Jump to content
unulsingur2000

Microcontroler+RadioEmitator

Recommended Posts

Salut,,Nu stiu daca am deschis bine topicul...oricum e bine nu e bine adminul hotaraste...

Ce ma intereseaza si de ce am deschis acest topic...

As dori sa atasez la un microcontroler un emitator radio si anume am un PIC programat cu anumite informatii DATA si vreau sa il atasez la un emitator radio care acele informatii data sa le transmit in aer cu ajutorul acelui emitator ...

Idea de baza,datele si restul modulelor le am doar ca nu am o schema care sa fac sa atasez modulul radio la microcontoler butoane pentru comanda de ,,varsare ,, a datelor si restu nu detin ...

As dori care stie si are la indemana o schema electronica (care sa pot face acest montaj sa pun la un loc PIC-ul cu modulul RF si printru click sa emit acele date) sa imi dea si mie ias mumtumi si cand o fi nevoie si eu la randul meu ajut cu altceva ...

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Mersi fusername raman dator incerc sa vad ce gasesc pe linkul ce mi la-i dat,,,,

Revin cu mesaj...

Fusername inca o data multumesc dar ce mi-ai dat tu e doar componente radio scheme de componente radio si asa ceva am este vorba de altfel de schema si anume o schema ce sa atasez la schema asta de radio emitator o memorie PIC

Sa pot sa ii pun un buton care in momentul can dau click sa plece informatia epe pic in modulul radio si modulul radio sa il dea afara in aer

Sau sa preiau pachetele de date de pe acea memorie care is criptate si sa le pun pe o alta memorie PIC si sa o atasez la acel modul radio .....

E complicat ce intreb eu aici dar......

Oricum mersi de info

Edited by unulsingur2000
Link to comment
Share on other sites

@unulsingur2000:

Ceea ce explici tu e foarte vag. Nu poti "trimite in aer" pur si simplu cum te exprimi tu.

Undele electro-magnetice (unde radio, lumina, raze X, etc) sunt analog. Micro-controller-ele sunt digitale (in mare; unele au si interfata analog sau pot fi interfatate cu un adc/dac, etc). Nu le poti conecta cu doua fire si sa te rogi ca merge.

Explica clar ce vrei sa obtii si eventual in ce scop.

Si o mica cerere personala: dupa ce scrii un mesaj, stai 5 minute, citeste-l iar, si daca intelegi ce ai scris, apasa butonul "Submit". Alfel corecteaza-l si repeta procesul, ca mie unul imi este destul de greu sa iti urmaresc logica.

Link to comment
Share on other sites

Modulele ce le-ai pus tu is programabile eu am altfel cumparate de pe Adelaida .,,,SMD.. desigur

Am zis ca vreau sa scot de pe o memorie flash niste pachete de date si sa le pun pe un microcontroler si acel microcontroler sa il atasez la un emitator sa zicem gen imaginea ce a postat-o FUSERNAME care printr-un buton sa trimit acele date din microcontroler in emitatorul radio si apoi in ,,aer,,

Inteleg ca nu e chiar asa usor sa lipesti doua fire si gata treaba dar na intreb si eu daca se poate si stie cineva e bine venit sfatul sau informatiile ...

Sau orice alta metoda de stocare a fisierelor format HEX care sa le iau si sa le stochez si la fel sa atasez acel module radio si sa le emit in aer....

Am zis de microcontrolere ca de astea am auzit ca ar trebui,poate stiti alta metoda....

Important si ce ma intereseaza este sa pun acele date pe ceva anume si sa le atasez la emitatorul radio si sa le pot emite....

Va multumesc pentru deranj si ca incercati sa ma ajutati ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...