Jump to content
puscarie

Ce business? 8.000 eur

Recommended Posts

Da, se merita, dar ai grija la soferi care ii pui.. si autorizatia e o problema...

ar mai merge un depozit de materiale de constructii cu livrare la domiciliu, prin zonele unde dezvoltarea e ok si unde lumea are un job

Si in satele unde sunt multi plecati in strainatate poate face, nu neaparat sa fie lume cu serviciu .Una din cele mai bune idei asta de mai sus , numai ca , daca nu stii zona pe unde locuieste ,nu prea ai ce sfat sa-i dai.Acolo are voie sa bage si lemne de foc acum ca tot vine iarna .Eu aveam pe cineva de la care luam cu 8 milioane 8 tone,transport inclus, acum vreo 6 ani , si in general ,toti din localitatea aia cumparau cu 220-250 lei/tona .

Link to comment
Share on other sites

Pentru o covrigarie, bar, magazin de haine, frizerie, sala de calculatoare, amanet ..... Este esential locul de amplasare !!

Acum daca ai covrigarie, bar, amanet ..... intr-o zona in care trec de cat 30 de persoane pe zi . Cu multa siguranta vei da faliment .

Deci neaparat trebuie sa sti cati oameni o sa treaca pe zi pe langa magazinul tau . (Ideal ar fi sa stai o saptamana si sa-i numeri sa vezi cati oameni trec pe zi pe acolo) .

De exemplu o covrigarie si patiserie ar functiona ideal langa o scoala, statie de autobuz .

Daca vrei sa nu-ti pierzi bani si vrei cu adevarat sa castigi bani te sfatuiesc sa nu arunci bani din prima pe o nise care ti se pare tie ca ar functiona . Documenteaza-te inainte de a investi bani

Link to comment
Share on other sites

pe langa statia de metrou Aurel Vlaicu (unde sunt multe cladiri de birouri) e un tip cu o mini-dubita care vinde cafea si ceai (e profesionist, are aparatura). in fiecare dimineata cand vine lumea la serviciu se face coada acolo la el. mie mi se pare destul de profitabil. dimineata trece o gramada de lume pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

daca tot ai teren:

1 incearca sa amenajez o pista de offroad ( merge si iarna si vara ) sunt foarte multi pasionati carora le place sa se plimbe de pe pista pe pista

2 pune la dispozitie terenul + masini pentru a se busii lumea ( nu stiu exact cum se cheama sportul sau daca este sport, dar sunt oameni nebuni care isi prepara masinile de asa natura si se duc pe camp ca sa se rastoarne, tamponeze, etc. Aici trebuie sa ai grija cu minimul de siguranta pe care-l oferi, sa nu ia dracu aia foc si sa o dai din una in alta)

3 amenajare teren paintball

4 amenajare teren airsoft

5 amenajare teren echitatie ( legat de echitatie, exista o terapie imi scapa acum cum se numeste , poti colabora cu spitale )

6 amenajare teren balta peste ( pescuit sportiv sau pur si simplu cresti si vinzi pestele )

7 crescatorie melci / ciuperci ( mi se pare o porcarie, am vazut lume care alerga melcii pe camp ca au evadat de pe teren )

8 sere rosii castravezi, etc

9 dezmembrari masini ( 8k pentru inceput + teren propriu este mina de aur, nu am vazut nici un asemenea parc pana acum sa dea faliment, din contra toti s-au dezvoltat )

Cum poti rezolva problema cu apa:

- se sapa un put adanc + hidrofor - sistemul de irigatii te duce undeva al 1k cu toate automatizarile pentru 1 ha ( am o cunostinta care a investit intr-un astfel de sistem de irigatii )

Singura problema ar fi curentul electric, te seaca daca mergi pe generator.

Orice ai alege mai sus te incadrezi in cei 8k. Eu as alege punctul 2 sau 5 . Destul de profitabile ( nu stiu sa spun cat de profitabile sunt, deoarece nu am facut un studiu de piata ) si nu sunt atat de dezvoltate in Romania.

Edited by Eric
Link to comment
Share on other sites

Deci ai 8000Euro aprox. 35.000 lei pai eu unul iti dau un sfat,poti sa iti deschizi o afacere cu incaltaminte,cumperi de la producatori cu 70lei-90lei o pereche de pantofi (in functie de calitate si de modele,la ghete ajung la 120-130lei)Si bagi adaos comercial 50 lei

Nu iti vei inchiria un magazin,deoarece in magazine vanzarile sunt mici si constante,te vei duce la asa zisele expoziti,cum sunt in Bucuresti corturile alea mari de 800MP in zona Liberty Center,Selgros Berceni,Bila Titan,langa pationuarul din Moghiorosi, unde stai 5 zile de miercuri pana duminica ,dar vinzi foarte mult mai ales in lunile de iarna si primavara)Vinzi minim 50 perechi in targurile proaste si ajungi si la 200perechi in cele bune

1.De 13.000 lei iei 100 bucati de ghete(in octombrie,noiembrie,decembrie ai zile in care vinzi de 4000lei,cele proaste 1000-1500)

2.De 8000 lei iei 100 bucati pantofi barbati

3.De 10.000 pantofi de dama 100 bucati

4.5000 lei ii ti pentru a plati chiria standurilor aproape 2 luni chiria standului(120Lei/mp/saptamana 4-6Mp iti ajung)

Acum niste calcule:Sa zicem ca ai targ prost 50perechi*50lei(profitul)=2500lei din care scadem chiria 700 lei raman 1800,sa zicem ca mananci bine de 60lei pe zi raman 1500lei,mai intervin motorina etc si tot castigi 1000lei saptamanal

La 200perechi*50lei=10.000 lei acolo ajungi sa castigi si 8500 lei pe saptamana,dar pentru asta trebuie sa investesti in cumpararea ca cat mai multor perechi,adica investesti din profit:D

Daca vrei cunosc cativa producatori si organizatori de astfel de expozitii,deoarece tatal meu are o firma ce produce incaltaminte si are cativa clienti care cumpara de la el si fac asta.

*cu 300 perechi poti vinde maxim 160 pe saptamana,deoarece vei ramane fara numere,dar in timp aduni multe modele si multe numere si poti ajunge sa vinzi chiar si 300 perechi (dar trebuie sa ai in stoc 1000)

*contacteaza-ma daca vrei mai multe detalii

Edited by xGenera1u
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...