Jump to content

Recommended Posts

iati un live cd linux :) si invatzate cu el dupaia cand te vezi in stare ca poti sa ramai stabil pe un linux si sa il invetzi :) go @ slackware...go @ fedora ... peace up ! live cd-uri ...hm...gen backtrack2 sau ....aaaaaaaaaaaa stai cai mi scapa...bah ziceti si voi ca mie lene sa ma ridic de pe scaun .............knoppix

ps: info's about backtrack2 http://www.remote-exploit.org/backtrack.html

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de parerile voastre pt ca vreau sa ma apuc serios de linux dar nu stiu cu care sa incep ca sunt n00b total.

:D

Astept pareri

Parerea mea e sa te duci la libarie sa cumperi o carte ( Eu am " Administrarea si configurarea sistemelor Linux " ) . Faci pas cu pas ce scrie acolo si asa ai sa intelegi Linux . Daca ai probleme , ask :!:

Link to comment
Share on other sites

@ Sfatul meu este sa incepi cu Ubuntu Linux. Dupa ce il instalezi intrii pe ubuntu.ro si pe chat-ul de la Ubuntu Romania ca sa te ajute oamenii de acolo in caz ca nu stii ceva sa faci. Pentru restul folosesti Google, gasesti o gramada de tutoriale.

asa este si daca vrei ceva in plus imi poti scrie si te pot ajuta cu ceva manuale pt ubuntu iesite de curind! sa fii iubit

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna distributie pentru invatat este slackware. Daca iti stergi windows-ul, iti garantez ca fie o sa te lasi de linux, fie o sa inveti.

Slackware este cea mai buna alegere pentru ca nu iti ofera mai nimic. Totul trebuie sa faci singur. Dupa ce inveti cum functioneaza un sistem iti recomand gentoo.

Link to comment
Share on other sites

Daca un incepator pune mana pt primadata pe slackware o sa renunte in cel mult 2 zile la linux

Sau va trebui sa invete de pe google totul. Eu asa am inceput, si sunt pe principiul ca trebuie sa incepi de la cel mai jos nivel si nu Suse care e foarte asemanator cu windows. Daca vrei sa inveti un sistem de operare nu iti iei unul care iti face totul automat, pentru ca atunci o sa inveti doar clickuri.

La servere unde am nevoie de update rapid si de o stabilitate/securitate ridicata

folosesc CentOS.

Link to comment
Share on other sites

recomandarea mea ar fi ubunutu pt incepatori (desi ii pt gay din cauza ca nu merge in tot deauna out of the box"cu fedora nam avut o singura data probleme") sigur o sa vezii cai usor de folosit si asa mai departe

dupa care iti recomand sa incerci ceva mai avansat fedora , slax , BSD dar sa le incerci in versiuni live macar nu te chiniu cu formatarea daca nuti place asa ceva

apropo stii ca avem un linux facut de romani se numeste NIMBLEX destulde cool

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...