Jump to content
sadik

Kali Linux - Self Destruct Button [vote]

Recommended Posts

Kali Linux introducing Emergency Self Destruct feature to Full Disk Encryption

tl;dr

Offensive-Security vor sa adauge un feature la full-disk encryption unde cu o parola speciala in loc sa decriptezi stergi hardul. Asta ar rezolva problema stickerului cu "Put nail through here!" in dreptul hardului.

Inca se discuta daca ar trebui sa adauge optiunea asta. Pe blogul lor se poate vota:

Emergency self-destruction of LUKS in Kali | Kali Linux

Enjoy!

Link to comment
Share on other sites

Kali Linux introducing Emergency Self Destruct feature to Full Disk Encryption

tl;dr

Offensive-Security vor sa adauge un feature la full-disk encryption unde cu o parola speciala in loc sa decriptezi stergi hardul. Asta ar rezolva problema stickerului cu "Put nail through here!" in dreptul hardului.

Inca se discuta daca ar trebui sa adauge optiunea asta. Pe blogul lor se poate vota:

Emergency self-destruction of LUKS in Kali | Kali Linux

Enjoy!

Thanks for voting!

Add nuke features to cryptsetup ?

Yes, add this feature!

95%

3351

No, leave cryptsetup alone.

4%

124

Stop bothering me

1%

45

Spune tot nu? :). Multumim de share!

Link to comment
Share on other sites

https://rstforums.com/forum/79735-emergency-self-destruction-luks-kali.rst

L-au bagat deja, am instalat eu aseara kali si era deja patch-uit, doar am generat a 2 a parola.

//oricum daca faceti dual boot, sa stiti ca e putin "futing" cu instalarea criptata. De stiut:

-trebuie creata neaparat o partitie de vreo 500mb pentru "/boot" necriptata

-partitia principala "/" o criptezi

-optional daca vreti partitie "swap", si aia trebuie criptata, ca daca nu o criptati riscati sa creati o vulnerabilitate in sistemul dumneavoastra.

Edited by yo20063
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@aelius sorry, nu stiam ca aveai topic deschis deja. :)

@yo20063 sa instalezi un LVM criptat nu e mare chestie. ai boot 200-500 MB si restul LVM in care faci partitii. Am facut-o pe cateva sisteme Slackware si Arch.

De cand am avut pc-uri cu cel putin 4GB RAM nu m-am obosit sa fac partitie swap. Mi se par inutile.

Mai au vreo utilitate pentru uz normal cand ai peste 4GB ? De ex azi imi instalez Kali pe un sistem cu 12 GB. Merita sa ii fac swap, sau as observa vreo diferenta?

Link to comment
Share on other sites

Sunt unele aplicatii care determina daca sistemul are swap sau nu. Nu functioneaza fara el.

Daca ai SSD (sau orice alt storage rapid) si suficienta memorie, recomand un sysctl -w vm.swappiness=0 si sa pui 'vm.swappiness=0' in '/etc/sysctl.conf'

Deci, poti pune un 512 MB swap (just in case). Daca ruleaza deja sistemul si nu vrei sa umblii la partitionare, poti face swap cu dd (imagine)

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...