Jump to content
AlMalalah

Metoda anti adblock. Parere ?

Recommended Posts

Sa incep cu inceputul: AdBlock e o extensie Chrome sau Firefox cae iti blocheaza reclamele de pe situri. Ea are niste filtre de blocare prestabilite dar daca vezi pe vreun site ca mai sunt alte reclame neblocate sau niste chestii care te deranjeaza, dai click dreapta si se deschide extensia ptr. a bloca ce te deranjeaza. Simplu !

La un moment dat baietii care faceau bani din adsense au inceput sa piarda teren asa ca au inventat o chestie ptr. detectarea AdBlock. Practic ei puneau printre reclame si o reclama falsa si cu ajutorul unui script verificau daca reclama e incarcata sau nu iar daca nu era incarcata putea sa apara un mesaj de eroare, cel mai adesea ceva de genul sa-ti dezactivezi AdBlockul.

Chestia e ca astfel de situri au devenit in scurt timp deranjante si cum vedea omu' ca primeste mesajul respectiv, cum evita situl. Daca nu aparea mesajul, reclamele tot ii erau blocate si tot nu castiga ala din clickuri pe reclame.

M-am gandit eu acuma la o chestie dar nu stiu daca e posibil:

=> Prima varianta: Un script care sa detecteze ce extensii ai i sa iti dezactiveze automat AdBlock, fara ca tu sa stii si sa iti dai seama si astfel sa dai click fara probleme pe reclamele respective.

=> A doua varianta: Nu stiu cum sa o numesc asa ca o voi numi "nume-variabil". Practic ce ar trebui sa faca ? Tu cand te duci pe un site cu reclame si vezi o reclama, dai click dreapta, se deschide extensia si alegi ce anume sa blochezi iar apoi prin refresh se reincarca situl si reclama nu mai e acolo. M-am gandit asa: sa poti face cumva ca adica daca div-ul reclamei este denumit chestie la un refresh, AdBlock va bloca div-ul numit chestie. La refreshul urmator, div-ul sa aiba o alta denumire si tot asa ca practic sa nu il poti "prinde" cu AdBlock. Tot la fel si cu css-ul sitului.

Ce ziceti ? Este posibil asa ceva ? Stie cineva exact cum anume ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit eu acuma la o chestie dar nu stiu daca e posibil:

=> Prima varianta: Un script care sa detecteze ce extensii ai i sa iti dezactiveze automat AdBlock, fara ca tu sa stii si sa iti dai seama si astfel sa dai click fara probleme pe reclamele respective.

Ia-ti gandul de la chestia asta. Daca reusesti sa activezi sau dezactivezi add-on-uri in browsere, atunci poti face multe altele in afara de a face profit din reclame.

Concentreaza-te mai mult pe metoda a 2-a, poate reusesti ceva. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai pentru metoda a doua ma gandeam asa:

pseudocod:

set_cookie="userX";

start_session=x; //cu fiecare refresh banuiesc ca se incepe o noua sesiune, de asta avem nevoie de asa ceva

while (cookie=userX si session=x)

//facem un array cu mai multe cuvinte din care sa putem lua numele div-ului:

nume_variabile={nume1,nume2,nume3,nume4...numeN};

//apoi cu un for setam pe rand ca pentru fiecare nou refresh sa fie urmatorul nume1,2,3..N din vector.

Chestia este cum naiba sa faci sa setezi ca variabila id-ul unui div ? Stie cineva cum s-ar putea ?

A doua problema este cea cu style.css:

fiecare div are si un style in css ca sa poata fi colorat, setat imagine de background etc.

elementul din css este identic cu id-ul div-ului.

Problema este cum faci ca si numele elementului din css sa corespunda de fiecare data cu id-ul div-ului dupa ce acesta s-a schimbat ? Ar trebui sa fie si asta variabil, dar cum ?

Link to comment
Share on other sites

Pai pentru metoda a doua ma gandeam asa:

pseudocod:

set_cookie="userX";

start_session=x; //cu fiecare refresh banuiesc ca se incepe o noua sesiune, de asta avem nevoie de asa ceva

while (cookie=userX si session=x)

//facem un array cu mai multe cuvinte din care sa putem lua numele div-ului:

nume_variabile={nume1,nume2,nume3,nume4...numeN};

//apoi cu un for setam pe rand ca pentru fiecare nou refresh sa fie urmatorul nume1,2,3..N din vector.

Chestia este cum naiba sa faci sa setezi ca variabila id-ul unui div ? Stie cineva cum s-ar putea ?

A doua problema este cea cu style.css:

fiecare div are si un style in css ca sa poata fi colorat, setat imagine de background etc.

elementul din css este identic cu id-ul div-ului.

Problema este cum faci ca si numele elementului din css sa corespunda de fiecare data cu id-ul div-ului dupa ce acesta s-a schimbat ? Ar trebui sa fie si asta variabil, dar cum ?

Sincer nu-mi dau seama unde te blochezi. Pur si simplu faci echo la style-ul respectiv cu id-ul modificat dupa x variabila.

PHP: echo - Manual

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea am inteles cu echo cum ar veni. Sa zicem ca ai urmatorul cod:

#casutadeimagini {

-webkit-animation: cssAnimation 1s 16 ease;

-moz-animation: cssAnimation 1s 16 ease;

-o-animation: cssAnimation 1s 16 ease;

}

Iar mai jos ai asa:

<div id=casutadeimagini>

// codul divului aici;

</div>

.................................................................................................

Ceea ce ar trebui sa fie variabil ar fi exact ce am facut eu cu rosu. Cum sa faci asta cu echo atat in div cat si in css ? Un exemplu concret, va rog.

Multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu a doua varianta, o metoda care mi-a venit in cap acum, mai "babeste", dar nu vad de ce nu ar merge.

Faci o functie php de generare a unui nume/cifre/whatever, si le salvezi intr-o baza de date/fisier/ceva. Avand style-ul in interior-ul .php, poti stoca intr-o variabila numele generat, si astfel totul e rezolvat.

asta daca am inteles eu bine...

Link to comment
Share on other sites

Ba da' greu mai e :-L


<?php
$rand = rand(0, 9999);
?>
<style>
#casutadeimagini_<?php echo $rand; ?> {
-webkit-animation: cssAnimation 1s 16 ease;
-moz-animation: cssAnimation 1s 16 ease;
-o-animation: cssAnimation 1s 16 ease;
}
</style>

Iar mai jos ai asa:

<div id="casutadeimagini_<?php echo $rand; ?>">
// codul divului aici;

</div>

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...