Jump to content
Eric

Arena *leilor* (RST) versiunea 1.

Recommended Posts

Eu in locul lu Howner, nu as alege nici unu.

Inteleg ca nu trebuia sa scrieti un raport foarte elaborat dar nu puteti veni cu 2 propozitii, nici unu dintre ele nu avea niste statistici concrete sau oricare fel de informatie CLARA, incat alegerea sa fie usoara.

Planurile voastre constau in niste propozitii bazate pe o idee generala, dar nimic concret, sper sa nu va suparati aiurea, dar nu poti veni cu asa ceva, multi nici nu ati depasit o pagina, in fine, e alegerea lu Howner.

Link to comment
Share on other sites

Eu in locul lu Howner, nu as alege nici unu.

Inteleg ca nu trebuia sa scrieti un raport foarte elaborat dar nu puteti veni cu 2 propozitii, nici unu dintre ele nu avea niste statistici concrete sau oricare fel de informatie CLARA, incat alegerea sa fie usoara.

Planurile voastre constau in niste propozitii bazate pe o idee generala, dar nimic concret, sper sa nu va suparati aiurea, dar nu poti veni cu asa ceva, multi nici nu ati depasit o pagina, in fine, e alegerea lu Howner.

Era vorba sa prezentam un proiect nu sa trimit liniile de cod si comenzi cum o sa configurez una si alta. In plus era vorba ca se va reveni cu intrebari suplimentare. Nu am primit nici un email ca sa dau mai multe detalii.

Daca te asteptai sa ai un plan de afaceri de vreo 50 de pagini cu care sa poti sa atragi fonduri trebuia de la bun inceput specificat.

Link to comment
Share on other sites

Era vorba sa prezentam un proiect nu sa trimit liniile de cod si comenzi cum o sa configurez una si alta. In plus era vorba ca se va reveni cu intrebari suplimentare. Nu am primit nici un email ca sa dau mai multe detalii.

Daca te asteptai sa ai un plan de afaceri de vreo 50 de pagini cu care sa poti sa atragi fonduri trebuia de la bun inceput specificat.

Nu cred ca ai inteles, planul doar aici ramane, nu ajunge in alta parte, nu iti foloseste cineva planul ca sa se imbogateasca.

Prezinti ceva, dar trebuie sa arati ca este o piata pentru asa ceva, nu crezi ?

Sau luam de bun ce spui si avem incredere in cea ce spui, trebuia sa vii cu niste ideei tehnice, cu o mica analiza de piata(chiar si sondaje printre prietenii tai), sa vezi cat suporta vps-urile alea, la x clienti cat trafic se trimite, etc, planul tau e gresit pe atatea nivele...

Tu cred ca nu ai vazut niciodata o propunere cum arata, nu cu niste propozitii aruncate, uite:

* Cerinte:

1. plan de afaceri

1.1 obiective

1.2 scop

1.3 nisa

1.4 factori de risc

2. plan de investitii

2.1 durata

2.2 parteneriate

2.3 cheltuieli

Crezi ca nisa inseamna "Eu cred ca s-ar vinde si ar avea succes, mai ales pentru ca x nu stiu ce", putina seriozitate nu strica, e totusi vorba de niste bani care ii primiti si nu vi se cere luna de pe cer, nu vi se percepe 50% sau mai stiu eu ce.

Tehnic nu inseamna sa trimiti codul ci sa faci niste teste sa fii sigur ca in jurul a ce "crezi" tu se invarte, in fine, e dezamagitor.

Link to comment
Share on other sites

@elchief asta ce iti spune? "Ma frate, luati treaba asta prea in serios, eu vreau sa o faceti ca si cum va jucati, adica sa o faceti cu cuvintele voastre, cat mai natural, vreau sa va(ne) formam niste skilluri, nicidecum sa creem o competitie din nimic." asa ca nu mai incerca tu sa ne pui totul noua in carca.

asa cum spune si quantum era vorba doar sa ne spunem ideea principala si planurile pe care le avem cu ea. de asemenea s-a spus ca se vor cere detalii asupra proiectelor pe mail chiar daca ele sunt asa de proaste cum sunt. proiectul consta mai mult in ideea lui decat in elaborarea concreta a fiecarui pas de a-l duce la finalizare

normal ca te superi cand la sfarsit vine cineva si isi bate salamul de munca ta. chiar ar trebui sa apreciezi ca noi tot ne-am batut berbecul ca sa scriem aia "o pagina" asa ca evita reactiile astea alea tale cu "Eu in locul lu Howner, nu as alege nici unu."

eu am spus si in proiect ca stiu ca nu va fi ales pentru ca e prea amplu pentru o singura persoana, dar totusi nu imi spune tu ca ce am scris eu acolo e idee generala. nu sunt ele idei revolutionare dar cel putin 1-2 din ele ar putea avea succes.

incearca sa eviti postarile in topicul asta ca ma/ne cam faci sa credem ca totul nu a fost decat un brainstorming pe gratis....insa howner pare baiat serios asa ca se eliminina ideea

L.E. Bineinteles ca nu sunt de acord cu publicarea proiectului. Daca o sa vreau sa il public vreodata inainte de finalizare va fi foar pentru ca proiectul va fi open-source.

Edited by vasile.dickulescu
Link to comment
Share on other sites

@elchief asta ce iti spune? "Ma frate, luati treaba asta prea in serios, eu vreau sa o faceti ca si cum va jucati, adica sa o faceti cu cuvintele voastre, cat mai natural, vreau sa va(ne) formam niste skilluri, nicidecum sa creem o competitie din nimic." asa ca nu mai incerca tu sa ne pui totul noua in carca.

asa cum spune si quantum era vorba doar sa ne spunem ideea principala si planurile pe care le avem cu ea. de asemenea s-a spus ca se vor cere detalii asupra proiectelor pe mail chiar daca ele sunt asa de proaste cum sunt. proiectul consta mai mult in ideea lui decat in elaborarea concreta a fiecarui pas de a-l duce la finalizare

normal ca te superi cand la sfarsit vine cineva si isi bate salamul de munca ta. chiar ar trebui sa apreciezi ca noi tot ne-am batut berbecul ca sa scriem aia "o pagina" asa ca evita reactiile astea alea tale cu "Eu in locul lu Howner, nu as alege nici unu."

eu am spus si in proiect ca stiu ca nu va fi ales pentru ca e prea amplu pentru o singura persoana, dar totusi nu imi spune tu ca ce am scris eu acolo e idee generala. nu sunt ele idei revolutionare dar cel putin 1-2 din ele ar putea avea succes.

incearca sa eviti postarile in topicul asta ca ma/ne cam faci sa credem ca totul nu a fost decat un brainstorming pe gratis....insa howner pare baiat serios asa ca se eliminina ideea

L.E. Bineinteles ca nu sunt de acord cu publicarea proiectului. Daca o sa vreau sa il public vreodata inainte de finalizare va fi foar pentru ca proiectul va fi open-source.

E strict alegerea lui.

Daca tu asa consideri ca se face un plan, atunci mult noroc.

Edit: Proiectele tale sunt proaste, repet, mult noroc.

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

Planul era pentru o suma de 500$ daca tu crezi ca cineva iti va face un studiu de piata cu grafice si alte chestii atunci da-mi voie sa cred ca esti un visator. Era necesar sa fac si un google analysys pe keywords-urile specifice ?

Legat de nisa si alte chestii da-mi voie sa te intreb daca tot este saturata piata de hosting si alte servicii cum de apar in fiecare zi altii si altii. In plus daca ai citit planul meu, in special cel cu vps-urile, atunci te rog arata-mi tu mie cate servicii ai vazut pe piata cu aceste lucruri? Tocmai ideea era sa fim flexibil si sa instalam ce doreste clientul. Prin aste ne diferentiam de altii.

Vorbesti de neinteres ? Pai daca stii cate mailuri am avut cu main providerii pana am ajuns la unul care sa iti dea acceptul in ceea ce dorim sa facem adica parteneri cu ei habar nu ai. Cate reguli ce si cum, etc. Era necesar sa scriu toate dezbaterile cu ei sau doar ca am rezolvat si avem unda verde ?

Am crezut ca prezint ideea la niste baieti care sunt in domeniul IT si nu la un neica in drum care sa fie total paralel cu aceste chestii.

In fine am inteles ideea. Puteti sa imi scoateti proiectele de pe lista.

Edited by quantum
Link to comment
Share on other sites

Deja se deviaza foarte mult.

@vasile Jucati-va nu inseamna o idee strict generala, nu iti fura nimeni idea, presupun ca al tau e cel cu usb-ul, nu ai acordat deloc importanta partii de tehnica, ai insirat niste idee cum crezi tu ca ar merge si nu merge cum spui tu, tinand cont ca ar fi fost proiectul vostru si voi ati fi cules "roadele" cred ca era NORMAL SA STII CE SI CUM si sa aduci niste informatii in plus.

@quantum Te comporti de parca ar fi cineva obligat sa iti ia proiectul in serios, proiectul tau a fost prost si atata tot, amandoua de fapt erau proaste, daca vrei incep sa iti insir toate prostiile din proiect, nu iti datoreaza nimeni nimic, nu e ca si cum ti s-ar fi cuvenit ceva, nu iti convine sa primesti 500$ pentru un proiect, atunci de ce cacat ai mai aplicat?

Ai fi vrut sa primesti 1.000.000$, ghici ce, in google au investit 100k$ initial si era vorba de un proiect complet revolutionar, crezi ca proiectul tau merita 500$, ei bine nu merita nici 10$, tocmai pentru ca stiu cu ce se mananca...consider proiectele tale proaste.

Probabil va intrebati de ce am atitudinea asta, ei bine, Howner a vrut sa faca ceva serios si sa ajute userii, a venit cu un plan si cu niste bani(peste 2.000$, nu stiu care ar baga in voi atatia bani) si voi ati reusit sa stricati totul, ca de obicei.

La urmatorul post offtopic, inchid topic-ul(howner o sa va contacteze prin pm) si warn/ban.

A lu blech pare cel mai ok in momentul asta ca idee.

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

hai ma da-o in moloz acum imi spui ca vrei de la noi rocket science, sondaje ale populatiei in functie de varsta si analiza concurentei....daca vreunul dintre noi era stebe jobs sau bill gates (adica ce va doriti voi) stai linistit ca nu isi mai pierdea vremea pe aici pe forum

asta e printre putinele proiecte la care am participat din placere (cei 500$ i-am considerat decat un impuls) si tu ai reusit sa ma faci sa regret ca am facut-o....nu ma deranjeaza ca mi-ai criticat proiectul pentru ca stiu ca nu a fost nici macar redactat ca un proiect dar prea mult iti face placere sa arunci cu c**** in munca altora. I'm outtie :)

Link to comment
Share on other sites

hai ma da-o in moloz acum imi spui ca vrei de la noi rocket science, sondaje ale populatiei in functie de varsta si analiza concurentei....daca vreunul dintre noi era stebe jobs sau bill gates (adica ce va doriti voi) stai linistit ca nu isi mai pierdea vremea pe aici pe forum

asta e printre putinele proiecte la care am participat din placere (cei 500$ i-am considerat decat un impuls) si tu ai reusit sa ma faci sa regret ca am facut-o....nu ma deranjeaza ca mi-ai criticat proiectul pentru ca stiu ca nu a fost nici macar redactat ca un proiect dar prea mult iti face placere sa arunci cu c**** in munca altora. I'm outtie :)

Pai mai omule, ce naiba nu intelegi, nu am aruncat cu cacat, ai o idee, dar din ce ai scris tu in proiectul tau, tu nu stii cum sa il realizezi, ok, ti se dau banii, dupa ce faci, raspunde foarte sincer, cum faci tu proiectul daca tu habar nu ai sa il faci macar 20% pe partea de tehnica, defapt nici nu ai gandit bine partea de tehnica.

Acum pe bune, ganditi-va la asta, vi se dau banii, peste 2 saptamani trebuie sa prezentati proiectul in stadiu beta, ce prezinti, crezi ca ti se dau banii doar pe idee, ca asa vine si xulescu "hai sa facem un caine care zboara, ar cumpara lumea", ii da banii si dupa?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca va agitati prea mult pentru nimic. Daca sunteti ceva mai vechi pe aici, stiti cu totii ca ElChief e destul de dur si direct in tot ceea ce spune. Din tot ce a scris pe ultima pagina, eu nu am inteles decat ca va felicita pe toti cei care ati avut curajul sa participati si incearca in stilul lui caracteristic sa va spuna ca mai este de lucrat la proiecte deoarece planurile au lipsurile lor.

As vrea sa spun ca nu doresc ca proiectul meu sa fie publicat pe niciunde, indiferent cat de restrans ar fi cercul. Spun asta cam tarziu deoarece este evident ca exista terte parti care au acces la proiecte, dar mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?

In alta ordine de idei, nu mai doresc nicio forma de finantare (100$/500$). Nu pentru ca nu mi-ar prinde bine, ci pentru ca m-am convins ca daca voi investi banii mei voi fi mult mai dedicat proiectului. Ma retrag din concurs, dar ma bucur ca am participat. Multa bafta celorlalti!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...