Jump to content
blondu08

Detectare telefon

Recommended Posts

Salut!

Vreau sa stiu si eu baieti daca este posibil ca "cei din comisia de Bacalaureat" sa iti gaseasca telefonul tot cu un alt telefon?

Va spun asta pt ca a venit unu la noi in sala si ne-a spus ca avem 2 telefoane, si el era tot cu un telefon in mana , are ceva program sa le detecteze?

Link to comment
Share on other sites

Sper sa infundati puscaria.

Fii serios, toat? lumea a copiat iar cine nu a copiat a fost fricos c? sigur o f?cea.

Sau... sunt dispozitive pentru a detectea undele GSM. Am facut si la noi la facultate un experiment si am aflat exact cate telefoane erau deschise/in apel in momentul respectiv. Problema este este ca era ceva mai mare decat un telefon.

telefonul când nu e în apel emite unde ?

Link to comment
Share on other sites

Nu era telefon, era special facut pentru asta dispozitivul. Detecta toate undele in intervalul 800MHz-5400MHz. Mai mult puteai sa vezi pe ecran unda care vrei sa o studiezi in intervaul respectiv.

Am vb cu profu' si am ajuns la concluzia ca daca vrei sa scapi fara sa fii prins este sa "bombardezi" spre detector cu multe unde.

@EAdrian: Evident ca timite/primeste, dar cu mult mai mici fata de undele care intra/ies atunci cand vorbesti.

Oricum cu un detector poti deosebi clar care telefon este in apel si care este deschis.

Edited by curiosul
Link to comment
Share on other sites

Nu era telefon, era special facut pentru asta dispozitivul. Detecta toate undele in intervalul 800MHz-5400MHz. Mai mult puteai sa vezi pe ecran unda care vrei sa o studiezi in intervaul respectiv.

Am vb cu profu' si am ajuns la concluzia ca daca vrei sa scapi fara sa fii prins este sa "bombardezi" spre detector cu multe unde.

@EAdrian: Evident ca timite/primeste, dar cu mult mai mici fata de undele care intra/ies atunci cand vorbesti.

Oricum cu un detector poti deosebi clar care telefon este in apel si care este deschis.

Srry de dublu..., stergeti asta daca binevoiti.

Link to comment
Share on other sites

Asta este o idee de-a mea pe care a confirmat-o profu' de fizica.

Da, daca o sa vina 1000 de unde gsm spre acel detector el nu va mai sti care este reala pentru ca toate vin pe acceeasi frecventa.

Cat despre dispozitiv nu m-am gandit sa-l contruiesc pentru ca nu mi-a trebuit. Tre sa emiti unde pe frecventele GSM.

PS: Vezi ca e ilegal :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru bruiaj exista un dispozitiv si se numeste Jammer GSM si e destul de accesibil.

Pentru detectie e ceva mai complicat, nu stiu daca se gasesc in RO, dar sigur exista deja (in sensul ca s'au inventat, sunt comerciale si sunt de dimensiunile unui telefon mobil - vezi PDF)

Totusi nu cred ca este posibil sa se faca asta folosind o aplicatie Android..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...