Jump to content
Acidripp

Qmobile - cum sa iti iei o teapa de 3100 lei!

Recommended Posts

In luna Mai, a acestui an, m-am decis sa intru in "trend" si sa imi cumpar un iPhone5 si pentru ca nu am vrut sa imi iau TEAPA din publitim sau din piata, m-am dus la Iulius Mall Timisoara la QuickMobile (Qmobile).

10 minute mai tarziu si cu 3500 lei mai putin in buzunar, eram mandrul posesor al unui iPhone5 negru de 32GB, NOU, cu GARANTIE.

De frica sa nu distrug frumusete de gadget, mi-am cumparat a doua zi o husa Griffin Survivor (

) pentru care mi-am luat si misto-uri de la prieteni.

La nici o saptamana dupa ce l-am cumparat, s-a stricat butonul de home (defect tipic la iPhone de la 4 si 4s, aparent mostenit de 5), nu mi-am facut prea mari probleme, deoarece, din setari, se poate "virtualiza" rolul acestuia - mic inconvenient, dar nah...

Acum o luna - o luna jumatate a inceput sa nu-mi mai mearga camera foto (cea din spate) iar pana la urma a decedat complet, asa ca m-am decis sa imi cumpar un iPhone 5S, iar fostul iPhone sa i-l las dragei mele sotii, care m-a batut la cap sa il repar.

Zis si facut, intamplator magazinul de unde mi-am luat 5S-ul (cu garantie direct de la Apple, internationala) aveau si service, asa ca le-am povestit patania cu 5-ul meu vechi si mi-au spus ca m-ar costa vreo 360 lei sa ii inlocuiasca camera (din nou, boala la iphone 5) si butonul, insa eu, am hotarat ca ar fi mai ok sa-l trimit in GARANTIE la QMobile.

Dupa un formular completat online si telefonul facut colet (cu garantia si toate accesoriile) s-a prezentat un curier de la FAN sa mi-l duca in service, n-a ramas decat sa astept...

Asa se face ca pe data de 06.11.2013 la orele 14:36 coletul a fost receptionat in service, acum nu urma decat sa astept, iar mare mi-a fost mirarea cand pe site-ul de service am gasit urmatorul mesaj:

"Scoaterea produsului din garantie ca urmare a incalcarii conditiilor si termenilor prevazuti in certificatul de garantie ca urmare a

- urme lichide

- socuri mecanice

Atasam imagini."

FANTASTIC! Sun la service, evident dupa 35 de minute de "momentan toti operatorii sunt ocupati" apelul mi-a fost inchis. Verific din nou site-ul lor, si minune:

"Intrucat nu este vorba despre o lipsa de conformitate, asa cum este ea prevazuta de lege si nici despre un defect acoperit de certificatul de garantie, produsul nu va fi reparat gratuit, reparatia lui implicand un cost estimat de 3100 lei, reparatie pentru care este necesara solicitarea Dumneavoastra

Produsul a fost sigilat.

Atasam imagini."

http://www.quickservice.ro/tickets/info/IIC-22276.html

(are rost sa spun ca nici o imagine nu mi-a fost atasata?)

Uite cum, pentru a schimba o camera foto si un BUTON la un telefon care ACUM, NOU, LA EI, costa 3099 lei ( APPLE IPHONE 5 32GB WHITE NEVERLOCKED ) mi s-a cerut 3100 lei!

Colac peste pupaza (EPIC FAIL) ieri (12.11.2013) sunt sunat de cineva, raspund:

"- Buna ziua, de la fan courier, avem un colet pentru Dumneavoastra, puteti iesi?

- Da, numai putin, eu sunt plecat acum, dar sun si iese cineva afara imediat."

Sun la Timisoara, o trimit pe mama la poarta sa ridice telefonul.... uimitor nu e nimeni la poarta, asa ca sun din nou pe numarul de pe care am fost contactat:

"- Buna ziua, a iesit cineva si nu sunteti in fata...

- Cum sa nu, stau aici de 15 minute!

- Poate ati oprit la un vecin (nu am numarul pe poarta, gandesc eu) unde sunteti?

- Pe calea Timisorii...

- POFTIM !?!?!?!?!?

- in IASI, pe calea TIMISORII numarul 15!"

DA! Telefonul meu a ajuns la IASI! Sun la qmobile si ghici ce !?

"E vina celor de la FAN, ei au gresit adresa"

Sun din nou la FAN:

"Nu este adevarat domn'le ei ne-au tiparit asa adresa"

Asa ca de abea azi mi-am primit telefonul, la fel de defect, cu garantia ANULATA, intr-un colet pe care era taiata cu pixul adresa din IASI si lipita cea corecta din Timisoara.

Optiunile mele?

Mers luni la OPC cu coletul de IASI in mana, telefonul defect, husa de protectie in care a stat, print-uri dupa pagina de service si sa vedem ce au de spus...

... si foarte tare ma mananca sa discut si cu un avocat si sa dau o tura prin tribunale, doar timp este si bataie de joc nu accept, voi vedea ce iese...

MORALA: NU cumparati de la Qmobile NIMIC! S-ar putea sa va treziti ca aveti un defect pentru care veti plati mai mult decat pe un TELEFON NOU!

Link to comment
Share on other sites

Asa i s-a intamplat si unui prieten, insa lui i-a aratat dovada la microscop, ca placa de baza tocmai cumparata are urme de lichide pe ea. Se intampla la Depozitul de Calculatoare.

Ii cursese apa, pe cablul de retea de pe bloc si i-a ars placa, nou-nouta.

E dificil cu datul in judecata, pentru ca sigur si-au salvat si ei dovezi.

Cat despre faptul ca ti-au trimis coletul in alta parte, or sa dea vina pe curier, aia pe ei si tot asa. Pierzi timp si bani, prin salile de judecata si nici nu esti sigur ca o sa castigi.

Regula este si ca acela care pierde procesul, plateste cheltuielile de judecata ale celuilalt.

Asteapta sa vezi ce zic aia de la OPC. Daca iti dau dreptate, ai motiv intemeiat sa-i actionezi in instanta si chiar sa castigi, daca nu ... dupa cum am mai scris mai sus, slabe sanse.

Link to comment
Share on other sites

D?-i în judecat?!

Dac? to?i românii ar face la fel de fiecare dat? când sunt lua?i peste picior, n-ar mai exista tupeul acesta jegos pe la companii ?i automat ar cre?te ?i calitatea serviciilor.

Apropo, cere-le ?i un telefon nou ca s? îl folose?ti atâta timp cât îi por?i prin judecat?. Un avocat ar trebui s?-?i dea mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Dac? vroiai s? î?i cumperi telefon scump, puteai s? mergi la vreun magazin GSM ?i s? vezi cât cost?. Eu nu a? putea s? cump?r ceva scump de pe internet :). Te treze?ti cu el defect dupaia poate. Fiecare cu alegerea lui.

// Mai bine trebuia s? î?i iei samsung. Sunt unpic mai mici pre?urile pe lâng? Iphone.

Suporturi

Edited by akkiliON
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...