Jump to content
oldnavy

Kind of: Agentie de turism online

Ar functiona asa ceva?  

21 members have voted

  1. 1. Ar functiona asa ceva?

    • Da
      16
    • Nu
      5


Recommended Posts

Intrebare intrebatoare, sa presupunem ca ar exista o mica agentie de turism care vinde pachete de schi, pentru o regiune din Romania, si atat tot.

Daca ar exista un pachet de genul:

Cazare 6 nopti / hotel ***

mic dejun

ski pass

total: 650 RON/pers

PS: Vanzarile sa se faca doar online

Ar fi sanse sa se vanda pachetele?

Edited by oldnavy
Link to comment
Share on other sites

Dac? ar fi condi?ii cât de cât, eu a? opta pentru a?a ceva.

Let me explain:

Cazare in hotel de 3 stele, 6 nopti, mic dejun

Complex partie de ski si echitatie,plimbari cu sanie trasa de cai,restaurant.

2 partii dotate cu teleschi, nocturna, tunuri de zapada.

Un pachet precum am spus si mai sus ar ajunge la 650 ron/pers/6 nopti (cazare,mic dejun,ski pass)

http://img716.imageshack.us/img716/4955/7uz6.jpg

Daca ar functiona, as face pachete si pentru pensiuni, care evident ar fi mai ieftine.

LE: Pentru pensiuni ar fi undeva la 450 lei/pers/6 nopti - cazare si skipass

Edited by oldnavy
Link to comment
Share on other sites

Aici ai dreptate, capacitatea de cazare ar fi undeva la 80-100 locuri, ar fi bine daca m-as ridica la o medie de minim 50 de pachete pe saptamana. What about facebook? Ar fi o varianta buna de promovare?

Da, dar ?i-ar face mai mult? reclam? clien?ii satisf?cu?i. Cei care merg în special pentru ski au de obicei cercuri restrânse de prieteni, ?i dac? experien?a lor a fost pl?cut? mai mult ca sigur vor men?iona resortul iar din curiozitate odat? tot o s? vin?. Totul e s? ai servicii cât de cât bune de banii aceia, ?i de bun? seama î?i aduni clien?i pe parcurs.

Link to comment
Share on other sites

Da, dar ?i-ar face mai mult? reclam? clien?ii satisf?cu?i. Cei care merg în special pentru ski au de obicei cercuri restrânse de prieteni, ?i dac? experien?a lor a fost pl?cut? mai mult ca sigur vor men?iona resortul iar din curiozitate odat? tot o s? vin?. Totul e s? ai servicii cât de cât bune de banii aceia, ?i de bun? seama î?i aduni clien?i pe parcurs.

Ca sa iti faci o idee

partia 1

Este destinat? schiorilor avansa?i:

-lungime: 460m

-l??ime: 56-60m

-grad de dificultate: mediu

-altitudine: 850m

-diferen?? de nivel: 125m

-înclinare medie: 23%

partia 2

Este destinat? schiorilor încep?tori:

-lungime: 1200m

-grad de dificultate: u?or

-înclinare medie: 11%

-dou? instala?ii teleschi Doppelmayr,

capacitate: 670 pers/or?

-ma?in? de b?t?torit z?pada

-instala?ie pentru fabricarea z?pezii

-centru închiriat echipament schi

-instala?ie nocturn?

http://img7.imageshack.us/img7/7261/p1b8.jpg

Edited by oldnavy
Link to comment
Share on other sites

daca as avea un salariu mediu si as cauta oferte de genul mi s-ar parea scump. m-as gandi : "200 lei camera pe noapte? (2 persoane)"

conteaza si distanta fata de orase (gen, daca e departe de orase cu multi locuitori ai toate sansele sa nu ai clienti la pretul asta)

Parerea mea.

Bafta!

Ok, sa calculam poate gresesc eu 650/6= 108 Lei/noapte care include cazare ***, mic dejun si skipass, pentru un salariu mediu, care ar fi costul optim?

PS: un monitor de ski e 50 Ron/ora

Edited by oldnavy
Link to comment
Share on other sites

mi-e imposibil sa estimez un cost optim...

nu am zis ca e ceva gresit, doar ca pentru un salariu mediu pare scump. cel putin la prima vedere.

Daca ai face un pret doar pe cazare, iar micul dejun si skipass-ul le-ai transforma in optiuni poate ar suna mai atragator.

Tu ai merge intr-un complex de ski fara sa schiezi?

Da, pot sa le transform in optiuni, insa atunci vei cheltui 1000 de lei in loc de 650.

Dar nu ma mai mira nimic, asa e romanul, nu ii trebuie mic dejun ca ia de acasa 100 de chiftele si 14 snitzele si le indeasa in minibarul din camera de hotel.

Edited by oldnavy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...