Jump to content
BkDService

Schimb Notebook - Ce parere aveti?

Recommended Posts

Am un prieten care si-a cumparat un laptop zilele trecute, si ma gandesc sa fac schimb cu el dar nu sunt hotarat inca. O comparatie intre principalele componente:

Notebook`ul meu:

HP Pavillion G6

RAM: 6 GB

CPU: AMD A4 ~ 1,9GHz [Dualcore]

Graphics: AMD Radeon HD 6480G [512MB] + AMD Radeon HD 6470M [1024MB] ~ Approx Total Video 4056 MB

HDD: 500GB

Cumparat cu 650 eur. acum aproape 2 ani

-----

Al lui:

HP...

RAM 4GB

CPU: Intel C. i5 [Quadcore]

Graphics: Nu imi amintesc sigur, era un Nvidia GTX de 2 GB parca ~ 2700 MB

HDD 500 GB

NU ARE UNITATE OPTICA, PORT VGA, INTRARE MICROFON, si bateria mi se parea foarte mica fata de a mea

L-a cumparat zilele trecute cu 550 EUR

Vreau sa il schimb cu el ca este foarte foarte subtire si elegant :D

Se merita? De obicei folosesc laptopul doar la activitati normale, nu ma ma joc. Foarte mult multitasking

Link to comment
Share on other sites

Daca nu te joci asta din start scoate placa video. In afara de cazul in care te ocupi de grafica/video rendering nu ai nevoie de cine stie ce.

Cat despre inevitabilul topic gen amd vs intel am folosint ambele marci. Si per total daca vrei sa faci overclocking si sa duduie calculatorul de juicy power ia-ti Intel. Dar asta te costa ... si te costa scump. Am avut un AMD Phenom x6 care manca pamantul.

Cea mai buna recomandare e cu SSD-ul. In rest ambele laptopuri fac ceea ce vrei tu foarte bine. Plus ca daca nu le schimbi nu iti mai trebuie unitate optica externa. :)

Si eu ma gandeam la un moment dat sa imi iau un Zenbook pentru ca e sexy cu draci. Dar decat sa dau o carca de bani mi-am luat un HP la mana a doua cu 500 RON si i-am tras un SSD Kingmax.

Si inca o treaba. Windows 8 este mult mai performant decat 7 si suportul pentru aplicatii este foarte bun momentan (mult mai bun decat cand era Release Candidate). Plus ca daca iti pui SSD Windows 8 este optimizat pentru ele si ar face o diferenta imensa fata de Windows 7.

TL;DR - Nu merita schimbul doar pentru ca e mai slim laptopul. :)

Link to comment
Share on other sites

eu unu sunt fan intel de mult timp desi promul procesor a fost amd ...nu se compara

mergi pe intel daca ai nevoie de multitasking ....daca vrei putere grafica nebunii de genu ...stai pe amd ...ca vad ca ai ceva placi video pe acolo ...

dar na ,

eu recomand intel

Nu prea am nevoie de grafica, mai joc counter o data pe luna cate o ora... In rest...filme blu-ray luate de pe filelist(le bag pe lcd) si lucrul de zi cu zi...browser, diferite programe deschise cu care mai lucrez...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...