Jump to content
robertutzu

Ce nume ati da unui brand de vin ?

Recommended Posts

Ai facut bine ca ai dat pretul, acum stim cam carui public se adreseaza. In general oamenii cu venituri mici spre medii, bautorilor moderati si ocazionali, posibil majoritatea cu studii medii. De obicei consumatorii inraiti... Sau ca sa o dau pe fata, alcoolistii, ei prefera un vin sub 10 lei, ieftin, prost si mult. Deci cu ei nu prea ai treaba, ii poti scoate din schema.

Eu m-as gandi sa lucrez putin psihologic. De exemplu un nume simplu cu o sugestie puternica ar fi "Bea" sau "Béa" . Sa faca referie la un nume, pe eticheta sa treci un chip de fata, eu mi-o imaginez cu un chip inocent cu parul desfacut sa sugereze melancolie si desfatare, astfel ai si un plus valoric la imagine.

E simplu, desi numele vinului face referire la un prenume, involuntar se vor gandi si la "a bea". Multora li se va parea interesant, posibil sa si glumeasca pe seama asta, posibil sa il cumpere.

Ti-am scris o reteta de marketing aici.

Link to comment
Share on other sites

Ca idee ai putea sa te uiti peste un dictionar de arhaisme/regionalisme si sa gasesti cuvinte care au legatura cu datini/obiceiuri/legende vechi romanesti.

Un exemplu: ”Plug?rel” - care te duce cu gandul la iarna, la sarbatori, la vin fiert deci ai putea sa-l pui pe un vin mai ieftin putin care sa te lase inima sa-l si fierbi!

Dar numele inseamna nimic fara o eticheta corespunzatoare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...