Jump to content
Buzzdea

Ajutor laptop !

Recommended Posts

Salut! In scurt timp vreau sa imi achizitionez un laptop nou. Vreau sa ma apuc de lanumite limbaje de programare. Dilema e urmatoarea... laptopul care vreau sa il cumpar are 2 harduri de 750gb, intrebarea mea este : pot pune pe un hard linux si pe unul windows 7/8?

Link to comment
Share on other sites

Salut! In scurt timp vreau sa imi achizitionez un laptop nou. Vreau sa ma apuc de lanumite limbaje de programare. Dilema e urmatoarea... laptopul care vreau sa il cumpar are 2 harduri de 750gb, intrebarea mea este : pot pune pe un hard linux si pe unul windows 7/8?

Daca ai doua hard-uri in laptop, poti sa pui pe un hard windows, si pe unu un linux. Nu trebuie sa te complici inutil din start, dupa POST, poti alege de pe hard sa bootezi.Cel mai bine ar fi daca esti familiarizat cu windowsul, sa-ti instalezi acet sistem de operare, apoi sa instalezi un vmware si sa te "joci" cu masinile virtuale.

Link to comment
Share on other sites

La orice laptop sau pc merge asta. Apesi F8 imediat dupa bios si selectezi ce anume doresti sa bootezi. Colegul nostru, Sithalkes, ti-a dat o idee mai buna.

Poti instala windows iar pe windows sa ai VirtualBox sau vmware. In felul ala rulezi in acelasi timp si windows si linux sau ce vrei.

Avantaje ale utilizarii unei solutii de virtualizare:

- Poti face snapshot la masina virtuala (backup), inainte de a te apuca sa faci ceva. In felul asta, daca ceva se strica, doar dai restore la snapshot si se face la loc. Nu mai pierzi timpul cu reinstalari si astea.

- Poti rula mai multe sisteme de operare odata.

- Poti migra o masina virtuala de pe laptop pe desktop in careva minute daca ai nevoie.

- Poti descarca de pe net diverse 'template-uri' de la orice distributie de linux gata utilata (cu apache, dns, mysql, oracle, postgresql, etc ..)

- Poti face o retea

- Poti testa un load balancing intre doua sau mai multe masini virtuale.

...........

Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte, poti sa folosesti VirtualBox sau VMware mai practic din punctu meu de vedere si nu te mai comlici atat de mult...chiar daca nu e mare lucru ce vrei tu sa faci , recomand totusi sa incerci masina virtuala, numai ca in cazul asta iti cam trebuie un procesor si niste ram mai mult ,nu numai capacitate de stocare mare .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...