Jump to content
walker

cum ma pot sa cumpar in siguranta de pe okazii?

Recommended Posts

vreau sa cumpar un pc,am gasit cativa utilizatori cu peste 500 de calificative primite si peste 95% positive,m-am uitat si si prin cateva calificative par reale,nu lasa impresia ca ar sustine in special contul respectiv,eu nu am folosit okazii niciodata,cred ca am un cont mai vechi dar nu am calificative de nici un fel,risc sa imi iau teapa?

asta am gasit intr-unul dintre anunturi

trimitem si in provincie in conditiile urmatoare :

*Cu plata dupa primirea marfii, pentru clientii fideli.

deci trebuie sa trimit banii in avans?

LE:initial am vrut sa scriu cum ma pot proteja de teapa

daca imi scoateti ochii cu asta dati si un sfat:P

Link to comment
Share on other sites

Poti sa cumperi prin ramburs,dupa ce deschizi coletul defata cu curierul si confirmi ca e ce ai cumparat platesti si aia e.Daca are calificative multe pozitive e un plus...eu zic sa mergi pe incredere.Probabil el s-a referit ca la clientii fideli trimite marfa inainte fara sa depui 20 de lei pentru transport,pentru ca multi dau comanda si nu ridica coletul,iar atunci vanzatorul suporta transportul..

Link to comment
Share on other sites

nu prea sunt tzepari

Aici ai cam dat-o-n bara. Pe langa tiltlul de "Cel mai mare site de comert din Romania", l-as mai putea numi si "Cel mai mare site de tepari din Romania. Tepe doar aici, la doar un click distanta. Aici e locul unde teparii isi dezvolta afacerea".

Link to comment
Share on other sites

Aici ai cam dat-o-n bara. Pe langa tiltlul de "Cel mai mare site de comert din Romania", l-as mai putea numi si "Cel mai mare site de tepari din Romania. Tepe doar aici, la doar un click distanta. Aici e locul unde teparii isi dezvolta afacerea".

atunci norocul meu ca nu am dat de ei :))

Link to comment
Share on other sites

Aici ai cam dat-o-n bara. Pe langa tiltlul de "Cel mai mare site de comert din Romania", l-as mai putea numi si "Cel mai mare site de tepari din Romania. Tepe doar aici, la doar un click distanta. Aici e locul unde teparii isi dezvolta afacerea".

Ce tepe se dau ma? Pula mea tre sa fi but si batut in cap sa iei teapa pe okazi,pe bune.

Sunt da anunturi teapa dar plm nu vezi ca toti ce dau teapa sunt cu 0 calificative sau cu 2-3 calificative toate obtinute in intro zi?Iti dau seama daca e teapa daca are 0 calificative sau cont nou si cere plata in avans sau pui mei iti dai seama dupa pret.

Eu am cumparat o multime de lucruri de pe okazi si nu am luat nici o teapa :)

Link to comment
Share on other sites

Ce tepe se dau ma? Pula mea tre sa fi but si batut in cap sa iei teapa pe okazi,pe bune.

Sunt da anunturi teapa dar plm nu vezi ca toti ce dau teapa sunt cu 0 calificative sau cu 2-3 calificative toate obtinute in intro zi?Iti dau seama daca e teapa daca are 0 calificative sau cont nou si cere plata in avans sau pui mei iti dai seama dupa pret.

Eu am cumparat o multime de lucruri de pe okazi si nu am luat nici o teapa :)

Si eu am cumparat o multime de lucruri de pe okazii dar mi-am luat si o mare teapa. Am cumparat o sticla goala de parfum cu 800 lei :). Mi-a fost recomandata o "tableta" de un user de aici de pe forum iar eu naiv am comandat direct m-am uitat ca are 50 calificative si toate pozitive, am cumparat fara sa verific calificativele. NEVER AGAIN !

Link to comment
Share on other sites

Sunt si tepe pe okazii, dar trebuie sa fi "special" ca sa-ti iei teapa...

Nu e chiar atat de complicat sa-ti iei masuri de siguranta si sa-ti formezi o parere despre vanzator.

Se poate verifica data de cand un user este mebru si ce calificative are, plus posibilitatea de a verifica coletul la primire, ce altceva ar mai fi necesar?

Link to comment
Share on other sites

si eu cumpar de okazii si nu am avut nici o problema. Era sa imi iau teapa cu un iphone 4, dar mi-am dat seama si nu am ridicat coletu, desi tipu incepuse cu amenintari ca stie adresa - i-a trecut pana la urma.

Te sfatuiesc sa ai grija mai ales daca comanzi prin curierat sau posta, sa folosesti garantia de livrare- Insa recomand ca tranzactiile sa fie facute personal, sa vezi produsul il testezi si dai banu.

Daca iti ei masuri de siguranta nu vei lua nici o teapa de pe okazii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...