Jump to content
alynut

windows xp / linux intrebare .

Recommended Posts

În mod cert po?i s? instalezi 2 sau mai multe sisteme de operare pe un PC.

Ideea de baz? e s? le pui pe parti?ii diferite.

Exemplu:

În parti?ia C:/ ai Windows XP.

În parti?ia D:/ ai Ubuntu.

În parti?ia E:/ ai spa?iu liber pentru jocuri/filme/muzic?/etc.

Link to comment
Share on other sites

Da , dar vezi ca nu poti avea un infinit de sisteme de operare....maximul de partitii posibile pe un hard disk este de 4....deci 4 sisteme de operare poti avea maximum....plus ca daca instalezi linux si vrei sa iti vada si windowsul trebuie sa instalezi si o partitie de linux swap....plus ca multa lume are inca o partitie separata unde pune jocuri/filme/muzica etc....deci per total pe pc-ul meu am 2 sisteme de operare si nici daca as vrea sa nu as mai putea pune unu

Link to comment
Share on other sites

Daca esti total strain de distributiile de Linux ai putea incepe cu un Ubuntu. Daca esti descurcaret si ai ganduri "mari" poti incerca sa-ti bagi nasucul prin Backtrack. Chiar daca nu intelegi multe lucruri Googule te ajuta enorm ;)

LE: Download Ubuntu | Ubuntu

Downloads - Backtrack

Downloads | Kali Linux

PS: Kali e urmatoarea versiune de Backtrack - bun pentru "hax0ri" :))

Edited by Shin
Link to comment
Share on other sites

Da am inteles ... ce linux mi-ati recomanda ? daca se poate si un link de download .multumesc .

pai tu poate ai inteles...dar baietii mai sus nu prea ti-au explicat bine..asa ca.asculta bine ce iti zic eu:

1.ai windows 7 default...si vrei sa mai bagi o partitie.In momentul in care instalezi un nou sistem de operare bootloader-u se schimba automat pe cel deal doilea sistem de operare.deci iti va boota doar linuxu si atat.

2.ca sa se intample ce vrei tu..sa iti apara optiunile ce sa bootezi...trebuie din windows 7 ca administrator sa modifici bootloaderul,sunt cateva programele care fac asta.Deabia dupa aceea iti va aparea oportunitatea sa bootezi tu ce partitie doresti,fie ca e cu xp,cu 7 cu etc.

3.nu conteaza ce configuratie ai la calculator,pentru ca tu,ai 1 system de operare off...si 1 on...deci cpu iti duce 1 singur system de operare...si nu 2..cum ar fi cazul daca ai avea virtual box.

4.Dezavantajul in cazu asta..spre deosebire de faptul daca ai avea 2 hdd cu 2 systeme de operare disferite..este ca daca cineva doreste sa iti faca rau si iti ataca informatiile de pe hdd(tu cum ai unu singur!)..o sa pierzi tot ce ai avut pe ambele sisteme de operare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...