Jump to content
daNNy.bv

Un Joule Thief facut in miez de noapte

Recommended Posts

Nu am de gand sa-l folosesc pe post de lampa. Cu un input mai mare ( 5v) are pe output pana la 2000 v , am reusit sa incarc condensatoare de 300v cu el.

joule_thief_circuit_diagram_schematic.jpg

eu am renuntat la rezistenta de 1 kilo si am pus potentiometrul ala gigantic ( nu aveam altu la ora aia )

Edited by daNNy.bv
Link to comment
Share on other sites

Man, 2N4401, tranzistorul ala amarat are o limita maxima de 40 de volti intre emitor si colector si vad ca iesirea nu este izolata galvanic fata de el (nu exista bobina separata); Cum ai obtinut pana la 2000volti in punctul ala conform schemei ?

Scoate ledul de acolo, mai fai o infasurare si pe aia conectezi consumatorul (poate fi si un tub fluorescent mare). In loc de rezistenta sau potentiometru, pune un semireglabil de 5-10k inseriat cu o rezistenta de cateva sute de ohmi, altfel te asiguri ca nu ajunge la 0 si arzi tranzistorul.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

schema e doar de referinta de pe google.

Am folosit un bc337 ( asta e low) si inca unu luat de pe circuitul la o camera cu flash ( ala e mai tzapan)

// pun un 13001 sa vad

Da, schema e asta la jucaria de mai sus:

joule6.jpg

Incearca cu un 2N3055, se comporta foarte bine la tensiuni mai mari si oscilatoare.

Link to comment
Share on other sites

Daca infasori cupru emailat (tu ai scos din cablu UTP) cat mai strans pe tor ii maresti randamentul.

Daca ii montezi un consumator mai mare [creste intensitatea curentului/scad: tensiunea si frecventa oscilatorului] ar fi o idee buna sa intepenesti mecanic spirele cu o rasina sau cu poxilina/poxipol pe tor. Astfel reduci vibratia mecanica a spirelor care suplimenteaza consumul/reduce eficienta conversiei. La frecvente mari de oscilatie (peste 3~5 kHz) vibratia spirelor este nesemnificativa.

@daNNy.bv:

are pe output pana la 2000 v

Daca ai masurat cu un multimetru digital atunci este eronata valoarea datorita frecventei mari (alea au fost concepute pt. 50 Hz).

am reusit sa incarc condensatoare de 300v cu el

^^ Cu punte redresoare de 700V?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...