Jump to content
PassaMan

Sunete apocaliptice

Recommended Posts

In ziua de azi, trebuie sa fii destul de sceptic cand vezi ceva pe Youtube, lumea pune o gramada de prostii/fake-uri pentru a face bani:)

Anyway daca ar fi din spatiu s-ar auzi la nivel planetar. Daca ar fi chiar ceva, la cate telefoane mobile si camere video sunt pe planeta (milioane), nu cred ca ar fi doar 1-2 filme pe youtube...

Link to comment
Share on other sites

In ziua de azi, trebuie sa fii destul de sceptic cand vezi ceva pe Youtube, lumea pune o gramada de prostii/fake-uri pentru a face bani:)

Anyway daca ar fi din spatiu s-ar auzi la nivel planetar. Daca ar fi chiar ceva, la cate telefoane mobile si camere video sunt pe planeta (milioane), nu cred ca ar fi doar 1-2 filme pe youtube...

Esti cam batut in cap... te-ai uitat la clip macar? e o compilatie de inregistrari, toate au acelasi sunet sau asemanator.

Link to comment
Share on other sites

Normal ca m-am uitat, defapt jumatate din el il stiam din videoclipurile cand au aparut ele initial de ani de zile.

A fost de exemplu ceva raportat aici:

M0.0 – Near North Carolina (sonic Boom?)

Dar nu a fost cutremur...

Din ce am vazut poate fi de la reflexia norilor, sunete de la ocea, animale, industriale care reflecta/ecou, fake-uri si asa mai departe. Dar daca vrei sa vezi cum ar fi de exemplu de la un meteorit, cauta pe cel din Rusia sa vezi cum se aude un simplu bolovan:p

Adica:

Edited by Gushterul
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca daca cineva "sus-pus" ar fi interesat sa afle ce-i cu sunetele astea, nu ar putea sa faca o analiza a spectrului, distantei, localizarea sunetului, lungimea lui de unda si informatia pe care o transfera.

In functie de "raza" pe care se aude banuiesc ca sunetul se produce in mid/low-atmosphere. (deci nu e solar radiation shit)

Probabil ca sunetul sa aiba o structura stratificata(ori transmite o informatie, ori este amplificat de structura atmosferei)

PS: Pare a fi man-made(au alien daca preferi) pt ca suna la fel ca intensitate si durata "all around the globe".

Poate fi un HAARP(dupa Tesla) improved, desi principiul HAARP implica faptul ca tu bombardezi atmosfera o periada lunga, dupa care o lasi sa cada cu un BUM! (nu produci sunete semi-ciudate la intervale regulate)

Alien/Comnunicare? Poate. Trebuie analizata structura lor dpdv matematic!

Edited by yoyois
Link to comment
Share on other sites

Asta suna a motor de avion pe pista inainte de decolare...

HAARP (conspiratiile) sunt in jurul la 3hz, nu poti sa auzi. Iar sa inregistrezi/pui pe Youtube nici atat.

Ca ceva sa produca sunete asa jos (pe la 6-8hz), ar fi o orga clasica cu fluiere daca ar face un pipe de 128ft, dar exista foarte putine 64 pe planeta, iar 128 doar mixate cu digital/incercari/etc, iar tubul e ridicol de mare:p De la 64ft in sus, poate demola zidurile de langa el. Mai scotociti pe net, ca e mult de scris.

@yoyonis de la soare primesti gigaherti 10^12 - 10^19, nu are treaba cu sunetul

Edited by Gushterul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...