Jump to content

Recommended Posts

Salut,

Se joaca cineva de aici cu diagnoza auto ? Daca da, ce software OBD II utilizati ?

M-ar interesa un hint de unul cat mai profi, pentru Mac OS X; (Acum am Movi Pro)

Nu ma intereseaza sa modific parametrii, doar sa vad cat mai multe (presiune injectoare, coduri de eroare, functionalitate ECU)

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit VCDS de la Ross-Tech, nu originala, chinezarie dar isi facea treaba, ptr ce vrei tu si chiar mai mult, e ptr masinile din grupul VAG (Volskwagen, Audi, Seat, Skoda) si legate de el, gen Maybach, Porsche. Cel mai ok cred ca e sa cauti ceva dedicat ptr masina ta (iti recunoaste mai bine codurile) si poti folosi o masina virtuala, e chiar mai ok asa, clonele se mai ard cand isi fac update de pe site-ul oficial. Am folosit si Torque pt Android ca si scorpio2k2, dar nu am fost prea incantat, mergea, dar nu vedeam prea multe, probabil depinde si de masina.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am interfata ELM (pe bluetooth). Nu o folosesc doar pe o masina. Am testat-o pe Renault (Megane, Clio, Kangoo), Opel (Corsa, Zafira), si un Ford. Movi Pro imi vede multi parametrii dar ma gandeam ca poate exista ceva mai profesional (pt. mac os x). Stiu, as putea sa-mi fac singur o aplicatie pentru asta, eventual ceva simplu, cu ncurses (citesc codurile si returnez mesaje predefinite in functie de coduri), insa cred ca ar lua cateva zile de lucru.

pyOBD nu am testat dar o sa incerc zilele astea sa vedem cum se prezinta.

ps: nu repar masini, am o curiozitate nebuna despre tot ce e tehnic :)

Multumesc pentru raspunsuri (aveti toti cate un +1 )

Link to comment
Share on other sites

pyOBD ca si soft pare o optiune de luat in seama, chiar nu auzisem si cred ca o sa o incerc si eu. Ma axasem pe variante profesionale, bine nu originale, dar sa suporte softul respectiv, pentru o diagnoza auto de amator, care sa stie ce e cu masina lui cat de cat inainte sa ajunga in service sau preventiv e ok un soft si o interfata low cost.

Link to comment
Share on other sites

Pai, ELM citeste absolut toti parametrii ECU de pe orice masina cu CAN pe OBD2. In principiu, loc sa bagi dongle-ul sa ai si iei parametrii. Eu pentru masini 'generale' folosesc ScanMaster XL. Dar daca vrei sa o pui mai dedicat, iti recomand asa ceva:

2013 Quality A FOR AUTOCOM CDP Pro for cars & trucks(Compact Diagnostic Partner ) OKI CHIP with free shipping,full set cables-in Diagnostic Tools from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com

Gasesti si la preturi mai mici/mari, rabdare sa ai. Sunt unele care faceau figuri cu Ford-urile... Asa ca, depinde cum ti-e sansa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...