bine, fumatul iti da 5 minute de falsa placere, apoi revii la normal.

Link to comment
Share on other sites

In cazul asta nu exista asa ceva ,,Nu pot sa ma las de tigari" nu vrei aia e, cine are ambitie si chiar vrea sa le lase, le va lasa fara alte porcari.Chestia cu fumez sa nu ma mai doara capu,daca nu fumez nu ma pot calma,fumez sa nu mai fac laba sunt niste prosti care se petrec doar in mintea lor.Cine vrea sa se lase de fumat sa caute ambitia necesara pentru a face treaba asta,pentru ca bani care ii dai pe tigari la fel ii dai pe aceste alimente sa te lasi de tigari si ce ai castigat ? sanatate ? nu prea cred e dovedit ca un fumator poate sa traiasca mai mult ca un nefumator asa ca tot nu castigi nimic, nu mai cumperi mere da cumperi pere :)).

Link to comment
Share on other sites

Mmm nu sti si 5 alimente naturale care te ajuta se te lasi de bautura ?

Date pe dulciuri :))))(joke)

In primul rand, fa pace cu tine insuti. N-ai nevoie de bere ca sa te simti bine! Te poti distra si fara alcool la bord. Poti sa fii spontan, amuzant si dezinhibat si fara sa ai cutia de aluminiu in mana. Poti sa te uiti la meci, poti sa joci carti sau table, poti sa mergi la un chef sau la o intalnire fara sa ai sticla de bere langa tine.

In al doilea rand, daca ti-e frica de reactia prietenilor tai, atunci ai o mare problema. Crezi ca esti apreciat doar daca bei cot la cot cu ei? Ce fel de prieteni sunt cei care te apreciaza doar cand esti muci, manga sau prastie? :-) Daca ai trecut de 16 ani, nu cred ca e cazul sa le mai demonstrezi ceva. Concursuri de tipul “cine o are mai lunga” – in cazul nostru, cine bea mai mult, au relevanta pentru o anumita varsta, dar de la un moment dat devin penibile. Daca cercul tau social te respinge cand nu te conformezi si bei bere, atunci ei sunt problema. Trebuie sa-i schimbi pe ei, sa-ti gasesti niste oameni mai inteligenti cu care sa iesi.

Daca frigiderul tau e plin cu badoage de bere, e greu de crezut ca vei renunta usor la ea.:P

Link to comment
Share on other sites

frate .... poti sa te dai si cu cacat pe piept .... daca in capul tau nu iti propui sa te lasi poti sa incerci tu ce vrei ca tot nu o sa te lasi ... totul sta in cat de ambitios esti ...

Eu am fumat vro 12 ani ... si ajunsesem sa fumez aproape 2 pachete pe zi .... nu mai zic ca sambata si duminica la club sa la gratare si bautura ajungeam la 3 ... si intr-o zi acum 2 ani ( 30 septembrie :D ) am zis ca imi bag pula in ele si nu mai fumez si din ziua aia nu am mai fumat deloc ... anul trecut am vrut sa ma apuc iar si nu am reusit pur si simplu nu mai intra fumul in piept si stau zilnic numai intre fumatori.

totul sta in mintea omului, adevatul ca primele 2 luni jumate au fost cele mia grele dar apoi mi-a trecut ...

ganditiva doar ca maine poate mergeti la doctor si o sa va zica ca daca mai trageti un fum se opreste inima si muriti ... atunci ce o sa mai faceti ??? o sa puteti sa va lasati de tigari sau trageti un fum si muriti :)

Link to comment
Share on other sites

Multi fac din tutun o drama, dauneaza sanatatii intr-adevar dar este doar un moft, nu are nici un efect, nu esti mai euforic, nu iti induce o stare de bine/euforie, doar tragi fum si scoti, multi dramatizeaza si incep cu citate "iti trebuie multa convingere, familie, prieteni, dumnezeu, ajutor de la stat. politie, doctori" deja o dau in penibil unii. eu m-am lasat 2 ani fara sa-mi spuna nimeni, n-am vrut sa mai fumez, mai sunt si zile in care daca fumez 2-3 tigari maxim, ideea-i ca te poti lasa cand vrei de fumat, este doar un moft si atat, eu n-am simtit niciodata sevrajul, o usoara dependenta psihica ce nu se poate numi sevraj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...