Jump to content
Ganav

Logic challenge

Recommended Posts

Ionel a primit un calculator ce are urmatoarele specificatii: Intel® Core™ i5-4200U Processor, Placa video MSI Radeon R7 260 OC 1GB, un HDD de 400GB, 7200RPM si 6GB RAM. Calculatorul este nou si nu are niciun sistem de operare instalat. Intrucat ar vrea sa se joace dar sa si programeze, s-a hotarat sa faca un dual boot Debian/Windows 7 cu 200GB per partitie.

In ce ordine ar trebui sa instaleze Ionel sistemele de operare astfel incat sa obtina performante cat mai bune avand in vedere capacitatea oarecum limitata a memoriei RAM si de ce?

P.S. Numele Ionel a fost ales intamplator si nu este o referire catre un membru al forumului sau o persoana anume.

Link to comment
Share on other sites

Ce zici tu e o abera?ie. Nu po?i ob?ine un plus de performan?? indiferent de ordinea pe care o faci la instalare. Memoria RAM e suficient?, nu ?tiu de ce cred c? tu ai impresia c? po?i s? rulezi ambele sisteme simultan.. ?i î?i faci griji de cum o s? mearg?. Î?i spun c? e stupid ce spui tu aici în acest post.

Noroc.

EDIT:

Dac? e s-o lu?m, cum spui tu în titlu, "logic", nici nu po?i s? deschizi calculatorul pentru c? nu dispui de o plac? de baz? care s?-?i sus?in? configura?ia.. s? nu mai vorbim de surs? sau periferice.. sau de curent.

Edited by H3xoR
Link to comment
Share on other sites

Bre, dual boot-ul se alege la bootare, ca pana la urma d-aia e dual boot. Ai suficient ram chiar si pentru programe de grafica, dar si pentru jocuri. Pentru programare poti folosi si o rajnita, numai sa fi pasionat. Succesuri.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa le rulezi simultan, si poti obtine un plus de performanta :)

Nici n-ai avea cum s? le rulezi simultan.. decât într-o ma?in? virtual? ?i în cazul ?la performan?a fiind sc?zut? pentru ambele sisteme. Îmi dau seama ce cuno?tin?e ai dup? modul în care pui problema... mda.

Link to comment
Share on other sites

Memoria RAM e suficient?, nu ?tiu de ce cred c? tu ai impresia c? po?i s? rulezi ambele sisteme simultan.. ?i î?i faci griji de cum o s? mearg?. Î?i spun c? e stupid ce spui tu aici în acest post.

Tu ai scris asta. Nicaieri nu am spus ca poti sau ca am impresia ca pot rula ambele sisteme simultan.

Link to comment
Share on other sites

La dualboot, ordinea de instalare este Windows si apoi Linux. Cel mai probabil o sa spui ca intai vrei sa instalezi Linux si apoi Windows. In cazul asta vin cu intrebarea

- Poti adauga linux in bootloaderul de windows pentru a stii de dual boot ? :))

Apropo de performanta:

La HDD seek time este undeva la 9 ms. Logic, sistemul de operare instalat la inceput o sa aiba o performanta putin mai buna. Nu stiu daca si in practica este valida chestia.

Poti face un test de genul:

1. Dualboot (linux, linux, same distro)

2. Benchmark pe fiecare

Ar trebui sa ai seek time ~9ms pe primul si 12-14 pe al II-lea (in cazul in care folosesti un sata la 7200rpm)

Nu ai sa observi diferente vizibile de performanta din diferente de seek time decat daca lucrezi cu baze de date pe OS-uri.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Tu ai scris asta. Nicaieri nu am spus ca poti sau ca am impresia ca pot rula ambele sisteme simultan.

Serios? Dar de aici ce se deduce?

Nu trebuie sa le rulezi simultan, si poti obtine un plus de performanta :)

Când faci o negare de genul „Nu trebuie s? rulezi simultan..” dai impresia c? ai putea rula AMBELE sisteme, din dual-boot, DEODAT?!

Dac? spui c? po?i ob?ine un plus de performan?? dup? ordinea în care instalezi dou? sisteme.. apoi eu m? las de tot ce înseamn? calculatoare ?i m? apuc de cântat.

EDIT:

Ce în?elege IONEL prin PERFORMAN???

Boot speed? Dac? e asta, atunci las?-te de a?a numitele „challenge-uri” ?i mergi la o bere.

Edited by H3xoR
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...