Jump to content
Deathace

IBM T60 - Thinkpad - SVP Walkaround

Recommended Posts

Salutare tuturor!

De ceva timp ma tot documentez in legatura cu SVP-ul de la un IBM T60,

Am cumparat de la cineva un laptop sa incerc sa ii resetez parola de motherboard (Supervisor Password)

Pentru acest model am gasit mai multe metode care in mare parte nu au functionat.

1. Remove CMOS Battery

2. Complete drain de energy 6-12ore.

3. Shortcircuit AMTEL microchip (in care aparent se tine SVP-ul)

4. Citirea chipului amtel prin conectarea porturilor SDA - SCL

- La citirea chipului imi da EEPROM NOT AVAILABLE

Si tutorialul de pe net nu mentioneaza T60-ul de la IBM dar sunt multe din seria T, m-am gandit ca merge.

Chipul este AMTEL 714 25010AN SU27,

Poate stie cineva ceva care ma poate ajuta cu acest mini proiect.

Nu intentionez sa schimb placa de baza sau microchipul de securitate.

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se poate, poate doar daca-i schimbi ATMEL-ul, MacBook-urile si ThinkPad-urile sunt cele mai nasoale la capitolul asta.

Totusi,daca reusesti, anunta-ma, daca poti sa extragi vreun hash din el ti-l sparg cu placere.

Am gasit ceva: http://www.allservice.ro/forum/viewtopic.php?t=47

http://www.normsweb.com/tektips/thinkpad.shtml

Edited by 1337
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am sa postez in cazul in care rezolv, cred ca am nevoie de cabluri noi si trebuie sa verific circuitul.

O fi el destul de simplu / dar daca nu merge o rezistenta/dioda degeaba.

Si cred ca va trebui sa lucrez si la COM port sa ma joc cu Baud Rate-ul, nu stiu dece dar la unele microchipuri BR-ul trebuie 4200 in loc de 9600 pentru a citi corect informatia.

In general acest lucru avem noi pentru niste printere vechi la servis care inca se conecteaza prin COM.

Trebuie explorat acest subiect, am cerut ajutorul unui fost membru al forumului care este programator pentru sisteme de securitate si ma va ajuta si el.

Daca reusim, va fi ceva interesant.

Multumesc pentru sustinere!

Link to comment
Share on other sites

**Update** 2-Mar

Am realizat ca am gresit circuitul *duhh // Acele diode au si ele un sens in care conduc curentul.

In fine, refacut circuitul exact ca in diagrama de mai jos, dar totusi imi da eroarea ERROR: EEPROM NOT AVAILABLE!

circuit.JPG

Trebuie re-gandit deoarece portul merge pefect, am sudat EEPROM-ul cat de bine am putut pe SCL si SDA dar totusi intampin aceasta problema.

Un pic de avansat in metoda de shorting - reset a EEPROM-ului, acest EEPROM are 2- reset methods / low - high.

Connecting high reset & GND incearca sa bypass / se gandeste laptopul dar totusi nu cred ca l-am lasat destul.

Oricum nervii si nerabdare, ma cuprind enorm.

Sper sa pot psihic sa duc la capat acest proiect mic :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Daca te ajuta cu ceva: Sunt zener acele diode. (mai exact, nu au ca scop redresarea unei tensiuni). Ele sunt puse intre plus si minus pentru a stabiliza tensiunile la un anumit prag. (in cazul in care aceste valori sunt depasite). In diagrama mica (cea cu dioda) este specificat faptul ca sunt diode stabilizatoare de 5,1 Volti. Desigur, trebuie respectata polaritatea.

R1 + R2 sunt pentru caderea de tensiune.

BZX79C5V1, Zener Diode, 5.1V 500mW / abatere (toleranta): 5%

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa folosesti un adaptor/convertor cu MAX232 pentru conversie RS232/TTL, deoarece pe COMM (portul serial) computerul foloseste interfata standartizata RS232.

Schema postata de tine mai sus este o versiune simplificata a adaptorului/convertorului, si este posibil sa nu functioneze chiar bine.

Documentatie: Serial Programming/MAX232 Driver Receiver - Wikibooks, open books for an open world

Adaptoare de genul asta:

MAX232 RS232 To TTL Converter Adapt?er 5V 3.3V - Okazii (124753628)

MAX232 RS232 to TTL Converter Adapter Module Board | eBay

Schema daca vrei sa-l construiesti tu Interfata RS232 la TTL

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

@Sithalkes

Chiar o idee buna, dar este un pic mai complicat.

Am gasit pe cineva la munca care a lucrat la servisul de IBM si mi-a zis sa ii duc laptopul lui sa ii faca unlock, cica are el cu ce sa ii faca.

Sa vedem ce se intampla, daca nu merge, si nu merge nu este o mare pierdere am sa incerc alternativa ta.

Link to comment
Share on other sites

@ initiator: documenteazate bine din link urile postate de @1337

Tot de acolo m-am inspirat si eu acum cativa ani pentru a reseta parola de bios de la un IBM R50 si am folosit interfata postata de tine.

Mare atentie cum conectezi/lipesti firele de SCL, SDA si GND

Putina atentie si o sa reusesti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...