Jump to content
H3xoR

[POLL]Limbajul preferat de programare/scripting

Limbajul preferat de programare/scripting?  

170 members have voted

  1. 1. Limbajul preferat de programare/scripting?



Recommended Posts

Care este limbajul de programare/scripting care îl folosi?i cel mai des ?i pentru ce task-uri?

Încep eu:

Prefer s? utilizez C# pentru programele care necesit? GUI ?i pentru cele care au nevoie de internet (client, server - TCP/UDP).

Las posibilitatea de alegere a mai multor variante.

S? vedem ce limbaj este preferat în rândul comunit??ii!

Link to comment
Share on other sites

Ca script language, Python si Ruby, iar ca limbaj de programare abia abia la inceput cu C.

*Nota personala: Fiind obisnuit cu scripting, cand am trecut la C, m-am simtit un pic inapoiat din pacate, datorita usurintei de a lucra cu partea de networking in Python/Ruby.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce ar avea cineva un limbaj preferat, ideea e sa stii cate putin din toate ca sa te poti descurca la nevoie pentru ca nu poti face aceleasi lucruri cu toate.

De acord cu tine!

Topicul este creat cu scopul de a ne forma cu to?ii o idee general? despre ce prefer? lumea în materie de limbaj ?i cel mai important aspect al discu?iei, unde îl prefer?, în ce task-uri?

Vreau s? acorda?i ?i dou? minute pentru un post în care s? v? comenta?i alegerea, este foarte important pentru cei ce vin pe forum!

Mul?umesc.

Edited by H3xoR
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

C / C++ in QTCreator pentru GUI Applications pentru ca asa m-am obisnuit de cand m-am apucat de programare si pentru ca am resurse / informatii peste tot in caz ca ma incurc pe undeva cand vine vorba de respectivele limbaje de progra.

Python - il folosesc pentru scripturi. Mi se pare cel mai util/optim/usor de inteles limbaj de pana acum.

SQL - nu l-am trecut pentru ca nu e un limbaj preferat, ci e unul necesar in ziua de azi daca vrei sa creezi o aplicatie.

Am de gand sa mai invat PHP / si Java in viitorul apropiat.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce ar avea cineva un limbaj preferat, ideea e sa stii cate putin din toate ca sa te poti descurca la nevoie pentru ca nu poti face aceleasi lucruri cu toate.

Am destula experienta in PHP si JavaScript ca sa pot sa aleg unul din cele doua, dar, dupa cum spuneam, nu vad rostul.

Ce zici tu se bate cap-n cap cu urmatoarea:

Nu poti fi bun la toate, drept urmare, nu o sa castigi niciodata foarte mult judecand asa, pentru ca nimeni nu te plateste mult doar ca stii cate un pic din fiecare, te plateste pentru ceva, putin, dar care-l stii foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Lipse?te bash din list?. Sunt suficien?i unixari/linuxari pe aici care l-ar vota.

Corect.

Dac? se poate, rog un admin s?-mi modifice poll-ul ?i s? adauge acest limbaj (bash).

Apropo, am l?sat op?iunea „Alt limbaj de scripting/programare (îl voi men?iona în post)”, folosi?i-o dac? o vede?i acolo.

Mul?umesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...