Jump to content
R4zvan

Vpn 1 an de zile gratuit

Recommended Posts

Aveti FOARTE MARE GRIJA ce vpn folositi, si mai ales cum il folositi.

Daca aveti impresia ca v-ati pus un vpn si sunteti safe, va inselati amarnic.

Multe companii ce ofera servicii VPN pastreaza loguri, si sunt mai mult sau mai putin honeypot-uri, iar la prima cerere de loguri din partea autoritatilor ofera toate datele despre voi.

Daca folositi acel vpn doar pentru a-l injura pe Gigi, e "safe"

Dar daca doriti sa folositi astfel de vpn-uri pentru lucruri mai "sensibile" recomand sa cititi cu atentie acest topic:

https://rstforums.com/forum/79839-cum-sa-te-ascunzi-eficient.rst

Link to comment
Share on other sites

Referitor la loguri am avut odata ocazia sa discut cu Robert Knapp (co-founder at CyberGhost) si mi-a garantat ca ei nu pastreaza logurile. Cica acesta ar fi fost motivul pentru care s-au mutat cu firma din Germania acum 3-4 ani(nu stiu exact), statul german obligand firmele de acest gen la inregistrarea logurilor. Dc a mintit mint si eu acum... :(

Oricum folosesc Cyberghost si din punctul meu de vedere este cel mai stabil dintre VPN-urile incercate de mine...

PS: nu am incercat noua versiune (5) lansata publicului larg anul acesta.

Edited by D][ABLO
Link to comment
Share on other sites

Frate, daca-s honeypot, normal ca o sa spuna ca nu tin loguri, care ar fi prostul sa zica, "Da, tinem loguri" iti dai seama ca si-ar pierde instant toti clientii...

De la ce spun ei, pana la ceea ce fac cu adevarat e drum lung si cale batuta.

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu pastrarea de loguri. Chiar daca nu se face packet sniffing, toti pastreaza MINIM urmatoarele date:

- Data de conectare

- Adresa IP remote

Si toti ofera aceste informatii autoritatilor in caz de probleme. Voi ce ati face ? Ati renunta la business si v-ati pune pielea-n batz pentru un ratat ce va plateste 5 euro ?

Cititi si pe aici cate ceva: http://en.wikipedia.org/wiki/Telecommunications_data_retention

Singura tara din Europa in care legea nu te obliga sa pastrezi date este Germania.

The German Bundestag had implemented the directive in "Gesetz zur Neuregelung der Telekommunikationsüberwachung und anderer verdeckter Ermittlungsmaßnahmen sowie zur Umsetzung der Richtlinie 2006/24/EG".[17] The law became valid on 1 January 2008. Any communications data had to be retained for six months. On 2 March 2010, the Federal Constitutional Court of Germany ruled the law unconstitutional as a violation of the guarantee of the secrecy of correspondence. As such, the directive is not currently implemented in Germany.
Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...