Jump to content
wikedx

Se merita sa invat limbaju de programare pentru android sau ios?

Recommended Posts

Se merita sa invat limbaju de programare pentru android sau ios?

Care este mai de viitor android sau ios?

Am inteles ca poti face banii frumosi din aplicatii simple pentru android sau ios.

Din cate am inteles la ios limbajul de programare este swift , iar la android java.

Modify message

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca te apuci sa inveti programare pentru bani, nu o sa inveti niciodata. Si nu o sa faci bani, evident.

Daca vrei sa inveti programare sfatul meu este sa inveti programare in general. Nu invata ceva tipic, un anumit limbaj ci programare generala. Invata sa scrii cod, sa gandesti.

Primii bani pe care o sa ii faci in programare sunt dupa minim 2 ani. Asta daca esti bun si ai talent.

Link to comment
Share on other sites

Se merita daca ai un plan pe viitor. Tin sa mentionez ca nu totul se bazeaza pe cunoasterea limbii, ci si pe ideile pe care le ai in cap care pe curand le modelezi in aplicatii. Daca tu consideri ca ai un plan, o aplicatie care crezi ca va fi ceruta si va avea succes, desigur.

Intre Adroid is iOS iti sugerez iOS deoarece, *OPINIA MEA PERSONALA*, ai sanse mult mai mari sa vinzi o aplicatie in iOS decat in Android.

Mult succes si bafta !

Link to comment
Share on other sites

Limbajul de programare de la android e java deci daca sti Java ar trebui sa te descurci lejer si la iphone merge si cu objective-C.

Cross-compiling iese din discutie, macar la limbajele oficiale ai avantajul ca mai ai o documentatie cu cross compiling nu faci decat sa te complici, eu nu vad de ce ai incerca sa accesezi accelerometrul din pascal sau mai stiu eu ce limbaj de genul.

Pentru android exista Android NDK si poti sa faci in C sau c++ chestie care se merita numai pentru aplicatii ce consuma multe resurse.

Sa faci bani din android sau ios trebuie sa faci si o aplicatie care sa prinda la public.

Link to comment
Share on other sites

Limbajul de programare de la android e java deci daca sti Java ar trebui sa te descurci lejer si la iphone merge si cu objective-C.

Cross-compiling iese din discutie, macar la limbajele oficiale ai avantajul ca mai ai o documentatie cu cross compiling nu faci decat sa te complici, eu nu vad de ce ai incerca sa accesezi accelerometrul din pascal sau mai stiu eu ce limbaj de genul.

Pentru android exista Android NDK si poti sa faci in C sau c++ chestie care se merita numai pentru aplicatii ce consuma multe resurse.

Sa faci bani din android sau ios trebuie sa faci si o aplicatie care sa prinda la public.

Pentru ca automobile

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca automobile

Delphi se foloseste tot de android sdk si pe langa asta pentru a putea compila pentru android foloseste android ndk oricum delphi nici macar nu genereaza bytecode de altfel delphi nici nu suporta chiar toate telefoanele care ruleaza pe android si ar mai fi si chestia ca delphi ca si alte limbaje care compileaza pe android nu sunt chiar asa populare ca java pentru platforma android deci documentatie mai proasta si resurse de invatare mai putine.

Eu unul nu prea vad rostul sa programezi in delphi pentru android, te complici prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Delphi se foloseste tot de android sdk si pe langa asta pentru a putea compila pentru android foloseste android ndk oricum delphi nici macar nu genereaza bytecode de altfel delphi nici nu suporta chiar toate telefoanele care ruleaza pe android si ar mai fi si chestia ca delphi ca si alte limbaje care compileaza pe android nu sunt chiar asa populare ca java pentru platforma android deci documentatie mai proasta si resurse de invatare mai putine.

Eu unul nu prea vad rostul sa programezi in delphi pentru android, te complici prea mult.

Documentatia pentru delphi(pascal) este foarte ok, sunt hibe dar este destul de ok, delphi e doar un exemplu, majoritatea de aici am invatat pascal in liceu(acum cred ca se face c++), deci am stii sa scriem si ne-ar fi mai simplu, poti folosi mobilestudio si tot asa, sunt solutii garla, nu trebuie sa scrii in java.

Link to comment
Share on other sites

Toti din topicul asta sunteti niste idioti, ati auzit de cross compiling ?

Poti sa scrii in pascal, golang, c/cpp, .net si in ce cacat vrea sufletelul vostru pentru ambele platforme, inclusiv pentru windows si alti hristosi.

Colegu :) prea mult injuri, sunt persoane nevinovate care vor sa afle cât mai mult! Stima si respect!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...