Jump to content
JaJe

Soft-uri de Criptare SMS

Recommended Posts

Salutare,

Din plictiseala astazi am inceput sa caut aplicatii de securitate. Am dat peste o aplicatie interesanta numita Safe&Secret. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.safensecret.android&hl=ro

Am testat aceasta aplicatie folosind telefonul meu Android cu un telefon simplu (caramida), In caz de acea aplicatie nu e chiar asa "buna" cum s-ar zice. Ei bine, se pare ca chiar asa e. Aplicatia foloseste un algoritm de criptare AES-256. Am trimis un SMS criptat catre celalalt telefon, si asa cum speram, celalalt telefon primeste un SMS cu o amestecatura de litere (criptat). Am trimis acelasi SMS criptat de pe "caramida" si cand am primit acel SMS, am aflat ca nu numai ma anunta ca am primit acel SMS criptat, ci si il separa de mesageria normala. Bineinteles, cand primesc un SMS criptat, suna cu o alta melodie (cea din acel soft). Daca vreau sa deschid acel SMS trebuie sa bag doua parole. 1. Main Key al soft-ului, 2. Parola acelui text criptat.

Am ramas cu o impresie placuta legata de acest soft, desi mai au nevoie de mici imbunatatiri.

Acum, Poate ca eu ma bucur ca am gasit acest soft, ma intreb daca exista pe Market Android alte aplicatii similare si de ce nu, mai bune. Daca cineva foloseste un astfel de soft, sa il imi spuna si mie care este acela :D

----

Algoritmul AES-256 este ok, as prefera un algoritm "mixed" gen AES+BASE64+ROT13+Serpent+Caesar Shift de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

@UnUser, :)) bineinteles ca nu caut detalii despre tirul cu cocaina, dar exemplul de mai sus poate ca am exagerat, dar totusi cred ca se poate o combinatie intre AES + CAESAR SHIFT Macar..

@dicksi, link-ul cu tutorial-ul nu functioneaza.

Iar aplicatia postata de tine, tocmai am testat-o. La fiecare SMS primit trebuie sa dau copy/paste la textul codat primit si sa il lipesc in acea aplicatie si apoi decrypt. Oricum merci!

Eu asta vreau sa stiu, exista o aplicatie mai bine dezvoltata, mai usoara de folosit decat acela care l-am gasit eu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...